Liliovník tulipánokvětý /Liriodendron tulipifera/

img

čeleď:šácholanovité

Liliovník tulipánokvětý-popis

V Jihovýchodní Americe, odkud pochází, může dorůstat do výšky až 60 m. U nás ho ale známe jako maximálně 35 m vysoký strom. Jeho hlavními znaky je rychlý růst, kuželovitá koruna a tmavě hnědá borka, která se ve stáří stává rozbrázděnou. Listy má opadavé, střídavé, řapíkaté, se dvěma laloky na konci a dvěma po stranách. Květy jsou oboupohlavní, velké, koncové, korunní lístky mají žlutou až žlutozelenou barvu a 3 skloněné, zelené a brzo opadávající kališní lístky. Plodem je souplodí, vzpřímené, kuželovité, dosti podobné šišce. Má 6-8 cm a velký počet křídlatých nažek. Se svým názvem ale nemá nic společného, neboť strom, ani jeho části, se lilii nepodobají. Jeho květy se ale podobají tulipánům, druhá polovina jména je proto oprávněná

Liliovník tulipánokvětý-léčivé účinky

Nejsou známi žádné léčivé účinky. Obsahuje nebezpečný a jedovatý alkaloid tulipiferin.

Použitelné části liliovníku tulipánokvětého: Žádné.

Období květu: červen-srpen

Liliovník tulipánokvětý-pěstování

Hodně ho můžeme vidět v parcích a okrasných zahradách. Vyžaduje slunné stanoviště, nebo jen velmi málo stínu. Půda by měla být svěží, mírně vlhká, výživná, humózní a hlinitá. Vlhkost by měla být tak akorát, neboť liliovník tulipánokvětý nemá rád ani sucho, ani přílišné mokro. V našich podmínkách je mrazuvzdorný.

Liliovník tulipánokvětý-využití

V mnoha zemích je využíván jako okrasná dřevina do parků a udržovaných zahrad. Některé ze starých odrůd jsou chráněny jako památné stromy. Mimo estetické využití má i praktické, využívá se jako užitkový strom pro své hodnotné a dřevo, které se velmi dobře zpracovává. Je lehké a měkké, z mladých stromů má bílou barvu, ze starších je žluté s hnědým jádrem, které stárnutím tmavne. Používá se hlavně k výrobě nábytku, ale je tak kvalitní, že se z něho vyrábí i varhany.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.