Pěstování a skladování granátového jablka

13. 05. 2019 Přečteno: 2823x

Pěstování granátového jablka

Strom granátového jablka je teplomilná rostlina. Pokud chceme granátové jablko pěstovat, měli bychom vědět, že špatně snáší teplotu už kolem -10°C. Sáhněme po odrůdách, které už čeští zahrádkáři s úspěchem vypěstovali. Například granátovník obecný, neboli Nana. Jsou tři způsoby, jak granátová jablka vypěstovat. Ze semenáčku, řízkováním anebo ze semínka. Nejspolehlivějšími metodami jsou řízkování a semenáček. Jak vypěstovat strom granátového jablka ze semenáčku?

  1. Rostlina granátového jablka potřebuje dostatek světla. Volíme tedy slunné a teplé stanoviště.
  2. Rostlině se nejlépe daří v dobře propustné půdě. Půda nasáklá vodou jim škodí, ideální je písečná půda. Další dobrou vlastností půdy je mírně kyselejší pH.
  3. Chraňme rostlinu před silným větrem a velkou vlhkostí. Ideální je horké a suché klima, kterému bohužel to české příliš neodpovídá.
  4. Rostlinu sázíme na začátku jara, po posledních mrazících.
  5. Vyjmeme ji z květináče a opatrně z ní odstraňme původní hlínu. Zasaďme jí do připravené díry, která by měla být zhruba 60 centimetrů hluboká.
  6. Hned jak rostlinu zasadíme, zalijeme ji.
  7. Každý den rostlinu zaléváme, dokud na ní nezačnou rašit nové listy. To je dobrá známka, že se rostlina ujala. Změníme rozvrh zalévání na pouze jednou za sedm až deset dní. Až se na rostlině objeví květy, dostatečně ji zaléváme každých sedm dní.
  8. Když se rostlinka uchytí, v prvním roce ji hnojíme. Nejlépe poprvé v únoru, pak v květnu a nakonec v září. Ideální jsou hnojiva na bázi síranu amonného.
  9. Okolí rostliny dobře odplevelujeme. Můžeme kolem ní dát mulčovací kůru.
  10. Rostlinu můžeme zastřihávat. Uschlé anebo poškozené části rostliny odstraňujeme.
  11. Dáváme pozor na škůdce. Rostlina je náchylná zejména na mšice.
  12. Na zimu granátovník obalíme jutovinou.

Tip: Můžeme si pořídit i zakrslý granátovník, který na zimu přeneseme do vnitřních prostor.

Skladování granátového jablka

Granátové jablko můžeme za správných podmínek skladovat klidně i několik měsíců. Na suchém, chladném a tmavém místě se mu nic nestane. Výhodou tohoto ovoce je, že dozrává mimo strom a přesto si uchovává své léčivé účinky.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.

Šalvěj

Proti zánětům, pocení a křečím Šalvěj má silné protizánětlivé a dezinfekční účinky. Působí proti křečím, chvění a také zmírňuje projevy…

Kedlubna

Zdravější trávení a prevence zácpy Kedlubna zlepšuje trávení. Obsahuje totiž vysoký podíl vlákniny, čímž také účinně bojuje proti zácpám a podílí se…

Hrášek

Díky bílkovinám, sacharidům a vláknině pomáhá hrášek tělu dodat potřebné živiny. Zároveň mu poskytne i okamžitou energii. Pokud se cítíme unavení,…

Kachní maso

Bílkovinná bomba Kachní maso obsahuje velké množství bílkovin. Pouhých 150 gramů doplní denní doporučenou dávku bílkovin pro ženy, pro muže pak 180…

Jogurt

Pro silné kosti a zuby Díky vysokému obsahu vápníku přispívá k dobrému stavu kostí a zubů, zejména u dětí a starších lidí. 250 g jogurtu dokonce…

Zelený čaj

Elixír mládí, který posiluje imunitu a usnadňuje hubnutí Zelený čaj působí antibakteriálně a posiluje imunitní systém. Pokud chceme shodit nějaké to…

Kuskus

Napomáhá při hubnutí Pokud se snažíme zhubnout, sáhněme po kuskusu. Má velmi malé množství tuků a je tak výborný do redukčních diet. Obsahuje…

Granátové jablko

Pro zdravé trávení Granátové jablko má velmi dobrý vliv na naše zažívání. Obnovuje střevní mikroflóru. Může za to obsažená kyselina citrónová a…

Kedlubna

Zdravější trávení a prevence zácpy Kedlubna zlepšuje trávení. Obsahuje totiž vysoký podíl vlákniny, čímž také účinně bojuje proti zácpám a podílí se…