04. 11. 2019 Přečteno: 4435x

9 nejčastějších chyb chovatelů činčil: Jaký by neměla mít činčila chov?

Činčila velká je oblíbeným mazlíčkem, který do našich domácností přináší spoustu radosti. Chceme pro ni to nejlepší, ale někdy se i přes nejlepší snahu můžeme dopouštět chyb. Ačkoli má činčila chov zdánlivě jednoduchý, na některé věci si musíme dát pozor.  A protože jsou činčily citlivá zvířátka, může se špatné zacházení odrazit na jejich zdraví. Řekneme, jakých chyb se chovatelé nejčastěji dopouští a jak chovat činčilu správně.

Činčila: Chov musíme dobře znát

Činčily jsou velmi milé, společenské a hravé. Ale často si o nich začínající chovatelé nezjistí příliš informací. Na první pohled se může zdát, že činčila velká toho k životu příliš nepotřebuje. Nicméně potřebuje více než jen klec a krmivo. Je nutné dobře znát jejich potřeby a nároky.

Čtěte také:

Jak zařídit klec pro činčilu

1. Špatné umístění klece

Činčila velká špatně snáší jak příliš vysoké, tak příliš nízké teploty. Při teplotě nad 30 °C může snadno dostat úpal, při teplotách pod 10 °C zase mrznout. I průvan je pro činčily nebezpečný. Může jim způsobit zápal plic. Proto by při chovu činčily neměla být klec blízko dveří, otevřených oken, klimatizace a topení. Také zajistěme, aby činčila byla v prostorách při pokojové teplotě.

2. Nešikovná manipulace

Činčila velká vypadá jako oživlé plyšové zvířátko. Rádi bychom se s ní mazlili a hladili ji. Činčila je ale křehká a snadno ji můžeme nechtě ublížit. Správné zvedání činčily vypadá tak, že jí jednu ruku dáme pod bříško a palec dáme před její přední nohu. Druhou rukou jí přidržujeme za zadní část těla. Nikdy činčilu netahejme za ocásek. Snadno se může zlomit. Správný způsob v tom, jak chovat činčilu, je především opatrnost.

 3. Chybějící písková lázeň

Správný chov činčil vyžaduje nezbytně misku se speciálním pískem. Čištění srsti patří k jejím oblíbeným činnostem. Zbavuje se tím nejenom odumřelé kůže, ale i případných parazitů. Alespoň jednou za týden činčile písek poskytněme. Koupíme ho v každém zverimexu.

4. Kovová podlaha a špatná podestýlka

Klec správných rozměrů není jediná podmínka, jak chovat činčilu. Častý problém bývá podlaha klece. Kovové mříže, ze kterých jsou vyrobena různá patra klece, se jim nejenom zařezávají do tlapek a způsobují i bolestivé otlaky, ale mohou být pro činčily nebezpečné. Činčila velká má drobné packy, které se mohou zaklínit v mezeře mezi mřížemi. Aby byl chov činčily bezpečný, pořiďme klec s pevnými patry. Ty pak pokryjme papírovými peletami. Piliny příliš vhodné nejsou, mohou se zařezávat do tlapek anebo se dostat dokonce i do očí. Navíc jsou prašné a mohou činčile způsobit dýchací problémy.

5. Překrmování pamlsky

Občasná pochoutka činčilu potěší a zároveň si získáme její náklonnost. Všeho moc ale škodí. Určitě volme zdravé pamlsky, ale ani s nimi to nepřehánějme. Například často podávané rozinky by měly jíst maximálně jednou za den. Nezbytné informace k tomu, jak chovat činčily, potřebujeme i v jejich stravování. Proto si zjistěme, co jíst mohou a co naopak ne.

6. Nezabezpečení domova

Činčila velká má řadu předností, jednou z nich je zvídavost. Touha objevovat má ale i stinné stránky. Pokud nemáme dobře zabezpečený domov, činčila může přijít k úrazu. Aby měla činčila chov bezpečný i mimo svou klec, postarejme se o ochranné hadice kabelů a odstranění nebezpečných květin, jako jsou například fíkusy. A hlavně dávejme pozor na vše, co se hýbe. Dveře, předměty, ale i osoby.

7. Nedostatečné čištění klece

Pořídili jsme si domů čistotné zvířátko a proto se mu postarejme o dobře uklizené prostory. Nespokojenost není to jediné, s čím se můžeme potýkat. Nejrůznější infekce anebo bakterie mají ve špatně uklizené kleci živnou půdu. Nejlépe čistěme klec dvakrát týdně, nejméně alespoň jednou týdně. Každodenní čištění misek na krmivo jsou v tom, jak chovat činčilu, samozřejmostí.

8. Málo prostoru a pohybu

Aktivita je činčile vlastní. Na to při chovu činčily nezapomínejme. Kromě toho, že v malém prostoru bez možností proběhnutí se venku bude nešťastná, bude mít sklony k obezitě. Že je činčila obézní poznáme podle toho, že při doteku je pod srstí znatelně měkčí. Štíhlá činčila je naopak pod srstí pevná.

9. Špatné krmení

Nesprávná strava je nejčastějším důvodem činčilích nemocí. Například příliš zeleně, která obsahuje hodně vody, činčilám neprospívá. Jako třeba ledový salát, ze kterého můžou dostat průjem a uhynout. Kvalitní a dobré krmení je v tom, jak chovat činčilu, velmi důležité.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF



Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Dobrý kontakt

Agro Hochstaffl, s.r.o.: chov a prodej koní ve stáji Venus v Mysletíně

Upejska.cz: kvalitní krmiva pro psy s vysokým obsahem masa

Kvalitní krmivo K-9 pro spokojený psí život plný energie

Kvalitní krmivo pro psy K-9 je komplexní strava s…

Vyberte pro ně vhodné krmivo

PURINA®: kvalitní…