Kdy odstavit štěně od mámy?
Štěně k odstavu má zákonem pevně daný věk a každý chovatel se zavazuje k dodržování tohoto termínu. Jak staré štěně si tedy můžete od chovatele odvést? Podívejme se nejprve, jak to umí příroda sama a co lze z chování psů vypozorovat?
Přirozený termín: 8 týdnů
Právě v této době už štěňata začínají být samostatná, velmi aktivní až akční a možná zpozorujete, že fena se jich sama od sebe začíná stranit. Doslova nyní přerůstají přes hlavu, a to nejen matce, ale i samotným chovatelům.
Věk mezi:
3 – 4 týdny: štěňata se stávají méně závislá na mateřském mléce, ubývá ho – a ráda se přikrmují, jsou zvědavá na nové chutě.
4 – 6 týdny: u fen, které stále mají vysokou tvorbu mléka (nebo vysoký počet štěňat) je vhodné úpravou stravy a zvýšením zdravého samostatného pohybu (procházky) tvorbu mléka snižovat. Když je štěňat málo, můžete vše nechat přírodě a nechat mláďata částečně kojena až do konce pobytu s matkou.
7 – 8 týdny: probíhá přirozený odstav štěňat. Štěňata se plně učí vlastní potravě (štěněcí krmivo a granule) a u matky probíhá rekonvalescence, což může často znamenat přechodné zhoršení jejího stavu, větší línání apod. Je vhodné fenu začít výživně krmit, přidat do stravy vitamíny a přistupovat k ní jako k rekonvalescentovi.
Zákonem daný věk štěněte při odběru novým majitelem je určen na 50 dnů.
Ale je třeba brát v potaz plemeno psa, věk feny, počet štěňat ve vrhu. Lehce se mohou termíny lišit také u jednotlivých plemen, je rozdíl mezi odstavem malých plemen a velkých služebních plemen.
Proč je termín důležitý?
Roli tu hraje především socializace. I když už fena od štěňat utíká, někdy od věku 6 týdnů, pejskové již sami umí žrát, vše se to individuálně liší od plemena, počtu štěňat a péče chovatele, stále ještě se štěně velmi učí. Učí se chování nejen od své matky, ale i vůči svým sourozencům. To jsou základy, které budou určovat jeho sociální chování nejen k lidem, ale i k ostatním psům v domácnosti i venku.
Předčasný odstav s sebou nese různé problémy:
- Zastrašené chování, bojácnost
- Přílišná agresivita vyvolaná strachem a nejistotou
- Zlozvyky, pomočování, kousání nábytku, bot apod… úlevové stresové chování
Přečtěte si také: Jak vychovat štěně? Důležitá je socializace a vytvoření správných návyků
Čím déle bude štěně v původní rodině, tím více se naučí, ať už přímo psí chování, ale také chování vůči lidem, každodenní manipulace se štěňaty se počítá, naučení na procházky, návyk na ostatní lidi, cyklisty, auta apod. Navíc zodpovědní chovatelé tak mají možnost řádně vyřídit veškerá očkování, odstranění parazitů, úpravy zevnějšku (drápky) a zvířátka jsou veterinárně kontrolovaná. Probíhá také kontrola poradcem chovu, která také může odhalit případné nesrovnalosti.
Pokud uvažujete koupi štěněte, možná vás napadá ještě jedna otázka. Není fena přetěžovaná?
Maximální počet vrhů u chovné feny je 3 za období 24 měsíců.
Vše je v pořádku? Pak budete mít doma nejlepší štěně na světě!
Vytisknout stránku Stáhnout v PDF
Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků