Lichořeřišnice větší /Tropaeolum majus/

img
Foto: Wikimedia, Autor: Wouterhagens

čeleď: lichořeřišnicovité

Lichořeřišnice větší – popis

U nás jednoletá bylina s plazivou lodyhou až 3 m dlouhou (ve své domovině až 5 m dlouhou). Listy lichořeřišnice větší mají ovíjivé řapíky, celokrajné nebo mělce laločnaté, lysé. Květy na dlouhých ovíjivých stopkách, kališní ostruha 2 až 4 cm dlouhá, zakřivená, špičatá, kališní lístky okrouhlé, dolní 3 na bázi brvité, oranžově červené, horní s červenými pruhy.

Lichořeřišnice větší – léčivé účinky

Lichořeřišnice větší působí výrazně antibioticky zejména v oblasti močových cest a to na stafylokoky, streptokoky, proteus vulgaris, escherichia coli, salmonely i další druhy bakterií, částečně působí příznivě i v oblasti dýchacích cest.

Podává se buď v čerstvém stavu nebo po usušení ve formě nálevu či lihovodného roztoku. Účinek přichází asi za 2 hodiny, po 16 hodinách však již odeznívá. Dříve se lichořeřišnice větší užívalo i proti padání vlasů či proti lupům.

Použitelné části lichořeřišnice větší: semeno, květ, list

Období květu: červen až říjen

Lichořeřišnice větší – použití a pěstování

Lichořeřišnice větší vyžaduje slunné a teplé stanoviště, snese však i polostín. Půda by měla být dobře propustná, hlinitopísčitá, nepřehnojená dusíkem. Množí se semeny, které se vysévají počátkem května přímo na venkovní stanoviště, nebo je lze předpěstovat v únoru v pařeništi, na venkovní stanoviště se pak přesazuje koncem května (je citlivá na mráz). Poupata a nezralé plody naložené v octě se užívají jako náhrada pravých kaparů, mladé listy a květy se přidávají jako koření do salátů (má chuť řeřichy).

Tip: Tonikum proti vypadávání vlasů

Potřebujeme dvě hrsti květů a listů lichořeřišnice větší, půl litru šedesáti procentního lihu. Zalijeme lihem a necháme čtrnáct dní na teplém místě louhovat. Nesmíme zapomenout denně protřepávat. Po uplynutí této doby dobře přecedíme, nalijeme do skleněné lahve a dobře uzavřeme. Touto tinkturou si denně, po dobu třech a čtyř měsíců masírujeme vlasovou pokožku.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.