Chov vodních želv - důležité je správné stravování
26. 10. 2020 Přečteno: 4801x

Chov vodní želvy: Jak správně pečovat o vodní želvu doma?

Chov vodních želv je poměrně náročný na prostředí a proto je koupi těchto zajímavých plazů nutné předem dosti zvážit. Vodní želva dlouho roste, potřebuje teplo, specifickou skladbu potravy i hygienickou údržbu. Na co je tedy třeba myslet a jak to zařídit, aby byla vaše želva spokojená?

Které druhy vodních želv můžete chovat doma?

Želva nádherná byla vždy nejpopulárnějším druhem. V současnosti je ale v ČR oficiálně brána jako invazivní druh a nesmí se šířit, tedy nově přivážet ani prodávat. Je to tím, že želvy nádherné někteří chovatelé vypustili do přírody, kde nemají přirozené predátory. Tuto želvu tedy můžete dostat jen darem od chovatele, který ji chová už dlouho.

Mezi často chovanými druhy jsou například želvy žlutolící, klapavky nebo želvy rodu Terrapene. Pokud si chcete koupit želvu, která moc nevyroste, berte v potaz, že malé druhy želv nejsou vždy pro chov nejsnazší. Chov různých druhů se od sebe liší náročnosti, je tedy nutné si načíst konkrétní informace. Pro začátečníky se například nehodí kožnatky, protože bývají moc velké, ošklivě koušou a mají specifické potřeby. Obzvláště náročné jsou druhy mořských želv.

Čtěte také:

6 důvodů, proč je suchozemská želva skvělým mazlíčkem pro děti i dospělé

Chov vodních želv: Jaké potřebuje želva akvárium?

Při chovu vodní želvy je častou chybou malé nebo špatně vybavené akvaterárium. Želva potřebuje dost prostoru. Dvěma a půl centimetrům krunýře želvy má odpovídat 40 litrů objemu akvária. Minimum pro ty nejmenší želvy je 100 litrů. Nejlepší je zainvestovat hned do největšího možného akvaterária. Potom už totiž nebudete muset kupovat žádné další.

Chov vodní želvy pro začátečníky: Jak správně zařídit želvárium?

 

Akvárium pro vodní želvu potřebuje vodu i souš, kam se dá snadno vylézt. Pro rozmanitost tam dejte kromě jemného substrátu také větší kameny a netoxické vodní rostlinky. Vodu čerpejte raději ze studny než z chlorovaného vodovodu. Její pH by mělo být neutrální. Vyměňujte ji jednou za měsíc, o čištění se musí starat také dobrý filtr. Akvárium bude přesto trochu zapáchat.

UVB lampa i vyhřívání jsou pro chov vodních želv nezbytné!

Začínáte s chovem vodní želvy? Kupte správnou lampu. UVB záření želvy získávají v přírodě ze Slunce a je nutné pro tvorbu vitaminu D, který se spolu s vápníkem stará nejen o krunýř. UVB lampa potřebuje jednou za 8 měsíců vyměnit žárovku, záření totiž časem slábne.

Další důležitou potřebou, kterou někteří nezkušení chovatelé podceňují, je vyvýšené místo k vyhřívání. Vytvořit je naštěstí není tak těžké, pokud máte správné informace. Kromě UV světla je totiž třeba zajistit teplo. K tomu slouží infračervená tepelná lampa. Vyhřívací místo by mělo být o 5 stupňů teplejší než voda. Želva potřebuje teplotu prostředí kolem 24°C.

Chov želv může být někdy náročný. Želví řeč těla vám ale prozradí mnohé o jejich potřebách

 

Péče o krunýř vodní želvy: Chov se zakládá na jídelníčku

Hlavním charakteristickým znakem želv je jejich pevná vnější schránka neboli krunýř. Ten je velice důležitý pro zdraví a bezpečí želvy a chovatel podle něj pozná, že je jeho zvířátko správně živené. Defekty krunýře, jako je závažná nemoc křivice, mohou také být způsobeny nedostatkem UVB záření, jak bylo zmíněno výše.

Krunýř želvy roste a odlupují se z něj šupiny. Čas od času byste jej měli také jemně očistit od řas a špíny. K tomu poslouží třeba starý zubní kartáček. Buďte něžní, želva cítí doteky i skrze svůj krunýř a stresuje ji už jen samotné vytažení z akvária.

Jak na správné krmení a chov vodní želvy?

Správný chov vodních želv samozřejmě závisí z velké části na stravě. Mláďatům dáváme živé larvy, perloočky či mražené vodní živočichy. Můžou i žížaly či kousek masa, kromě vepřového. Po třetím roce života se želva začíná stravovat všežravě – přidáme pampelišky, čínské zelí a jiné vhodné rostliny.

Naprosto klasickou chybou při chovu vodní želvy je překrmování. Nesnědené zbytky brzy vytahujte, aby nezačaly hnít. Želva však sežere, na co přijde. Překrmovanou želvu poznáte podle výrůstků na krunýři. Většinou nejsou nebezpečné, pokud okamžitě upravíte jídelníček. Mláďata je naopak snadné podvyživit. Potřebují totiž více proteinů než starší želvy.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF



Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Co znamená zdravá izolace a proč jí dávat přednost?

Je skvělé, že se zde probírá téma zdravé izolace a důraz na zdravé prostředí. Pokud hledáte efektivní ochranu ...

Dobrý kontakt

Elektromontáže, s.r.o.: elektromontážní práce a projekční činnosti, Lety u Dobřichovic

Společnost Elektromontáže, s.r.o. se sí…

Vladimír Hanzelín - Solární panely Brno: realizace solárních systémů

Métis – základní škola, s.r.o.: soukromá ZŠ se školkou, Praha

Métis je soukromá devítilet…

Mateřská škola Dobřichovice: Děti učíme dobrému vztahu k přírodě

Bezpečí, jistota, vzájemné…