Krušina olšová /Frangula alnus/
Krušina olšová – popis
Krušina olšová je vytrvalý vysoký a řídký keř. Tenké větve pokrývá lesklá a tečkovaná kůra. Na krátkém, chlupatém řapíku vyrůstají střídavě listy vejčitého tvaru. Kvete bíle. Plody jsou peckovice se třemi semeny, barva se mění postupně ze zelené v černou v době plného dozrání.
Krušina olšová – léčivé účinky
Pro krušinu je charakteristický vysoký obsah antrachinonových glykosidů a tříslovin. Krušina olšová byla tradiční prostředek na zácpu, protože působí projímavě. Kromě chronické zácpy se používala k léčbě hemoroidů. Při užívání krušiny se mohou objevit zažívací obtíže. Při dlouhodobém užívání hrozí nebezpečí narušení hospodaření s vodou a minerály.
Použitelné části krušiny olšové: kůra, plod
Období květu: duben až květen
Krušina olšová – použití v kuchyni a pěstování
Nejúčinnější je kůra získaná z mladých větví během dubna až května. Před slupováním kůry mladé větve nejdříve uřízneme. Kůru sušíme na slunci nebo za pomoci umělého zdroje tepla, teplota by neměla přesáhnout 40 st C. Kůru skladujeme jeden rok. Plody sbíráme po dozrání a dobře prosušíme. Vzhledem k obsahu vody podléhají snadno plesnivění.
Tip: Čaj proti zácpě
1 gram sušené drcené kůry krušiny olšové zalijeme 150 mililitry vroucí vody. Necháme vylouhovat a poté pijeme 1x denně. Denní dávka se pohybuje v rozmezí 0,5 - 2,5 g. Nepoužívat více jak 8 – 10 dnů!!!
Diskuse k článku
RE : Krušina olšová /Frangula alnus/