Reveň dlanitá /Rheum palmatum/

img

Reveň dlanitá – popis

Tato trvalka je půvabná nejen svými květy, ale také výraznými listy, které jsou velice dekorativní. Listy vyrůstající na dlouhém dužnatém řapíku jsou velké a mají výraznou žilnatinu. Zajímavé jsou okraje, které jsou zvlněné nebo vykrajované. V létě rostlina tvoří mohutné květní laty složené z mnoha hroznů. Květy mohou mít buď bílou, nebo zelenočervenou barvu. Plodem je nažka. Reveň je až 250 cm vysoká.

Reveň dlanitá – léčivé účinky

Obsahuje v oddencích komplex tzv. antrachinonových derivátů (rhein, rheum-emodin, chrysofanol aj.) s projímavými účinky. V čajových směsích s rostlinami s potopudným a močopudným účinkem může přispívat ke snižování tělesné hmotnosti. Dlouhodobější pití těchto čajů však dráždí sliznici tlustého střeva, není fyziologické a může vyvolávat i kolikovité střevní bolesti. Oddenky obsahují dále třísloviny, flavony a pryskyřici. Pro obsah těchto látek reveň funguje jako jakýsi regulátor stolice (0,05 - 0,50 g protiprůjmový účinek, 1,0 - 4,0 g jako projímadlo), při onemocněních žaludku, střev a žlučových cest. Pryskyřice obsažená v reveni není vhodná při močovém písku a ledvinových kamenech.

Použitelné části reveně dlanité: kořen

Období květu: květen až červen

Použití v kuchyni a pěstování

Vyhovuje ji humózní a vlhká půda, která by na zimu naopak neměla koncentrovat vodu. Odolává mrazům do - 15°C. Lidově se rostlině říká rebarbora. Když se v 18. století dostala reveň dlanitá do západní Evropy, měla za sebou už dlouhou historii coby léčivá rostlina. Číňané používali její kořeny už před začátkem našeho letopočtu. Poté, co byla tato bylina z východu dovezena do Evropy, stala se důležitou rostlinou na výrobu léků.

Tip: Odvar

2 KL na 1/4 l vody, vařit 2 minuty, 10 minut vyluhovat, ve 2 dávkách (2x denně 125 ml), nebo zevně k obkladům na ledviny.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.