Pěstování a skladování brambor
Pěstování brambor
Brambora je vytrvalá hlíznatá plodina patříc do čeledi lilkovitých. Na pěstování nejsou brambory nikterak náročné a doma si je na zahradě zvládne hravě vypěstovat každý. Nejideálnější čas na sázení brambor je konec března. Hlídat bychom si ale měli počasí a brambory sázet v době, kdy teplota již neklesne pod nulu.
Brambory bychom neměli sázet na stejné místo, ideálně až po 4 letech. Nejvhodnější je sehnat kvalitní sadbu, díky čemuž předejdeme nebezpečí chorob. Brambory jsou poměrně náročné na živiny a potřebují písčitohlinitou půdu s dostatkem humusu a s propustnou spodinou. Při sázení se vyvarujme zastíněným a vlhkým místům. Před sázením je potřeba půdu pořádně zrýt, aby získaly brambory kyprou a provzdušněnou půdu. Nesmíme zapomenout půdu také pohnojit, a to nejlépe organickým hnojivem.
Po nakypření půdy si připravíme záhony hluboké zhruba 20 cm. Vytvoříme řádky hrobkovací radličkou nebo si pomůžeme hráběmi. Řádky by měly být od sebe ideálně 30 - 70 cm, a to podle odrůd brambor. Hlízy brambor sázíme asi 15 - 20 cm daleko od sebe. Osázené řádky zahrneme hlínou a zalejeme. Během pěstování brambor dbáme na to, aby byla půda vždy mírně vlhká. Pokud si chceme sklizeň urychlit, doporučuje se sadbu brambor předem narašit nebo předklíčit.
Podle vegetační doby, tedy od výsadby brambor až po jejich zralost, dělíme brambory na:
- Velmi rané 90 - 110 dní
- Rané 110 - 120 dní
- Polorané 120 - 130 dní
- Polopozdní 130 - 145 dní
- Pozdní více než145 dní
V průběhu vegetace musíme brambory pravidelně okopávat, zbavovat plevele a přihrnovat zeminou. Při okopávání dáváme pozor, abychom nepoškodili kořeny. Jakmile brambory začnou kvést, přestaneme okopávat a jen pravidelně zaléváme. Až když začne nať žloutnout, je ten správný čas na sklizeň. Odstraníme veškerou nať a asi za 2 týdny brambory vykopeme. Ideální je počkat na suché a teplé počasí, cca nad 14 °C.
Skladování brambor
Pro uskladnění brambor je potřeba mít vhodné prostory. Nejlepší je sklep, kde se udržuje stálá teplota a vlhkost vzduchu. Nevhodnější teplota je okolo 4 až 6 °C. Při vyšších teplotách se může stát, že hlízy brambor předčasně klíčí a ztrácí tak nutriční hodnoty. Naopak při nižší teplotě brambory získávají sladkou chuť a jejich hlízy se mohou nenávratně poškodit. Ještě před tím, než dáme brambory do sklepa, je potřeba hlízy osušit. Proto necháme brambory oschnout při teplotě zhruba 15 °C v dobře větrané místnosti.
Brambory do sklepa skládáme nejlépe do bedýnek. Uskladňujeme jen ty brambory, které jsou zdravé. Nahnilé nebo napadené plísní do sklepa již nedáváme. Správně uskladněné brambory nám vydrží až 8 měsíců.
Diskuse k článku
RE : Pěstování a skladování brambor