Které rybičky čistí akvárium? Na výběr je i z jiných živočichů
Čištění akvária ne každého zrovna baví. Přestože to pravidelně děláme, bylo by hezké nechat si přirozeně pomoci. Akvárium s dobře fungujícím ekosystémem vydrží déle čisté. Množství řas a nečistot pomáhají regulovat i někteří vodní tvorové, kteří se jimi živí. Jak je využít ve prospěch sebe a hlavně akvária jako celku?
Akvarijní rybičky na čištění dna: Roztomilí pancéřníčci
K rybičkám na čištění dna patří například pancéřníček skvrnitý. Je to nenáročná noční rybka, která ze dna vyjídá spadlé zbytky krmiva. Mějte na dně oblázky, ať se nezraní. Pancéřníček potřebuje dostávat také normální krmení. Chovejte ho ve skupince o aspoň 4 členech.
Krunýřovec, klasický obyvatel akvarijního dna
Krunýřovec volí při čištění akvária postup, se kterým zbavuje řas i sklo. Má totiž široká savá ústa, díky kterým může „lézt” po stěnách a požírat, co na nich ulpí. U nás je populární rod Ancistrus, jako krunýřovce však čeština označuje také některé rybky z rodu Hypostomus. Obojí jsou sumečci, kteří čistí dno. Hypostomus je však méně populární a náročnější.
Parmičky a parmouni: Jedni z nejlepších řasobijců
Parmička černopruhá je skvělá rybička na čištění dna a vodních rostlin od řas. Dokonce to má ve svém anglickém názvu: Siamese algae-eater. Efektivní v tom je také její příbuzný parmoun síťkovaný. Obě tyto ryby jsou poměrně velké (7-15 cm). Preferují tekoucí vodu a potřebují hodně kyslíku. Hodí se do velké nádrže s rychlejším filtrem. Přikrmují se zelenými tabletami či zeleninou.
Šneci v akváriu pomálhají (nepřemnoží-li se)
Šneky do akvária dostanete často omylem při nákupu vodních rostlin. Je to však spíše dárek zdarma, protože tito měkkýši krásně likvidují akvarijní odpad. Šneci jsou chemicky citliví a je-li něco špatně, začnou umírat před rybami. Tím slouží také jako indikátory.
V akváriích žije běžně například levatka ostrá a okružák kanadský, což jsou skvělé drtičky odpadu. Piskořka věžovitá ještě navíc kypří dno a pomáhá tak rostlinám. Pokud je odpadu příliš mnoho, šneci se mohou přemnožit. Proto je důležité, abyste nespoléhali na takové čističe a sami se snažili ekosystém v nádrži udržovat. Přemnožení šneci se těžko vybíjejí. Na pomoc můžete nasadit třeba surmovku vražednou, což je plž žeroucí plže.
Dobrými čističi jsou také krevety
Krevet je mnoho druhů. Čištění akvária zastane například sladkovodní krevetka japonská. Pokud máte pro ni v akváriu vhodné prostředí, nebojte se ji přidat. Na rozdíl od některých jiných druhů jsou k rybičkám mírumilovné.
Slanovodní krevety jsou zase vhodnými čističi v mořských akváriích. Poměrně nenáročná krevetka pruhovaná nejen vyjídá řasy a odpad, ale také umí zbavovat mořské ryby parazitů. Některé rybky ji proto dokonce vyhledávají (neplést s rybami, které ji vyhledávají jako potravu).
Přečtěte si také: Akvaristika pro začátečníky: čištění akvária krok za krokem
Ruční čištění akvária: Postup není těžký
Ta hlavní práce je však na člověku. Jednou za týden je třeba vyměnit pětinu či čtvrtinu vody. Občas si také musíte poradit právě s řasami a usazeninami, které se hromadí i v akváriu s čističi a dobrým filtrem.
A jak na takové čištění akvária? Postup je následující:
- vyčistěte filtr (máte-li vnitřní, tak častěji!) a jiné přístroje
- vyndejte ryby, pokud se bojíte, že jim ublížíte
- odsajte kal ze dna (i s vodou, ale polovina jí musí zůstat)
- protrhejte rostliny
- setřete ze stěn usazené řasy
- dolijte odsátou část vody
Vytisknout stránku Stáhnout v PDF
Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků