Koprník štětinolistý /Meum athamanticum/ 7
Koprník štětinolistý – popis
Koprník štětinolistý je až 60 cm vysoká bylina s válcovitým a vícehlavým oddenkem. Lodyhu má přímou, hranatě rýhovanou, chudě větvenou, bezlistou nebo maximálně s dvěma listy. Listy má koprník řapíkaté, většinou přízemní, sytě zelené, v obrysu podlouhle vejčité až trojúhelníkovité, 4x zpeřené. Úkrojky (lístečky) má jemné, níťovité, na vrcholu zašpičatělé, dolní úkrojky lístků křížem přisedlé. Okrajové květy a jeden prostřední květ okolíčku jsou oboupohlavní, ostatní samčí. Kalich má koprník nezřetelný.
Koprník štětinolistý – léčivé účinky
Koprníku se dodnes užívá v různých čajových směsích, které jsou podávány pří léčbě rakoviny. Odvar z byliny čistí krev, dále pomáhá při gynekologických obtížích. Prášek je užíván při katarech dýchacích.
Použitelné části koprníku štětinolistého: kořen
Období květu: červen až srpen
Koprník štětinolistý – použití v kuchyni a pěstování
Především v Krušných horách roste téměř všude. Nalezneme jej od okrajů lesů, cest, příkopů po louky a pastviny, kde tvoří často dominantní porosty. Právě pastviny, horské louky jsou typickým biotopem koprníku. Koprník štětinolistý je ohrožený druh. Rostlina je velmi aromatická a dříve byla pěstována jako léčivka. Dnes si na ní pochutnává pasoucí se zvěř. Koprník je součástí bylinného likéru Praděd.
Tip: Napařování
Bolesti dělohy i nedefinovatelné: Napařování odvarem koprníku štětinolistého alespoň 2x denně.
Diskuse k článku
RE : Koprník štětinolistý /Meum athamanticum/ 7