Jak vybrat písek do akvária
Záleží na struktuře, kvalitě, nebo můžu vybírat jen podle barvy, aby se hodila k mým rybičkám? To jsou možná základní otázky každého, kdo řeší podklad v akváriu. Ani jedno kritérium nelze přehlédnout, pojďme je ale vzít popořadě.
Akvarijní písek: S rostlinami, nebo bez prosím?
Zkraje lze rozdělit potřeby akvaristů na dvě základní. První budou pouze chovat rybičky a na kvalitě akvarijních rostlin až tolik nezáleží. Je dost druhů, které rostou dobře i v běžném písku, jsou nenáročné a pro potřeby pěkného akvária pro ryby, bohatě stačí; vybírejte tedy z akvarijních písků a štěrků.
Pak jsou ti, kteří chtějí zároveň pěstovat úspěšně i akvarijní rostliny; vybírejte tedy z akvarijních substrátů a ty lze poté zakrýt akvarijními písky a substráty. Jak správně akvárium vybavit?
Výjimku v potřebě speciálních písků pak tvoří některé druhy ryb:
Cichlidy a mořská akvária: potřebují korálový písek, protože se jím v tlamičkách probírají.
Akvarijní písek: Jemný a bez ostrých kamínků
Akvarijní písek a dekorační písky do akvária by měly mít jemnou strukturu bez ostrých hran. Pak jsou vhodné pro všechny druhy akvarijních ryb a můžete si vybírat dle barvy. Aby vynikly ryby, rostliny. Pokud máte ryby na dně akvária (panceřníčky, sumečky…) jsou vhodnější světlejší písky, aby byly dobře vidět. Tmavší písky se pak hodí pro černé ryby plovoucí v horních a středních částech akvária nebo pro neonky.
Akvarijní písek: pro nanoakvária
Ještě jemnější a pečlivěji vybraný by měl být písek pro malá nanoakvária, který by měl být zcela neutrální, aby nijak nezasahoval do příliš křehkého ekosystému malého prostoru. Pro tento účel se prodávají speciální písky, perfektně jemné.
Přečtěte si také: Neonky patří mezi akvarijní rybky, které v akváriu určitě nepřehlédnete
Akvarijní písek: jaká velikost je vhodná?
Z hlediska praktičnosti je určitě lepší volit jemný písek. Uvádí se velikost od 1–4 mm, větší kamínky sice vypadají efektivně, ale hůře se odkalují, je s nimi horší manipulace při čištění a zapadávají do nich výkaly ryb.
Naopak jemnější, příliš jemné písky s rozměrem pod 1 mm také nejsou vhodné, protože jsou příliš sléhavé a ve spodních částech dochází k hnití kořenů i kažení výkalů ryb. Jak čistit akvárium?
Akvarijní písek i pro rostliny: jíly bez obsahu živin
Pokud chcete více pěstovat i rostliny, můžete si pořídit jílovité pálené substráty (bez obsahu živin). Vypálený jíl se nedrolí a nešpiní vodu a chová se v akváriu jako houbička nacucaná vodou: Umožňuje prorůstání kořenů (a také trošku vodu filtruje, případně nasává živiny, které pak cíleným hnojením do akvária přidáte.
Je dobré je ale kombinovat s těžšími pískovými a křemičitými substráty, protože jíly jsou lehké, vznášejí se a je potřeba je zatížit. Také, pokud chcete formovat podklad do různých svahů, musíte i tento substrát zatížit.
Ryby, rostliny i zemina, která je živí by měla být v rovnováze a podle vašich požadavků.
Vytisknout stránku Stáhnout v PDF
Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků