Ryby bychom měli mít na jídelníčku alespoň dvakrát týdně. Fungují jako účinná náhrada antidepresiv
Výživoví poradci říkají, že bychom ryby konzumovat hned několikrát za týden. Experti, kteří se výživou podrobně zabývají pak došli k tomu, že ryby mohou fungovat jako takzvaná přírodní antidepresiva. Svým složením totiž blahodárně působí na naše psychické zdraví a zmírňují projevy některých duševních onemocnění.
Odborníci doporučují, abychom ryby pojídali minimálně dvakrát za týden. Tuk, který ryby obsahují, totiž ukrývá nenasycené omega-3 mastné kyseliny, které jsou právě tou látkou, po které náš mozek baží. Omega-3 mastné kyseliny mohou mít totiž značný vliv na náš mozek i na náladu. Naopak právě jejich nedostatek může mít na svědomí větší náchylnost k duševnímu vyčerpání, depresím nebo i k dalším psychickým problémům.
Češi mají ryby rádi
Přestože nejsme přímořským národem, na rybách si celkem rádi pochutnáváme. Přesto, podle všech průzkumů, jsou v našem jídelníčku spíše jen na okraji. Důvod je takový, že si jednou za čas koupíme rádi nějakou dobrou rybu a na té si smlsneme. Rozhodně však nedbáme na to, abychom jedli ryby pravidelně dvakrát za týden. Což je škoda. Ryby totiž mají maso, které je plné cenných látek. Především pak jódu, mědi, kobaltu, manganu či bromu.
Ovoce, zeleninu a houby zavařujte, ryby nakládejte. Pochutnáte si po celý rok!
Zdravé tuky neboli omega 3 mastné kyseliny mají příznivý vliv na naše zdraví i psychiku
Připravte si bylinkové máslo na ryby, maso i bagety. Stačí vám jen 20 minut!
Ryby ukrývají nezbytné omega-3 mastné kyseliny
Velký benefit mají ryby také v tom, že obsahují cenné omega-3 mastné kyseliny. Ty si totiž náš organismus nedokáže sám vyrobit a musí je tudíž přijímat stravou. Zatímco další druh esenciálních kyselin, omega-6, přijímáme běžně, potravin bohatých na omega-3 mastné kyseliny jíme nedostatek. Stává se tak, že poměr přijatých esenciálních kyselin je nevyhovující. Průměrná západní strava obsahuje dokonce až dvacetkrát více omega-6 mastných kyselin než omega-3. Doporučovaný poměr je přitom maximálně 4 : 1. Omega-3 mastné kyseliny, které obsahují právě ryby, jsou ceněny zejména díky svému protizánětlivému působení.
Ryby v jídelníčku zahání deprese
Ryby jsou pro duševní zdraví nezbytné. Právě pozitivní vliv rybího tuku jednoznačně prokazují i mnohé odborné výzkumy. Například vědci z Montrealské univerzity zjistili, že právě konzumace omega-3 mastných kyselin, kterou ryby obsahují, účinně potlačuje a zahání deprese. Toto potvrzují i korelační studie ze zemí, kde jsou ryby v jídelníčku určitou tradicí. Jednoznačně zde mají obyvatelé nižší sklony k depresím či dokonce k sebevraždám. Mezi druhy ryb bohaté na omega-3 mastné kyseliny se řadí například sleď, makrela, losos nebo tuňák. Takové ryby bychom měli jít, pochopitelně v dobré kvalitě, minimálně dvakrát za týden. Zdrojem omega-3 mastných kyselin je však také rybí olej, zejména pak ze sardinek a tresčích jater.
Pikatní steak z tuňáka
Přísady:
- 2 porce čerstvého tuňáka
- 2 lžíce přepuštěného másla (ghí)
- tymián
- mleté chilli
- česnek
- červená paprika
- sůl, pepř
Příprava:
Silnější tuňákové steaky pokapeme čerstvou citrónovou šťávou. Smícháme veškeré koření a následně jím pak ryby rovněž pomažeme. Na pánvi necháme rozpustit přepuštěné máslo a tuňáka z obou stran prudce opečeme. Zvenku by měly být ryby tmavší, uvnitř by měly zůstat růžové. Před vytažením z pánve dosolíme. Ihned podáváme, nejlépe s bramborovou kaší a čerstvým zeleninovým salátem.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku