Truskavec ptačí /Polygonum aviculare/
Truskavec ptačí – popis
Truskavec ptačí je jednoletá, jen vzácně ozimá plazivá rostlina zelené nebo modravě zelené barvy. Její až 1 metr dlouhá článkovitá, rýhovaná lodyha vyrůstá z jednoletého kořene, od báze je silně rozvětvená. Některé její větve jsou poléhavé, jiné vystoupavé a rostlina jako celek vytváří husté přízemní koberce, v uzlech často zakořeňuje. Hladká lodyha je po celé délce až k vrcholu porostlá úzce vejčitými nebo čárkovitě kopinatými, žebrovanými, celokrajnými jednotvarými nebo různotvarými listy s ostrými vrcholy. Mají krátké řapíky, takže jsou téměř přisedlé.
Listy truskavce jsou dlouhé 15 až 50 mm a široké 3 až 15 mm, přitom listy odbočných větví jsou o hodně menší oproti listům hlavní lodyhy. Botky jsou suchomázdřité, stříbrolesklé, posléze bývají roztřepené. Je to druh silně proměnlivý v listech i ve vzhledu. Zajímavostí je to, že v noci se jeho listy zvedají a přikládají se k sobě. Drobné květy na stopkách dlouhých jen 1,5 až 5 mm jsou seskupeny po 2 až 8 v drobných úžlabních klubíčkách. Pětičetné okvětí je hluboké, podlouhlé nebo obvejčité okvětní plátky 2 až 5 mm dlouhé jsou z 20 až 60 % srostlé do trubky, mají barvu zelenou nebo červenohnědou s bílými, růžovými nebo červenými okraji.
Truskavec ptačí – léčivé účinky
Truskavec ptačí je stará léčivá rostlina, která odpradávna sloužila k zastavování krvácení. Dnes ji používáme spíše pro stahující účinky zejména při katarech žaludku, střev a dalších podobných onemocněních trávicí soustavy. Jako jedna z mála bylin vyhání a rozpouští močové kameny a vzácná je její vlastnost zvyšovat krevní tlak. Dále má truskavec ptačí protizánětlivé a močopudné účinky. Čaj z truskavce je výborný při onemocnění kloubů, dně, revmatismu i při některých ženských nemocech, hlavně při silném menstruačním krvácení a výtoku. Truskavec je také účinný při léčbě tuberkulózy a při chronickém onemocnění dýchacích cest.
Na vnější použití je silný odvar z truskavce výborný při omývání těžce se hojících, mokvajících a hnisavých ranách (například u bércových vředů), na které můžeme přikládat i celé rozmačkané nebo spařené byliny. Forma obkladu, nejlépe přes celou noc, se doporučuje na krví podlité oči.
Použitelné části: kvetoucí nať
Období květu: květen až září
Truskavec ptačí – použití v kuchyni a pěstování
Nať truskavce obsahuje velké množství minerálních látek, hlavně kyseliny křemičité, flavonové glykosidy, třísloviny a jiné látky. Podporuje reparační a regenerační procesy a působí močopudně, přičemž podporuje vylučování odpadních látek z těla. Úplně mladé výhonky a listy můžeme využít do míchaných salátů, polévek a omáček. Truskavec ptačí roste na suchých i vlhkých půdách, nejčastěji však na ušlapaných místech, například na dvorech, na málo používaných cestách apod. Vyskytuje se však i jako plevel na polích, mezích, kolem potoků apod.
Tip: Čaj z truskavce ptačího
3 lžičky sušené řezané byliny na ¼ l vody. Povaříme 5 minut a 15 minut necháme stát. Přecedíme a pijeme chladný, 2 šálky denně při výše uvedených potížích.
Diskuse k článku
RE : Truskavec ptačí /Polygonum aviculare/