Přinášíme tipy, jak naučit štěně být samo doma bez starostí.
08. 12. 2020 Přečteno: 20631x

Jak naučit štěně být samo doma? Jednoduché triky vám usnadní práci

Chcete odejít na delší domu z bytu a nechat štěně samotné, ovšem bojíte se jeho reakce? Více strachu a stesku mají spíše lidé než jejich mazlíček. Ukážeme vám několik skvělých tipů a triků, jak štěně naučit být samo doma. Klidný bude nejen pejsek, ale také vy. Důležitá je především trpělivost a důslednost. Tak pojďme na to!

Správná výchova štěněte: učte ho samotě

Jedna z velkých chyb páníčků je, že malé štěně nenechávají téměř vůbec samo. Jestliže s ním budete trávit 24 hodin denně, více si na vás pes zvykne a o to horší bude zvykání si na samotu. Nic se nemá přehánět a zde to platí dvojnásob.

Pes by vás neměl pronásledovat na každém vašem kroku. Je potřeba naučit jej samotě, i když s ním jste v domě. Malé krůčky vám pomohou, aby se pes naučil být doma naprosto sám a byl přitom v klidu a bezpečí.

Čtěte také:

Základní výcvik psa: Jak naučit psa aportovat?

Jak vychovat štěně, aby snášelo samotu?

V první řadě nevěnujte psovi každou vteřinu vašeho volného času. Nechte jej, ať si také hraje samo anebo jen leží a odpočívá. Přílišná péče a pozornost mu ve výsledku v budoucnost ublíží. Jak na to?

  • Psa si někdy nevšímejte a nechte jej, ať dělá, co chce.
  • Pokud vyžaduje pes velkou pozornost, vydržte a nechte jej.
  • Připravte psovi hračky, se kterými si může hrát sám.
  • Na chvíli odcházejte do jiné místnosti a zavřete za sebou dveře.
  • Neučte psa, aby ležel či spal s vámi v posteli.

Jak naučit štěně být samo doma krok za krokem

Pokud budete dodržovat naše předešlé rady již od té doby, kdy si štěně dovezete domů, bude si pes velmi snadno zvykat na úplnou samotu. I přesto všechno budete potřebovat čas i trpělivost, aby se štěně naučilo být samo doma bez problémů.

  1. Naučte psa, aby měl rád svůj pelíšek. Dávejte mu do něj občas pamlsky a hračky. Občas jej v pelíšku pohlaďte. Posílejte jej do pelíšku s jasným povelem „místo/na místo“ i 10 krát denně. A především jej posílejte do pelíšku, když například sledujete TV, čtete anebo pracujete.
  2. Pes se musí naučit zůstat v pelíšku i bez vaší pozornosti. Jakmile zareaguje na povel „místo“, chvalte jej, aby zůstal na místě. Opakujte každý den několikrát.
  3. Když pes leží v pelíšku, odejděte na pár vteřin za dveře a opět se vraťte. Jestli zůstane ležet, nereagujte. Pokud vstane, dejte mu opět povel a odejděte.
  4. Intervaly mezi odchodem a opětovným navrácením postupně prodlužujte. Pes by měl zůstat v pelíšku v klidu, i když odejdete na několik minut.

Jestliže máte někoho, kdo se na štěně může přijít po pár hodinách podívat, využijte toho. Psa by měl jen zkontrolovat, popřípadě dát čerstvou vodu nebo oblíbené granule a opět odejít. Domluvit se můžete i na vyvenčení.

Výchova štěněte: učení samotě je postupný proces

Nikdy nenechejte psa doma o samotě hned na několik hodin. Zvykání si na samotu je delší a postupný proces, který se nesmí uspěchat a podcenit.

Už když psa učíte, aby si zvykal sám doma, nepřehánějte to s nadšením při návratu. Pes si musí uvědomit, že vaše odchody a příchody jsou zcela běžné.

Každý pes samotu prožívá zcela jinak. Závisí to nejen na jeho osobnosti, ale i na vašem jednání. Proto nebuďte při nácviku odchodů úzkostliví. Pes vaše obavy vycítí a zvykání si na samotu mu neulehčíte.

Jak naučit štěně být samo: nejčastější chyby

Existuje celá řada chyb, které děláme, aniž bychom si je uvědomovali. Přinášíme ty nejčastější chyby při výchově psa:

  1. Štěně necháte doma samotného poprvé hned několik hodin
  2. Při cvičení nejste dostatečně důslední
  3. Vůbec nenacvičujete vaše odchody z domu
  4. Pes nemá dostatek podnětů k zabavení se – chybí hračky
  5. Při odchodu jste smutní, psa hladíte a utěšujete
  6. Při návratu přehnaně jásáte
  7. Pelíšek musí být kvalitní a pohodlný – nepodceňujte jeho výběr
  8. Nenechávejte otevřené dveře do všech pokojů
  9. Dejte z dosahu všechny nebezpečné věci

Jak vychovat štěně: návrat domů

A co dělat po návratu domů? Je možné, že pes, především štěně, udělá doma potřebu. Psa nekárejte a nebijte. Udělal to ve vaší nepřítomnosti, tudíž jej nelze zpětně trestat.

Také jej netrestejte, pokud vám zničí nějakou dekoraci. Je to především vaše chyba, jelikož jste ji neodstranili u jeho dosahu anebo pes neměl dostatek hraček na zabavení.

Jamile se vrátíte, ihned vezměte vodítko a jděte se štěnětem na vycházku. Váš návrat bude mít spojený s něčím pozitivním. Připravte si i několik pamlsků.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF



Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Jak postavit boudu pro psa? Návod krok za krokem

Návod, jak vyrobit psí boudu, se hodí nejen majitelům velké zahrady, ale také pánům domácích pejsků. Bouda může být na různých místech a různého tvaru. Důležité je, že jde o místo, kam si pes může v případě potřeby zalézt a mít tak chvíli sám pro sebe. A u venkovních psů také jde o úkryt před…

jít na článek

Mantrailing: jak může záchranářský pes skutečně pomáhat?

Stopování, ale tak trochu jinak. To je mantrailing, založený hlavně na posilování přirozených instinktů psa. Hlavním cílem je nalezení osoby, a to pomocí pachu. Jedná se o velmi starou metodu, při které se pracuje především s motivací psa a jeho emocemi. Jak na to? Snadný návod neexistuje, zažijete…

jít na článek

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Dobrý kontakt

Vyberte pro ně vhodné krmivo