Masáž pro psy podpoří psychickou pohodu mazlíčka i jeho zdraví
Když nás bolí záda, mnohdy si dopřejeme masáž. Napadlo vás někdy, že masáž by si rád užil i váš čtyřnohý mazlíček? Masáže pro psy podporují jeho zdraví, ale i psychiku. Existuje mnoho salonů, které masáže nabízejí, ovšem vy ji zvládnete s přehledem doma sami. Jak na to?
Kdy je masáž pro psy vhodná?
Masáž pro psy se využívá především v případech, kdy má pes sníženou schopnost pohybu vlivem úrazu nebo nějakého degenerativního onemocnění. Ovšem v takových situacích je nutné navštívit spíše veterinárního fyzioterapeuta, který pejskovi poskytne speciální a profesionální péči.
Jestliže ale máte doma zdravého psa, masáže mu můžete dělat sami. Relaxace psa je velmi důležitá pro celkovou psychickou pohodu a spokojenost mazlíčka, proto masáže nepodceňujte.
Kurz psí masáže: jak snadno a dobře namasírovat psa
Nejprve začněte jemnými dotyky a hlazením na místech, o kterých víte, že jsou psovi příjemná. Tak ho uklidníte a on se uvolní. Jemně ho hlaďte na zádech, hlavě, bříšku. Pes může ležet ale i sedět. Mluvte na něj klidným hlasem a vyvarujte se rychlých pohybů.
Až je pejsek uklidněný a zrelaxovaný, je čas na masáž:
- Nejdříve psovi masírujte krk. Krouživými jemnými pohyby konečky prstů vjíždějte na místa pod ušima a těsně pod hlavou. U malého pejska provádějte menší pohyby, u velkého mohou být kroužky prsty mnohem větší.
- Poté se posuňte k ramenům až mezi lopatky. Tohle místo patří u mnoha psů k oblíbeným. Proč? Na tuto část si totiž sami nedosáhnou.
- Následuje hruď a přední nohy. Ale pozor. Někteří psi nemají rádi, když se jim sahá na nohy a packy. Jestli se pes cuká a je mu masáž na nohách nepříjemná, přestaňte.
- Z noh se dostaňte znovu mezi lopatky a vrhněte se na záda. Po obou stranách páteře provádějte malé krouživé pohyby.
- Pokračujte zadníma nohama a skončete u ocásku.
Tlak prsty musí být vždy něžný. Nikdy netlačte příliš a pokud se pejskovi masáž nelíbí, ukončete ji.
Relaxace psa: kdy je vodný čas?
Určitě si na masáž psa vynahraďte dostatek času. Celková masáž vám může zabrat i 15 minut. Nejlepší doba na masáže je, když je pes klidný – často na večer. Rozhodně není masáž vhodná v případě, že je pes rozrušený nebo příliš rozdivočený.
Kdy masáž psa neprovádět?
- Těsně po cvičení
- Když nemá náladu
- Je po zákroku
- Má na těle stehy nebo zranění
- Ihned po jídle
Nohy a tlapky jsou nejcitlivější na dotek
Mezi nejcitlivější místa na těle psa patří nohy, tlapky a slabiny. Na těchto místech si při masáží dávejte obzvlášť pozor. Kdy s masírováním přestat?
- Pes vrčí
- Ožene se po vás
- Utíká
- Ucukává
- Ztuhne
Přečtěte si také: Jak správně krmit štěně, abyste mu zajistili spokojený život
Relaxace psa: vše není jen o masáži
Pokud chcete, aby se pejskovi dobře dařilo, základem určitě není masáž jednou za čas. Pes potřebuje především kvalitní stravu, dostatek vitamínů a živin, pravidelný pitný režim a veterinární péči. Masáž je pro pejska příjemný bonus, který vám pomůže také utužit vztah s mazlíčkem.
Zároveň můžete díky masáži vypozorovat mnohé zdravotní problémy jako jsou nádory nebo opruzeniny.
Vytisknout stránku Stáhnout v PDF
Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků