Úročník bolhoj /Anthyllis vulneraria/

img

čeleď: bobovité

Úročník bolhoj – popis

Úročník bolhoj je dvouletá až vytrvalá, 10 až 65 cm vysoká léčivá bylina. Lodyha přímá, vystoupavá nebo poléhavá, obvykle chlupatá. Listy řapíkaté, lichozpeřené, koncový lístek obvykle delší nežli lístky postranní. Lístky jsou eliptické až čárkovité, celokrajné, nejspodnější na bázi se zubem, na rubu obvykle chlupaté, na líci lysé. Květní hlávky jsou úžlabní nebo koncové, po 1 až 3 (nejčastěji po 2), podpůrné listeny jsou 3 až 7 dlanitodílné nebo dlanitosečné. Koruna je světle žlutá, zřídka bělavá nebo růžová.

Úročník bolhoj – léčivé účinky

Jak už naznačuje druhové české jméno rostliny, úročník bolhoj se užívá zejména na hojení nejrůznějších kožních ran, jako jsou špatně se hojící vředy, mokvavé rány, ekzémy, omrzliny, nebo k výpachům ústní dutiny při nemocech dásní nebo zánětu mandlí. Vnitřně se užívá ve formě nálevu, zevně pak ve formě koupelí.

Použitelné části úročníku bolhoje: kvetoucí nať nebo samostatný květ

Období květu: květen až červenec

Úročník bolhoj – použití v kuchyni a pěstování

Úročník bolhoj bývá součástí projímavých čajů, spolu s jahodníkem, maliníkem a trnkou tvoří směs, kterou se lidově nahrazuje čínský čaj. Úročník bolhoj je někdy pěstován jako pícnina, hodí se zejména do málo úrodných a kamenitých oblastí jako jsou suché louky, travnaté stráně, pastviny, meze, okraje lesů, náspy, preferuje půdy kypré, písčitohlinité až kamenité, vápnité.

Tip: Čaj z úročníku bolhoje

Čaj se připravuje z 2 - 3 polévkových lžic květů, které se přelijí jednou sklenicí vařící vody. Nálev se nechá stát přikrytý asi 15 minut. Pak se zfiltruje a v průběhu dne se pije po doušcích.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.