Jak na chov korálovky a jaké druhy lze chovat?
Pro ty, koho přitahuje chov hadů, je korálovka pro začátek skvělá. Byť samozřejmě také má své nevýhody. Otázkou však je, jakou konkrétně si vybrat a také co všechno korálovka potřebuje, aby se jí u vás žilo jako v přirozeném prostředí a aby byla zdravá.
Jaký je had korálovka a co je pro něj typické?
Mezi korálovky patří devět druhů hadů. Jde o užovkovitý rod žijící v severní i jižní Americe. Největší korálovky dorůstají 2 m, jiné pod metr. Mohou se dožít i 20 let. Nejsou jedovaté ani náročné či náchylné na onemocnění. Navíc jsou ozdobou terária, pokud se ovšem zrovna neskrývají.
Specialisté na chov hadů korálovky někdy kříží. I mimo to však v rámci jednotlivých druhů existuje spousta vzorových a barevných typů. Na péči jsou všechny korálovky nenáročné, výběr tak může záviset na délce a vzhledu hada. Konkrétní specifika si však určitě předem zjistěte.
Terárium pro korálovku: Chov hadů pro začátečníky
Korálovka je druh hada, kterého můžete chovat samotného, anebo ve skupince. Hadi by měli být stejně velcí, jinak hrozí kanibalismus – v divočině žerou menší hady. Terárium by mělo mít objem aspoň 150 litrů. Větrací otvory by měly být úzké a víko dost pevné, aby si had sám neotevřel a nečekalo na vás pak doma nemilé překvapení a nemuseli jste ho hledat. Doporučuje se dřevěné vivárium.
Samozřejmostí je topicí zařízení na jednom konci terária, aby si korálovka mohla vybrat teplejší či chladnější místo. Vhodná průměrná teplota se pohybuje kolem 26°C a prostředí by mělo být dost vlhké, ne však plesnivé. Jako substrát se dají použít dřevěné štěpky, písek, rašelina. Zajistěte také korálovce úkryt a větev na lezení. UVB lampa není nutná.
Zvažujete, že si pořídíte hada jako domácího mazlíčka? Přečtěte si náš článek: Krajta královská: plachý plaz, kterého zvládnou i začátečníci.
Jídelníček korálovky – patří na něj vaše ruka?
Dospělý had korálovka sežere týdně dvě velké myši, větší druh i potkana. Potrava nemusí být živá, ale počkejte, než myši rozmrznou, protože korálovka je schopná je spolknout i studené, což není zdravé. Vždy musí mít přístup k vodě. Mláďata mohou mít se stravováním problém a odmítat potravu.
Druhý problém korálovek je, že si mohou s jídlem plést to, co jídlo zrovna není. Například mohou pozřít kousek substrátu – kupte bezpečný! – kousnout se omylem do ocasu nebo se pokusit sníst vás, pokud ruka páchne po myších či jiném hadovi. Přesto držet korálovku není tak nebezpečné, jak to vypadá. Pokud si na vás zvykne, drží se docela příjemně. Na korálovku nesahejte během 2 dnů po krmení nebo když se chystá svléct kůži.
Jaké jsou druhy korálovek? Chov různých barev a forem
Korálovka sedlatá (Lampropeltis triangulum)
Je nejvíce známý druh korálovky. Ikonické tříbarevné pruhy má, aby svou podobností s jedovatým korálovcem odradila predátory. Na rozdíl od korálovce, jehož pruhy jsou řazeny v pořadí černá-žlutá-červená-žlutá-černá, má korálovka červený pruh vedle černého. Toto ale nemusí platit vždy. Na jih od USA žijí i jedovatí hadi se stejnými pruhy, jako má neškodná korálovka.
Korálovka pruhovaná (Lampropeltis getula)
Má spoustu různě vzorovaných poddruhů. Typické pro ni je tmavé zbarvení: některé typy jsou úplně černé. Potřebuje trochu více místa, jelikož může být až 180 cm dlouhá. Může být také o trochu méně hbitá než korálovka sedlatá. Dožije se až 20 let.
Korálovka kalifornská (Lampropeltis californiae)
Vymyká se klasickému obrazu korálovek tím, že postrádá typický načervenalý vzor. Její černobílé pruhy však vypadají velmi efektně a tento had patří mezi velmi populární hlavně v USA. Někdy se řadí jako poddruh korálovky pruhované, taxonomie není vždy jednotná. Tato korálovka dorůstá délky okolo 1 m.
Korálovka šedá (Lampropeltis alterna)
Jedna z menších a také dlouhověkých druhů. Její mláďata často odmítají myši, doporučuje se je ze začátku kombinovat s malými ještěrkami. Musí se zimovat.
Vytisknout stránku Stáhnout v PDF
Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků