Chov chameleona: čím krmit chameleona a jak mu obohatit jídelníček?
Krmení chameleonů není zase takovou vědou, jak se může zdát. Chov chameleonů ale má svá pravidla a nutno říci, že chameleon patří mezi náročné mazlíčky. Jeho speciální potřeby se ale týkají především teploty a osvětlení terária, jídelníček chameleona je vcelku jednoduše sestavitelný. Čím krmení chameleona obohatit?
Náročnost chovu chameleona spočívá v životním prostředí
Úspěšnost chovu chameleona má základ v dostatečně velkém teráriu, správném UV osvětlení, které je pro jeho pokožku a vstřebávání vitamínů i minerálů velmi důležité a také ve vlhkosti vzduchu. Fontánky a rosiče jsou proto samozřejmostí. Oříškem je také teplota v teráriu, která je kolem 27–29 °C s lokálně vyhřívaným místem až na 40 °C a noční potřeba nižší, pokojové teploty. Jen tak bude váš zelený miláček výborně prosperovat.
Jak krmit chameleona, aby byl plný vitality?
Na začátek je dobré si uvědomit jednu zajímavost. Chameleon je výtečný lovec, svou kořist dokáže spatřit na velkou vzdálenost - uvádí se až na dva kilometry! Jeho oči jsou jedny z nejdokonalejších v živočišné říši. Každé jeho oko se pohybuje jinak a mozek vyhodnocuje obraz z každého oka zvlášť. Má skvělé soustředění a každý jeho pomalý pohyb je dokonale promyšlen.
Základem krmení chameleona je hmyz
Chameleon (nejčastěji mluvíme o chameleonovi jemenském) je hmyzožravec, takže jeho téměř stoprocentní krmná dávka je tvořena přiměřeně velkým hmyzem. Nejčastěji jsou to cvrčci, mouční červi (potemník brazilský a potemník moučný), švábi (argentinský pro menší chameleony, turkinstánské pro větší) a menší druhy sarančat. V letním období rozhodně nepohrdnou smýkaným hmyzem z louky. Dá se říci, že chameleon spořádá všechen běžně dostupný krmný hmyz, přičemž cvrčci by měli tvořit základ.
Do jídelníčku chameleona rozhodně nepatří:
- Zelenina (kromě listové)
- Banán - chameleon po něm má trávicí problémy
- Syrové i vařené maso
- Bodavý hmyz
- Holátka (ač někteří doporučují)
A čím naopak můžete krmení pro chameleona zpestřit?
- Domácí hmyz, můry, mouchy, pavouci, moli
- Jen výjimečně: květy pampelišky, salát, ovoce - např. zralá jahoda nebo kiwi
Krmná dávka pro chameleona je 10 cvrčků denně!
Samozřejmě záleží na velikosti chameleona, ale dospělý jedinec spořádá asi 5 – 10 cvrčků denně či odpovídající množství jiného hmyz. Mláďata se ráda překrmují, proto u nich buďte obvzlášť opatrní. Starší chameleoni už znají pocit nasycení a nepřejídají se. Nutné ale je dopřát zvířeti také někdy hladovku.
Chameleony pravidelně krmíme:
- Obden plnou krmnou dávkou
- Denně plnou krmnou dávkou a jednou za týden či 10 dnů uděláme 2 – 3 denní hladovku
Krmení chameleona zahrnuje také vitamínové doplňky
Pro doma chované chameleony jsou důležité vitamínové a vápníkové doplňky. Ty koupíte běžně v obchodech a nejjednodušeji je mazlíčkům podáte tak, že v prášku obalíte krmný hmyz.
Důležité vitamíny pro chameleony, které by měl obsahovat vitamínový prášek, jsou vitamíny A, D3 a vitamín E.
Vápník můžete doplnit také tak, že rozemeleté uvařené vaječné skořápky na prášek a tímto práškem posypete chameleonům potravu.
Chov chameleona: nezbytná je pro něj voda z rosy
Chameleoni přijímají tekutiny z rosy, kapek na listech rostlin nebo také olizují mokré sklo terária. Někteří se naučí pít i z kapátka, jiní se naučí pít z misky. Základem by ale měla být rosa, kterou mohou libovolně olizovat.
Vytisknout stránku Stáhnout v PDF
Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků