Voliéra pro andulky: jak ji správně vybrat a vybavit?
Voliéra pro andulky je mnohem prostornějším a příjemnějším řešením než klec. Ušetří starosti jak andulkám, které se mohou pohybovat a létat, kdy chtějí, tak i vám. Klecové andulky se totiž potřebují proletět aspoň po pokoji, a to znamená myslet na stoprocentní zabezpečení a uzavření prostoru. Jak velkou voliéru tedy pořídit a co v ní nesmí chybět?
Jak velká má být voliéra pro papoušky?
Voliéra pro andulky by měla být samozřejmě co nejprostornější. U klecí se obecně doporučuje na jednoho takového ptáčka prostor minimálně půl na půl na třetinu metru. Voliéru můžete postavit o velikosti dané vynásobením tohoto objemu počtem andulek, přidejte však nějaký prostor i jako rezervu.
Velikost voliéry pro papoušky záleží na velikosti i na aktivitě daného druhu. Menší ptáci jsou většinou aktivnější než ti velcí, a tak mohou potřebovat stejně velký prostor jako velký papoušek. Chystáte-li se vybudovat voliéru, nastudujte si nároky na prostor vašeho konkrétního ptačího mazlíčka.
Jak správně vybrat krmení pro papoušky? Jsou krmné směsi a granule pro papoušky kompletní stravou?
Venkovní voliéra pro andulky a její zabezpečení
Venkovní voliéra pro andulky musí být dost pevná a bezpečná, aby se dovnitř nedostala dravá zvířata ani nevychované děti. Andulky nesmí uletět! Stavíte-li si celou voliéru od samého začátku, myslete na tato opatření během celého procesu.
Dřevěné části musí být bez třísek, aby se ptáci neodřeli, a bez suků – mohla by tam vzniknout díra. Pletivo je třeba použít dost husté, ideálně dvě vrstvy, a správně ho připevnit. Dveře musí přesně doléhat a klika musí být pevná. Zajišťovat je skobou není dobrý nápad, časem se do okraje vydře díra. Nejlépe opatřete voliéru zámkem. Hodí se udělat i předsíň, kam se celí vejdete a zavřete za sebou, než začnete čistit dno či ptáky krmit.
Voliéra pro andulky v zimě
Dalším problémem venkovní voliéry pro papoušky je teplota. Andulky se mohou schoulit v domečku, a tím si udržet teplotu nebo se skrýt před větrem, ale v chladných měsících je třeba voliéru zahřát. V žádném případě nepoužívejte plynové hořáky ani jiný otevřený oheň! Kouř může být smrtící. Nainstalujte proto elektrické topítko s krytem proti popálení ptáků. Co se deště týče, ten andulky mívají rády, nesnášejí sucho.
Jak postavit voliéru pro papoušky?
Nejdřív zarovnejte terén a připravte neprohrabatelné dno: beton je akorát. Nahoru můžete dát hlínu a zasít trávu. Pak použijte potřebné latě, destičky, díly, jako jsou dvířka, a pletivo. Vytvořte bytelné stěny a střechu. Jednu stěnu bude tvořit pletivo.
Pokud si koupíte hotovou voliéru pro papoušky, většinou jde o kus nábytku na kolečkách, který patří dovnitř. Interiérová voliéra se dá také vyrobit. Díky umístění v domě odpadá starost o tepelné podmínky andulek a jejich bezpečí před kunou.
Přečtěte si také náš článek: Vhodné prostředí je pro hnízdění andulek velice důležité. Co byste neměli podcenit?
Vybavení voliéry pro andulky
Nyní je třeba voliéru pro papoušky, v tomto případě andulky, správně zařídit. V prvé řadě je třeba umístit bidla na sezení. Ideálně mají být cca 1 cm široká a mít nerovný povrch. Nejlepší jsou nejedovaté větvičky, andulky totiž baví loupat kůru. Pro oživení můžete natáhnout i tvrdé lano. Postavte také krmítko (někam vysoko).
Andulky ve voliéře, stejně jako v kleci, musí mít následující:
krmení a napáječku nebo misku s vodou |
dost bidel na sezení |
větve k broušení zobáku, budku pro andulky a úkryty |
pár hraček (žebříky, houpačky…) |
koupací misku (nebo je v létě kropte rozprašovačem) |
Voliéra nesmí být přeplácaná. Upřednostněte před mnoha hračkami a doplňky volný prostor a možnost pohybu. Pravidelně čistěte dno voliéry.
Vytisknout stránku Stáhnout v PDF
Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků