Jak chovat kachny? Vyhněte se častým chybám začátečníků i pokročilých chovatelů
Chov kachen se může zdát být snadný, ovšem opak je pravdou. Mnozí chovatelé se dopouštějí chyb, které je pak stojí mnohé trápení. Před koupí kachny je nutné odpovědět si na několik zásadních otázek. V první řadě je nutné si uvědomit, zda chcete chovat kachny na maso či peří. Od toho se pak odvíjí, jaké plemeno si pořídit.
Chov kachen dopředu promyslete
Bez čeho se neobejdete hned ze začátku? Položte si otázku, zda chcete kachny chovat na peří nebo maso. Na základě toho se rozhodujete o tom, jaké plemeno kachny pořídit.
Chovatelé si mnohdy neuvědomují, že chybně zvolené plemeno je začátkem problémů.
Plemena kachen na maso
Pekingská kachna |
Kachny mají chutné maso, které je navíc zdravé. Nevýhodou je nízký počet snesených vajec.
Plemena kachen nosných
Campbell |
Shetlandská kachna |
Tyhle druhy kachen se pyšní vysokou snáškou vajíček a kvalitním peřím.
Jak chovat kachny bezpečně?
S počtem kachen to ze začátku nepřehánějte. Menší množství je vždy lepší. Především pro začínajícího chovatele, který pořádně neví, co od kachen a jejich chovu čekat. Čtyři kachny bohatě stačí. Základem je také mít vhodné místo pro chov kachen. Dostatek prostoru s možností výběhu je nezbytné.
Nejčastější chyby ohrožující chov kachen
Máme pro vás několik rad, které vám pomohou vyhnout se nejčastějším chybám při chovu kachen. Pokud budete hlavně důkladní a trpěliví, chov kachen vám bude dělat radost a přinese i užitek po kterém toužíte.
1. Malý prostor pro výběh
Nezdá se to, ale kachny potřebují dostatek prostoru. Ideální je výběh o velikosti 15 m2 na jednu kachnu. Kachny jsou čilá zvířata, která potřebují pohyb. Ideální je zatravněná plocha, aby měly kachny vždy co do zobáčku. Navíc malý prostor může být důvodem, proč si kachny škubou peří.
2.Chybí přístřešek
Ve velkém výběhu musí být zastřešený přístřešek, aby se mohly kachny schovat před deštěm i větrem. Kachní peří musí být suché. Mokré peří může způsobit závažné zdravotní potíže. Kachny budou navíc chráněné v noci před predátory.
3. Špatně zvolená podestýlka
I když je kachna vodní plemeno, nesnáší mokrou podestýlku a špínu. Kdy nebudete podestýlku pravidelně čistit, může se to odrazit na tom, že kachna nebude snášet vajíčka. Hlavně v chladnějším počasí dopřejte kachnám seno nebo slámu, aby byly v teple. Teplá zem je důležitá, jelikož na rozdíl od slepic nesedí na hřadech, ale zemi.
4. Chybí vodní plocha
Dostatek vodní plochy = spokojená kachna. Ve výběhu udělejte pro kachny rybníček nebo jezírko, ve kterém se mohou spokojeně čvachtat. Vodu zbožňují, a proto nesmí chybět. Jestliže se vám nechce vytvářet rybník, pak určitě připravte alespoň několik velkých lavorů s vodou.
5. Nevhodně zvolené větrné místo
Milují vodu, ale nesnáší vítr. Větrné počasí kachny nesnáší. O to horší je, když se před ním nemohou schovat, jelikož je obydlí kachen postavěné na větrném místě. Závětrné zázemí patří k důležitým podmínkám pro chov kachen.
Nejčastější chyba: špatné krmení pro kachny
Kvalitní směs pro kachny je nezbytností. Musí obsahovat potřebné minerální látky a vitamíny pomáhající ke správnému vývoji. Kachny se rozhodně neuživí sami díky travnatému porostu. Přilepšit jim můžete kukuřičným šrotem či obilím.
Velkou chybou je podávat kachnám pečivo. To kachnám akorát zaplácáte žaludek. Nekrmte je také zbytky z kuchyně jako je nesnězený oběd nebo večeře. Jediné, co můžete a co je správné, dát kachnám slupky od jablek, mrkve nebo celeru.
Vytisknout stránku Stáhnout v PDF
Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků