Žahavka roční /Urtica urens/
Žahavka roční – popis
Žahavka roční je jednoletá bylina s jednoduchým kůlovým kořenem. Lodyha je až 70 cm vysoká, zpravidla přímá, nevětvená nebo v horní polovině větvená, s roztroušenými žahavými chlupy. Nežahavé chlupy většinou zcela chybějí. Listy jsou vstřícné, řapíkaté, na okraji zubaté, čepel je široce vejčitá až podlouhlá, na vrcholu v obrysu tupá, na bázi klínovitě až tupě zúžená, s roztroušenými žahavými chlupy. Má malé, celokrajné palisty a drobné květy, které jsou zelenavě zbarvené. Prašníkové květy mají čtyři stejně velké okvětní lístky a zakrnělý pestík. Z toho dva okvětní lístky jsou vnější poněkud menší než dva vnitřní, které se za plodem mírně zvětšují a zpravidla těsně obalují zralý plod. Plodem je silně zploštělá nažka, v obrysu vejčitá, až 2 mm dlouhá 1,5 mm široká, světle hnědá a slabě lesklá.
Žahavka roční – léčivé účinky
Žahavka vyvolává u citlivých osob potíže teprve při vysoké koncentraci pylových zrn v ovzduší. Tato situace může nastat na vrcholu pylové sezóny, kdy se v ovzduší vyskytují stovky až tisíce pylových zrn kopřivy/m3 vzduchu. Dnes má největší význam jako zdroj chlorofylu pro průmyslovou výrobu. Ten má protizánětlivé a dezodorační účinky, působí velice příznivě také při hojení ran, urychluje epitelizaci a granulaci pokožky. Olejový roztok chlorofylu ve formě spreje se používá k léčbě bércových vředů, popálenin, proleženin, trhlin prsních bradavek apod. Z chlorofylu se dále získává diterpenický alkohol fytol, sloužící k výrobě vitamínu K a léčebných kosmetických přípravku, odstraňujících nepříjemné pachy a pocení.
Použitelné části žahavky roční: listy a nať
Období květu: květen až listopad
Použití v kuchyni a pěstování žahavky
Žahavka roste na polích, v zahrádkách, pařeništích, zelinářských a zahradnických závodech, na rumištích, návsích, opuštěných místech v okolí lidských sídlišť apod. Jedná se o nitrofilní druh. Roste hlavně na půdách bohatých na živiny. Časné mrazy jí neškodí, v jižních zemích s mírnou zimou kvete po celou zimu. V teplém období má velmi krátký životní cyklus a může kvést a přinášet semena i několik týdnů po vzejití. Patří mezi méně nebezpečné plevele, obtížná zejména v zahradnických podnicích. Sekané mladé rostliny jsou vhodným doplňkovým krmivem pro drůbež.
Tip: Odvar
Při hemoroidech je doporučována následující směs: 15 g žahavky, 10 g smetanky, 30 g natě řebříčku a 30 g natě jablečníku. Polévková lžíce směsi se krátce povaří v 1/2 litru vody, nechá se 10 minut ustát a pije se během dne.
Diskuse k článku
RE : Žahavka roční /Urtica urens/