Ovce suffolk lze chovat celoročně venku.
15. 02. 2021 Přečteno: 3449x

Chov ovce suffolk: Nápaditá, klidná a dlouhověká

Ovce suffolk je masné plemeno, které pochází z Anglie. Vzniklo v 19. století křížením dvou plemen -southdown a norfolské. Díky tomu získalo výrazně lepší užitné i povahové vlastnosti než výchozí plemena. Ovce suffolk jsou považovány za odolné, klidné a nenáročné. Jak na chov ovcí suffolk?

Ovce suffolk: Charakteristika plemene

Ovce suffolk jsou středního až většího tělesného rámce. Obě pohlaví jsou bezrohá. Typický je výrazný klabonos, zejména u beranů. Charakteristická je černá hlava a končetiny po zápěstí a zanártí bez obrůstu vlnou. Jakékoli odstíny hnědé nebo bílé znaky či rohové útvary se považují za vadu. Ovce suffolk mají bílou vlnu s určitým podílem i černého chlupu. Přirozená délka vlny je 7–10 cm. Na břiše mívá horší kvalitu. Ovce suffolk vyniká skvělým osvalením (plece, kýta, bedra), mívá široká bedra a prostorný hrudník. Jehňata se rodí černá a do půl roku života se vlna postupně vyběluje. Ovce suffolk se vyznačuje dlouhověkostí a dobrým zdravým.

Suffolk ovce v číslech

Pokud chcete začít s chovem ovcí, měli byste počítat s tím, že se jedná o větší plemeno. Průměrná výška bahnice je 70 cm (beran 80 cm) a délka těla cca 100 cm (beran 110 cm). Obvod hrudníku je u bahnice obvykle kolem 130 cm, u berana i 150 cm. Váha bahnice je v průměru 85 kg, beran 120 kg (i 150 kg). Pokud uvažujete o odchovu vlastních mláďat, zapouštět lze jehnice již 10–12 měsících, pokud dosáhla hmotnosti 50–55 kg. Obvykle se rodí 2–3 na bahnici. Ovce říjí jednou ročně, na podzim. Březost pak trvá 145-155 dní. Hmotnost jehňat při narození je 4–5 kg (záleží, zda se jedná o jedináčka nebo vícečetná jehňata). Denní přírůstek je 400–450 g. Váha jehňat cca v půl roce je 70 kg (ve 100 dnech okolo 50 kg).  Ovce suffolk jsou ceněné také pro svou vzájemnost a soudržnost. Například po porodu si samice vzájemně pomáhají.

Čtěte také:

Čím krmit ovce a co je pro ně nebezpečné?

Nároky na chov ovce suffolk

Protože je toto ovčí plemeno původně z drsných anglických podmínek, zvládne i zde náročnější prostředí. Hodí se na celoroční chov venku. Je vhodné zřídit zde i nějaký (ideálně dřevěný) úkryt, kam se zvířata zavírají při extrémních mrazech. Doporučená kombinace je větších pastvin v létě (louky v podhorských oblastech…) a zimní výběh. Základním krmivem je zelená píce, kvalitní seno a krmná sláma. Jádro se ovcím dává spíše jako pochoutka, případně beranům při připouštění, neboť se zvýší jejich pohlavní aktivita. Seno se doporučuje i během léta, kdy jsou ovce na pastvě venku. Nejsou vybíravé, ale někdy seno upřednostní před mokrou trávou. Důležitou složkou je samozřejmě čerstvá čistá voda, sůl, vitaminy a minerály.

Chov ovcí suffolk: Na co si dát pozor

Ovce suffolk jsou velmi odolné a zvyklé přirozeně se pohybovat venku. Zvládnou zimu, ale kombinace vlhkosti a průvanu jim nesvědčí. Průvan oslabuje jejich plíce, čímž se zhoršuje dýchání, a navíc podporuje růst parazitů. Nevhodné jsou tedy klasické zděné chlívy, které jsou špatně větratelné a drží se zde vlhkost. Doporučuje se také preventivně dvakrát ročně ovce suffolk nechat odčervit. Někteří chovatelé doporučují nejprve nechat udělat koprologické vyšetření (odběr trusu), z jehož složení se pak volí vhodný přípravek. Jednou ročně byste měli také ovcím upravit paznehty, případně je alespoň zkontrolovat. Pokud chováte ovce venku, většinou si je zvládnou přirozeně obrousit. V případně vnitřního chovu pak je třeba zabrušovat i 3x do roka.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF



Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Chov pekingských kachen: Jak a proč chovat toto plemeno kachen?

Pod názvem ‘pekingská kachna’ si mnozí představí masný pokrm. Mají pravdu, ale zároveň se tak přímo nazývá konkrétní plemeno domácích kachen. A ty se dají koneckonců chovat nejen na maso, ale třeba i jako okrasní ptáci nebo na výstřední, ale výživná vejce. Nejdříve je ovšem třeba vědět, co chov…

jít na článek

Epilepsie u koček patří mezi zákeřné kočičí nemoci

Přijde-li řeč na kočičí nemoci, bývá epilepsie jednou z těch, se kterou se těžko smiřuje a která kočku provází zpravidla až do konce života. Mladší zvířata bývají postižena epilepsií vrozenou, starší pak mohou mít mozek poškozený degenerativními změnami nebo metabolickým onemocněním. Oboje se ale…

jít na článek

Jak postavit boudu pro psa? Návod krok za krokem

Návod, jak vyrobit psí boudu, se hodí nejen majitelům velké zahrady, ale také pánům domácích pejsků. Bouda může být na různých místech a různého tvaru. Důležité je, že jde o místo, kam si pes může v případě potřeby zalézt a mít tak chvíli sám pro sebe. A u venkovních psů také jde o úkryt před…

jít na článek

Chování kočky po kastraci: Co všechno se změní?

Kočka po kastraci ztrácí nejen schopnost, ale také potřebu se rozmnožovat. Po tomto zákroku následuje výrazná změna chování. Stále však platí, že kastrace vyřeší do budoucna několik problémů. Jak se tedy přesně změní chování kastrované kočky a jak se o ni starat těsně po zákroku?

jít na článek

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Co znamená zdravá izolace a proč jí dávat přednost?

Je skvělé, že se zde probírá téma zdravé izolace a důraz na zdravé prostředí. Pokud hledáte efektivní ochranu ...

Dobrý kontakt

Agro Hochstaffl, s.r.o.: chov a prodej koní ve stáji Venus v Mysletíně

Upejska.cz: kvalitní krmiva pro psy s vysokým obsahem masa

Zvířecí hotel Bavorovice u Hluboké nad Vltavou

Renata Beck provozuje v Bavorovic…

Kvalitní krmivo K-9 pro spokojený psí život plný energie

Kvalitní krmivo pro psy K-9 je komplexní strava s…