Tolita lékařská /Vincetoxicum hirundinaria/

img

Tolita lékařská – popis

Vytrvalá, 50 - 120cm vysoká bylina s přímými, oblými a plnými lodyhami. Listy vstřícné, křižmostojné, s čepelí široce vejčitou až vejčitou, na líci tmavě, na rubu světle zelenou. Květy v lichookolících. Kališní lístky s úzce trojúhelníkovitými cípy, korunní lístky bílé. Plody jsou měchýřky.

Tolita lékařská – léčivé účinky

Tolita lékařská obsahuje glykosid vincetoxin, několik alkaloidů, kyselinu skořicovou a asklepiovou, silici, sliz, saponiny a je pokládána za mírně až středně toxickou. Otrava se projevuje zvracením, průjmem a možností centrálního ochrnutí, zejména dechových center. Chronické otravy z dlouhodobějšího příjmu nižších dávek jsou doprovázeny zánětem močových cest. Vedle člověka je na toxicitu drogy citlivá především ovce. Použití se dnes pokládá za zastaralé, protože ve všech doporučovaných indikacích máme k dispozici drogy stejně účinné, ale organismem lépe tolerované. V současnosti ji podáváme pouze zevně, k ošetření dlouhodobých vyrážek a k léčbě ekzémů. V homeopatii se zpracovávají listy kvetoucí natě, trhané nejlépe v plném květu byliny. Užívá se při otocích všeho druhu, například ledvin, jater, sleziny a při zánětu uzlin, ale také při všech otocích srdečního původu. V těchto indikacích je bylina v homeopatickém zpracování nenahraditelná. Slovenský bylinář dr. Fedor Thurzo používal tinkturu z tolity lékařské jako detoxikující prostředek v případech, kdy předpokládal sebeotravu organismu nevyloučenými zplodinami vlastní látkové výměny. Bylina je sice jedovatá, ale pro její specifický účinek právě v oblastech jen velmi těžko léčitelných by bylo velkou chybou ji nevyužívat.

Použitelné části tolity lékařské: kořen a listy

Období květu: květen až srpen

Tolita lékařská – použití v kuchyni a pěstování

Tolita lékařská vyhledává například travnaté, křovinaté či skalnaté svahy, světlé části lesů a jejich lemy, případně lesostepi. V České republice to je spíše teplomilný druh, proto je nejběžnější v relativně suchých a teplých územích, např. na jižní Moravě. V chladnějších krajích je vzácnější a vyskytuje se jen ostrůvkovitě na vhodných lokalitách či chybí zcela. Zcela ojediněle roste i v horách, ale pouze na vzácných reliktních lokalitách.

Tip Tinktura

Pokrájený kořen tolity vložíme do čirého alkoholu tak, aby byly všechny kousky ponořeny. V tmavé lahvi necháme minimálně 3 měsíce odležet. Podáváme po lžičkách.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.