Jak chovat kraby v akváriu
Akvárium máme obvykle spojeno s rybkami všech barev, tvarů i velikostí. Dokážeme zpravidla rozlišit sladkovodní od těch mořských. V akváriu nás nepřekvapí ani vodní želva. Akvárium však může ukrývat také něco mnohem zajímavějšího – kraba. Krab suchozemský je zajímavým korýšem, který si rozhodně zaslouží naši pozornost. Jak na chov kraba suchozemského?
Krab suchozemský: Barevná oslnivost
Krab suchozemský (Cardisoma armatum) je sladkovodní korýš, který se původně vyskytoval v západní Africe a na Kapverdách. Na první pohled zaujme svým působivým zbarvením. Vršek krunýře si pohrává s odstíny od tmavě modré až po fialovou, které zkrášluje několik žlutých teček. Efekt se znásobuje i faktem, že krunýř je výrazně lesklý. Nohy kraba suchozemského mají jasně oranžovou barvu a klepeta se vrací k tématu fialové. Celkové zbarvení je však závislé na stravě a též osvětlení, kterému je vystaven. Zkušenější chovatel pak je schopen podle spodní části krunýře rozeznat samici od samečka. Krab suchozemský dorůstá 10–15 cm a dožívá se 5–10 let.
Pravidelné převlékání suchozemského kraba
Krab suchozemský působí díky svému krunýři poněkud těžkopádně, proto mnohé překvapí lehkost, se kterou se pohybují. Miluje zdolávání překážek, proto je třeba mu jich v jeho ubytování pár připravit. Důležitou skutečností je, že krab se pravidelně převléká. Krunýř totiž s krabem neroste, a tak je mu po čase jednoduše malý. Výměna kabátku probíhá tak, že stávající krunýř nechá prasknout. Následuje pro kraba velmi těžké období. Musí se dostat ze starého krunýře a počkat, až se mu z těla vytvoří krunýř nový. Mezitím je velmi zranitelný, neboť tělíčko je měkoučké. Jistě vás zaujme, že pokud krab během svého života přijde o nějakou končetinu, během období „převlékání“ mu zase doroste (nebo během několika svlékání).
Zvolte vhodné ubytování pro Kraba suchozemského
Krab suchozemský, respektive pár potřebuje akvárium v minimálních rozměrech 120×50×30 cm (DxŠxV). Ačkoli krab suchozemský tráví většinu času na zemi, potřebuje k životu i vodu. Jak správně vydekorovat akvárium? Přibližně třetinu plochy by mělo být tedy „jezírko“. Souš vytvoříte pomocí říčního písku a oblázků, přičemž vodu se doporučuje oddělit přepážkou, přechod přesto pozvolný. Měla by být dostatečně hluboká, aby se tam krab mohl celý ponořit. I písku musí být dost, krabi rádi hrabou. Vytvořte v teráriu dostatek úkrytů (umělý kámen, dřevo…). Teplota vody by měla být 20–24 °C, na souši s UV lampou pak 25–35 °C. Zajistěte také vyšší vzdušnou vlhkost, případně souš roste. Nezapomeňte vodu pravidelně filtrovat, případně dodávat mořskou sůl, která má antiseptické účinky.
Čím se živí krab?
Výhodou kraba suchozemského je, že není příliš vybíravý v jídle a je všežravec. Pokud se cítí v bezpečí, lze je do určité míry i ochočit. Například si dobrovolně vezmou pamlsek z ruky. Mezi běžný jídelníček patří kousky rybího, kuřecího nebo hovězího masa, mouční červi, cvrčci, granule pro raky a kraby, nastrouhaná mrkev, salát, pampelišky, mladé kopřivy, ptačinec žabinec…Vhodné je do potravy včlenit i sépiovou kost nebo podrcené vaječné skořápky. Důvodem je vápník.
Přečtěte si také: Vodní šneci v akváriu: pomocníci nebo škůdci?
Krab suchozemský: Tak trochu stresař
Pokud krab nemá vhodné podmínky, může se začít sebepoškozovat, a nakonec i hyne. Na vině je dozajista i to, že se v zajetí nerozmnožují, proto se do našich akvárií dostávají z odchytů v přírodě. Důležitý je také fakt, že krab v přírodě rozhodně není poustevník, proto ke spokojenému životu v akváriu potřebuje společnost. Nejlepší variantou je sameček s harémem samic. Příliš se nedoporučují dva samci, kteří by bojovali o území.
Vytisknout stránku Stáhnout v PDF
Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků