Chov ovce suffolk: Nápaditá, klidná a dlouhověká
Ovce suffolk je masné plemeno, které pochází z Anglie. Vzniklo v 19. století křížením dvou plemen -southdown a norfolské. Díky tomu získalo výrazně lepší užitné i povahové vlastnosti než výchozí plemena. Ovce suffolk jsou považovány za odolné, klidné a nenáročné. Jak na chov ovcí suffolk?
Ovce suffolk: Charakteristika plemene
Ovce suffolk jsou středního až většího tělesného rámce. Obě pohlaví jsou bezrohá. Typický je výrazný klabonos, zejména u beranů. Charakteristická je černá hlava a končetiny po zápěstí a zanártí bez obrůstu vlnou. Jakékoli odstíny hnědé nebo bílé znaky či rohové útvary se považují za vadu. Ovce suffolk mají bílou vlnu s určitým podílem i černého chlupu. Přirozená délka vlny je 7–10 cm. Na břiše mívá horší kvalitu. Ovce suffolk vyniká skvělým osvalením (plece, kýta, bedra), mívá široká bedra a prostorný hrudník. Jehňata se rodí černá a do půl roku života se vlna postupně vyběluje. Ovce suffolk se vyznačuje dlouhověkostí a dobrým zdravým.
Suffolk ovce v číslech
Pokud chcete začít s chovem ovcí, měli byste počítat s tím, že se jedná o větší plemeno. Průměrná výška bahnice je 70 cm (beran 80 cm) a délka těla cca 100 cm (beran 110 cm). Obvod hrudníku je u bahnice obvykle kolem 130 cm, u berana i 150 cm. Váha bahnice je v průměru 85 kg, beran 120 kg (i 150 kg). Pokud uvažujete o odchovu vlastních mláďat, zapouštět lze jehnice již 10–12 měsících, pokud dosáhla hmotnosti 50–55 kg. Obvykle se rodí 2–3 na bahnici. Ovce říjí jednou ročně, na podzim. Březost pak trvá 145-155 dní. Hmotnost jehňat při narození je 4–5 kg (záleží, zda se jedná o jedináčka nebo vícečetná jehňata). Denní přírůstek je 400–450 g. Váha jehňat cca v půl roce je 70 kg (ve 100 dnech okolo 50 kg). Ovce suffolk jsou ceněné také pro svou vzájemnost a soudržnost. Například po porodu si samice vzájemně pomáhají.
Nároky na chov ovce suffolk
Protože je toto ovčí plemeno původně z drsných anglických podmínek, zvládne i zde náročnější prostředí. Hodí se na celoroční chov venku. Je vhodné zřídit zde i nějaký (ideálně dřevěný) úkryt, kam se zvířata zavírají při extrémních mrazech. Doporučená kombinace je větších pastvin v létě (louky v podhorských oblastech…) a zimní výběh. Základním krmivem je zelená píce, kvalitní seno a krmná sláma. Jádro se ovcím dává spíše jako pochoutka, případně beranům při připouštění, neboť se zvýší jejich pohlavní aktivita. Seno se doporučuje i během léta, kdy jsou ovce na pastvě venku. Nejsou vybíravé, ale někdy seno upřednostní před mokrou trávou. Důležitou složkou je samozřejmě čerstvá čistá voda, sůl, vitaminy a minerály.
Chov ovcí suffolk: Na co si dát pozor
Ovce suffolk jsou velmi odolné a zvyklé přirozeně se pohybovat venku. Zvládnou zimu, ale kombinace vlhkosti a průvanu jim nesvědčí. Průvan oslabuje jejich plíce, čímž se zhoršuje dýchání, a navíc podporuje růst parazitů. Nevhodné jsou tedy klasické zděné chlívy, které jsou špatně větratelné a drží se zde vlhkost. Doporučuje se také preventivně dvakrát ročně ovce suffolk nechat odčervit. Někteří chovatelé doporučují nejprve nechat udělat koprologické vyšetření (odběr trusu), z jehož složení se pak volí vhodný přípravek. Jednou ročně byste měli také ovcím upravit paznehty, případně je alespoň zkontrolovat. Pokud chováte ovce venku, většinou si je zvládnou přirozeně obrousit. V případně vnitřního chovu pak je třeba zabrušovat i 3x do roka.
Vytisknout stránku Stáhnout v PDF
Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků