Jak vám pomůže arteterapie?

Jak vám pomůže arteterapie?

Arteterapie je jednou z terapeutistických disciplín, které v současné době zažívají boom. Samotný název arteterapie se skládá ze slova ARTE (= nadání, později řemeslné či umělecké) a TERAPIE (= léčba, léčení). Nebudeme zde do hloubky rozebírat, co ještě je a co už není součástí arteterapie, neboť to závisí na postoji a zkušenosti každého individuálního jedince, zaměříme se spíše na přínos arteterapie v moderním "dokonalém" světě. 

Arteterapie a moderní společnost

V dnešní době máme pocit, že se vše blíží dokonalosti. Spoustu věcí si dokážeme ulehčit, na vše se najde snadnější cesta, na sebemenší problém existuje aplikace v chytrém telefonu, a my se stáváme tzv. otroky moderní doby, zatímco z nás vyprchává sám život. Snad aby nás také nezatěžoval? 

Čtěte také:

Kraniosakrální terapie pomáhá odstranit bloky a harmonizovat organismus

Velmi často se můžeme setkat s lidmi, kteří dosáhli pomyslného vrcholu a najednou zjišťují, že trpí obrovskou prázdnotou. Na druhé straně jsou děti, které umí ovládat veškerou elektroniku, ale neví, jak vypadá živá kráva, neudělají kotrmelec a bojí se vytáhnout paty se svého sterilního prostředí. Arteterapie je jednou z alternativních možností, jak z této prázdnoty vystoupit, získat svobodnější mysl a rozvíjet se v mnoha oblastech života.

Keramika a arteterapie 

Keramika je jednou z činností, jež nabízí velmi pestrou paletu všemožného poznání. Rozvíjí člověka v mnohých směrech. Umožňuje nejen získat manuální zručnost, rozvinout estetické vnímání, ale i nabýt sebedůvěry ve vlastní tvorbu. Pomocí arteterapie se dá nastartovat nový přístup k životu. Nebo naopak se pomocí ní lze vyrovnat s životem dosavadním. Rozhodně se jedná o životní krok k zajímavému poznání. 

A co dále získáte arteterapií zaměřenou na keramiku?

  • Při práci s hlínou dochází k celkovému zklidnění mysli. 
  • Zapojíte vlastní fantazii a svou pozornost zaměříte na kreativní činnost s viditelným výsledkem.  
  • Při výrobě keramiky rozvíjíte jemnou motoriku a zručnost.
  • Naučíte se základy práce s hlínou, které vám budou užitečné kdykoli, když budete potřebovat relaxovat. 
  • Můžete v sobě objevit skryté vlohy a dále je rozvíjet. 
  • V neposlední řadě se díky arteterapii seznámíte s novými lidmi, kteří jsou na tom podobně, jako vy. 

Arteterapie v praxi

Arteterapie není zaměřena pouze na práci s hlínou, lze se věnovat jakémukoli jinému umění či řemeslu, např. kresbě a malbě, tvoření koláží, hudbě, vytváření hraných příběhů apod. Běžně se arteterapie využívá při léčbě somatických onemocnění, pro vyrovnání se se ztrátou partnera, zaměstnání atd., porozumění sobě i druhým, překonávání strachu a fobií apod. 



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.