Keramik Tomáš Macek radí, jak relaxovat v souladu s přírodou

Keramik Tomáš Macek radí, jak relaxovat v souladu s přírodou

Je příjemné odpočívat a jen tak sledovat dění života kolem. Jedním z velmi uklidňujících a energií nabíjejících cvrkotů je ptačí rej. Čepýření, mávání křidélky a jemný cvrlikot, zpěv i hemžení. Poletování, boj o zob a hašteřivý povyk. Jindy zase pípání i zpívání. Myslím, že nikdo z těch, kdo má srdce na správném místě, nezůstane tímto představením nedotčen. Ovšem je dobré takové scenérii krapet napomoci. Nejen tím, že nakrmíme ptačí herce, ale i tím, že představení připravíme kvalitní kulisy.

Stejně, jak budujeme a zařizujeme své vlastní obydlí, je dobré je zbudovat i svým opeřeným přátelům. Vždyť i toto je součástí našeho bydlení. A to tvoří prostředí, ve kterém žijeme a které nás následně ovlivňuje. Investice do těchto, především funkčních dekorací, se nám mnohonásobně vrátí. Většina kvalitních zahradních doplňků nám bude po dlouhý čas navracet investovanou energii.

Čtěte také:

Zvířata v zimě a jak jim můžeme pomoci

Vždyť do čeho se vyplatí více investovat, než do svého zdraví. A estetika našeho okolí ovlivňuje naši duševní pohodu a následně se odráží i na tom nejcennějším – na našem zdraví.

Keramická krmítka mohou vydržet věky

Jako v každém oboru nalezneme i mezi keramickými krmítky obrovské rozdíly. Od jednorázových a jednosezónních, až po díla, která krášlí naše okolí po spousty let. Především kamenná a kameninová, popřípadě šamotová krmítka, jsou pro okolí obrovským přínosem. Jsou to podobné architektonicky zkrášlující a harmonizující prvky, jako vodní fontány, zahradní lampy, či sochy.

Na rozdíl od soch mají však krom estetického smyslu i funkci užitnou. Můžeme díky nim udržovat v našem okolí po delší čas větší intenzitu života. A pokud se nám nepoštěstí, nemusíme zoufat. Pokud se mimo krmnou sezonu nepoštěstí a krmítko se nepromění v obydlí některých užitečných tvorů, stále mu zůstávají mnohé funkce. Krom samotného a přirozeného souznění se zahradními prvky se dají například keramická krmítka typu chaloupka použít i jako lampy. Tím dostává naše zahrada ještě mnohem hlubší rozměr a přináší pro naše vnímání kvalitnější emoce.

Proto je dobré se dívat na pořízení krmítek pro ptáky jako na harmonizaci svého okolí. Keramická krmítka dokáží díky své struktuře jednak dokonale splynout s přírodním okolím, ale na druhou stranu se mohou proměnit i v ústřední motiv zahrady.

Ukázky keramických krmítek

167_6729 168_6826 168_6829
168_6809  167_6736  167_6760
168_6808  168_6831  166_6618krm 

Osobně bych doporučil částečnou inspiraci v japonském zahradním umění. Nemyslím jen bonsaiové zahrady, ale využití, směrování a podobné pojetí jednotlivých prvků, které pořídíme do našeho okolí. Zahrada se dá pořídit i na pár čtverečních metrech. A to doslova. Tedy česky na dvou. Prostě i takový balkon či lodžie je prostor, který se dá přetvořit v oázu harmonie a klidu.

Každopádně pamatujte na to, že ptáci potřebují mít dostatek prostoru pro skrýš. Nebo spíše spousty možností. Stačí ovšem keramické krmítko umístit blízko keře. Nebo naopak do blízkosti krmítka osadit nějakou skrýš nabízející rostlinu. Může být klidně i truhlíková. Malým ptáčkům stačí opravdu málo.

Zajímavou alternativou je i umístění více druhů krmítek. A ty následně upravit pro více druhů ptáků. Divili byste se, kolik návštěvníků se k vám naučí chodit. Je potřeba ale vydržet krmit celou sezónu. Pakliže si ptáci krmítko najdou, považují ho za jistý druh obživy a pravidelně se vrací. Vysledoval jsem, že lze použít keramické krmítko s malými otvory. Pak vyselektujete jen drobné ptáčky.

Keramické krmítko je možno udržovat v hygienické čistotě. Lze jej i vyvařit. Nijak to nezhoršuje jeho životnost. Pokud preferujete přírodní vzhled, nemusíte se u dobře technologicky zpracovaných krmítek bát, že by je ničily lišejníky a mechy. Kvalitně vypálený střep vydrží ve venkovním prostředí mnoho set let. 

Přeji vám šťastnou ruku při výběru ptačí budky, která se stane originálním harmonizujícím i praktickým prvkem.

Tomáš Macek

ARTkeramika.cz



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.