Svízel Syřišťový /Galium verum/
Svízel Syřišťový – popis
Vytrvalá, trsnatá 30 až 120 cm dlouhá bylina. Lodyha je tuhá, dole dřevnatá a větvená, v horní části čtyřhranná, dole oblá, hladká až krátce pýřitá. Listy v četných přeslenech, podlouhlé a zašpičatělé. Květenství jsou koncová, latovitá, bohatě větvená, květy jsou žluté, vonné, ploché.
Svízel Syřišťový – léčivé účinky
Svízel syřišťový obsahuje glykosid galiosin, rubiadinglykosid, asperulosid, silici, enzymy, pryskyřice, třísloviny, saponiny, minerály. Užívá se zejména v urologii, působí dosti močopudně. Vzhledem k tomu, že snižuje chuť k jídlu, lze jej použít při léčbě obezity. Dále působí protirevmaticky (v kombinaci vnitřní i vnější aplikace), na oteklé klouby, furunkly, vředy, špatně se hojící rány, na kožní záněty či lehčí popáleniny se užívá kašovitý obklad. Při nočních křečích v nohou se osvědčilo podávání drogy vnitřně.
Svízel syřišťovitý má nepříjemnou chuť, takže u některých osob může vyvolat nutkání na zvracení. V takových případech je vhodné jej podávat ve směsích.
Použitelné části svízele syřišťovitého: nať v období květu
Období květu: květen až červenec
Svízel Syřišťový – použití v kuchyni a pěstování
Svízel syřišťovitý se dá užívat ve formě kapek, tinktur nebo klasicky jako nálev. Jeho stanovištěm jsou suché trávníky, křovinaté stráně, vřesoviště, meze, pastviny, slunné okraje lesů, světlé borové lesy, náspy, okraje cest. Roste na sušších půdách, málo humózních, skeletových až písčitých, kyselých, bohatých na minerály.
Tip: Čaj proti křečím
Nálev se připravuje jen několikasekundovým varem, na 1 l vody se dává 1 až 2 polévkové lžíce svízele.
Diskuse k článku
RE : Svízel Syřišťový /Galium verum/