Jak ochočit papouška, získat si jeho důvěru a zvyknout ho na nový domov.
22. 01. 2021 Přečteno: 7448x

Chov papoušků: Jak ochočit papouška a zvyknout ho na nový domov?

Rozhodli jste se, že vám budou doma dělat společnost papoušci? Chov papoušků je sice zábavný, zato náročný na pozornost. To však neznamená, že vám bude pták od začátku zobat z ruky. Stejně jako každý nový mazlíček si i papoušek musí na nový domov zvyknout. Jak mu to usnadnit?

Chov papoušků začíná mimo domov. Odkud je pořídit?

Nejdříve samozřejmě vyberte takový druh papouška, který vyhovuje vašemu životnímu stylu. Papoušek je velký závazek. Pak nastává důležitý krok: najít dobrého chovatele. Čím náročnějšího ptáka sháníte, tím je důležitější, odkud pochází. Kdo má zkušenosti, udělá dobrý skutek, když adoptuje papouška z útulku, není to však pro každého.

Specializovaní chovatelé jsou vždy nejlepší volbou: v papoušcích se vyznají, takže si domů přinesete zdravého jedince. Zároveň na tom mláďata pravděpodobně budou lépe psychicky. Pokud však byla krmena z ruky a ne rodiči, hrozí, že si neuvědomí rozdíl mezi ptákem a člověkem – o tom si povíme nakonec.

Čtěte také:

Papoušek ara: aktivní kamarád, který si s vámi rád popovídá

Jak ochočit papouška? Získejte si jeho důvěru

Papoušci jsou divoká zvířata a na domov si zvykají díky své společenské povaze. Pro začátek bude stačit, aby si váš papoušek zvykl, že jste poblíž. Mluvte vždy klidným a tichým hlasem. Mluvení je důležité: budete-li nahlas číst knihu nebo mluvit na papouška, zvykne si na váš hlas. Nedělejte prudké pohyby.

Sledujte řeč těla papouška. Chov vyžaduje porozumění. Většinou není těžké takto poznat, kdy se pták cítí ohrožen a nesvůj. Buďte hlavně velmi trpěliví a klidní a pokračujte se svým “hlasovým ASMR”. Jistě také velmi ocení krmení i pamlsky pro papoušky, nejdříve jen do klece. Později, když uvidíte, že vás papoušek rád vidí a snaží se s vámi také interagovat, je možné začít krmit z ruky. Papoušci mají rádi, když je drbete na hlavičce.

Nikdy na papouška nekřičte. Pokud už se mu nechce s vámi hrát či komunikovat, nechte ho v kleci v klidu, ať si od vás odpočine. Vždy mu jasně dejte najevo, co se po něm chce. Jestliže jej oklamete, přestane vám věřit.

Chov papoušků: Utužování vztahu mimo klec

Nastane den, kdy budete moct papouška nechat opustit klec. Zavřete všechna okna a dveře a zabezpečte místnost! Pokud už vám důvěřuje, můžete ho mít na ruce. Důvěru poznáte a zároveň podpoříte, vezmete-li ho do jiné místnosti. Když nebude moct odletět do bezpečí své klece, vyhledá v případě, že všechno jde dobře, vaši ruku či rameno.

Každý, kdo má zkušenost s chovem papoušků, se na vlastní kůži přesvědčil, jak jsou to inteligentní ptáci. Kromě toho, že budou vyhledávat vaši společnost, se také nesmí nudit. Pořiďte mu hračky a také ho můžete naučit triky: přiletět na zavolání, slézt z ruky nebo opakovat slova.

Přečtěte si také náš článek: Jak naučit papouška mluvit?

Riziko při chovu papoušků: Příliš těsné pouto a jak se ho vyvarovat

Potřebu častého kontaktu mají téměř všichni papoušci. Chov papoušků toto nutně zahrnuje. Papoušek vám bude potřebovat být nablízku, jinak to může vést k jeho psychickým problémům. Co už je však špatně je, když vás doslova pokládá za svého druha a nenechá na vás nikým jiným sáhnout. Obzvlášť kakaduové končí v útulcích, když jsou agresivní na všechny kromě jedné osoby.

Návod, jak ochočit papouška, následujte s přihlédnutím k tomuto problému. Je třeba formovat od začátku zdravý vztah. Když se pták přestane bát v novém prostředí, zvykněte ho na přítomnost jiných lidí a občas jim dovolte nabídnout mu pamlsek. Nehlaďte ho po celém těle, mohl by si příliš zvyknout. Pokud vás nesnáší papoušek partnera či spolubydlícího, můžete se opatrně snažit o smíření, když tam daná osoba zrovna není. To vyžaduje velkou trpělivost.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF



Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Voliéra pro andulky: jak ji správně vybrat a vybavit?

Voliéra pro andulky je mnohem prostornějším a příjemnějším řešením než klec. Ušetří starosti jak andulkám, které se mohou pohybovat a létat, kdy chtějí, tak i vám. Klecové andulky se totiž potřebují proletět aspoň po pokoji, a to znamená myslet na stoprocentní zabezpečení a uzavření prostoru. Jak…

jít na článek

Jak na chov korálovky a jaké druhy lze chovat?

Pro ty, koho přitahuje chov hadů, je korálovka pro začátek skvělá. Byť samozřejmě také má své nevýhody. Otázkou však je, jakou konkrétně si vybrat a také co všechno korálovka potřebuje, aby se jí u vás žilo jako v přirozeném prostředí a aby byla zdravá.

jít na článek

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Dobrý kontakt

Agro Hochstaffl, s.r.o.: chov a prodej koní ve stáji Venus v Mysletíně

Upejska.cz: kvalitní krmiva pro psy s vysokým obsahem masa

Zvířecí hotel Bavorovice u Hluboké nad Vltavou

Renata Beck provozuje v Bavorovic…

Kvalitní krmivo K-9 pro spokojený psí život plný energie

Kvalitní krmivo pro psy K-9 je komplexní strava s…