Jak dlouho je kočka březí? Poradíme jak se starat o březí kočku týden po týdnu.
22. 04. 2020 Přečteno: 5171x

Čištění uší u koček nemusí být bojovka. Jak vyčistit kočce uši poradí i veterinář

Je důležité kočce čistit uši? Určitě to není pravidelná součást lidské péče o kočku, ale sem tam se kočce určitě do uší podívejte. Pokud je v nich nadbytek mazu, kočka si uši škrábe. Jednoduše objevíte-li nějakou nestandardní situaci v uších, je třeba se psychicky připravit na čištění uší. Není to jednoduché, ale zvládnete to. Rozhodně je to méně nervydrásající procedura než třeba stříhání drápků. Kočičí uši jsou do velké míry samoúdržbové.

Zdraví uší: čistota je základ

Kočičí uši jsou relativně velké a rozsáhlé, ale kočky je mají chráněné dlouhými chlupy před přední částí uší. Většina hrubých nečistot se jim do uší nedostane, kočky si navíc uši přirozeně chrání nakláněním a uzavíráním boltců. I při jejich běžné hygieně olizováním jsou schopny si tlapkami uši z vnější strany a lehce i z vnitřní, očistit samy. Ale může se stát, že dojde na problémy.

Čtěte také:

Koupání kočky krok za krokem: Jak ho zvládnout bez stresu pro kočku, i pro nás

Standardní péče o uši: možné problémy a nemoci uší u koček

Kočce občas ouška zkontrolujte, protože může dojít k nějaké nevšední situaci a bude potřeba ucho vyčistit. Nejčastěji problémy v uších začínají:

Vniknutím cizího tělesa, bodláku, trávy, trnu, může se v uchu zapíchnout (viditelně, i hlouběji) a způsobit zánět. Kočka se většinou v tuto dobu neustále drbe a klepe hlavou a uchem.

Rvačky a neustálá zranění v oblasti uší mohou působit různé zanícené rány, krevní podlitiny, které se dále mění až na puchýře, znovu infikované tím, jak se v nich kočka škrábe. To vyžaduje zásah veterináře.

Dojde-li k přemnožení plísní nebo bakterií v uchu, může vzniknout akutní, ale i chronický zánět středního ucha i s proniknutím do hlubších vrstev ucha. Kočka pak naklání hlavu na stranu, škrábe se, případně ztrácí rovnováhu. Zde je také nutný zásah veterináře a léčba antibiotiky.

Zatlačení mazu. Při neopatrném čištění nebo někdy i samovolně může dojít k ucpání ucha mazem. I v tomto případě vám poradí a pomůže veterinář.

Nejčastěji na ušní infekce trpí koťata, kdy dochází snadno k rozmnožení plísní, roztočů a tvorbě hnědého hustého mazu, který pokrývá celou vnější část ucha. To je ten pravý čas, kdy potřebujeme ucho opatrně vyčistit. Případně přeléčit (nejčastěji ušními kapkami), pokud se situace nelepší.

POZOR: Kotěcí (i kočičí) roztoči, kteří působí infekce uší jsou snadno přenositelné, takže máte-li více koček, postiženo jich může být víc.

Fígly a triky, jak kočce vyčistit uši

Ideální jsou vatové kosmetické tamponky, které nepouští chlupy. A ještě lepší je měkká gáza, bavlněná látka nebo ručník. Tamponek či látku namočíme jen lehce do jedlého oleje nebo do teplé vody a důkladně přitiskneme na ucho (pozor, nesmí se nic do ucha vymačkat, nakapat, proto tamponek musí být opravdu jen lehce potřený olejem nebo teplou vodou) a necháme pár vteřin těsně přiložený.

Maz se částečně rozpustí a my ho potom setřeme tamponkem pryč. Znovu zopakujeme, dokud ucho není vyčištěné. Používat maličké ušní štětičky (pro lidi) se nedoporučuje, snad jen ve chvíli, kdy čistíte nějaký vnější záhyb, a to opět stejným způsobem s přitisknutím. Rozhodně však nic nestrkejte do vnitřního zvukovodu, protože můžete kočce poškodit sluch, případně zatlačit maz hlouběji. A odtamtud už se ho samovolně nezbaví a je třeba zajít k veterináři.

POZOR: Kočičí uši jsou mnohem citlivější než lidské. Tomu přizpůsobte i péči.

Nepoužívejte také nic, co je určeno pro lidi. Veterináři nedoporučují ani ve zverimexech prodávané čističe na uši, protože mohou u citlivých zvířat vyvolat alergickou reakci.

Ideální je měkká látka, tamponek – a voda či olej (pokud maz pevně drží). Na běžně „zašpiněné uši“ to stačí, pokud problémy přetrvávají, mazu je hodně a kočka třepe ušima – je třeba návštěva veterináře. Nejspíše dostanete speciální léčebné kapičky.

Podráždění a nemoci uší u koček mohou vyvolávat i alergie

Není to pravidlem, ale některé potravinové alergie u koček se projevují i svěděním uší. Máte-li alergickou kočku, vyřešit problémy s ušima můžete úpravou stravy a vylepšením střevní mikroflóry.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF



Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Dobrý kontakt

Vyberte pro ně vhodné krmivo