Chov vodních želv v zahradním jezírku
Máte doma vodní želvu? Možná je čas zauvažovat o radikálním vylepšení jejího života. Zvláště, máte-li k dispozici zahradní jezírko. Želva bude vděčná a začne mnohem lépe prospívat. Povíme si, jaké druhy želv se do zahradních jezírek hodí a jak jezírko jednoduše připravit a pečovat o něj.
Ale nejprve si vyvrátíme mýtus, který někdy chovatelé šíří i mezi sebou. Ano, malou želvu nádhernou – nejčastější jezírkovou a vodní želvu – koupíte malou jako padesátikorunu. Rozhodně ale neplatí, že když ji budete mít v malém vodním teráriu, nevyroste, zakrní a přizpůsobí se malému prostoru. Opak je pravdou, samičky dorůstají v průměru 20 cm a samci 30 cm. A proto je možná také tolik vyhozených želv ve volné přírodě, kam rozhodně nepatří, protože narušují přirozený biotop českých rybníků a mokřadních slepých ramen řek.
Želva nádherná - nejčastější želva, není ale jediná
Pro chov ve vodních nádržích se nejlépe hodí želva nádherná (Trachemys scripta elegans), která má typické zelenohnědé pruhované zbarvení na hlavě a červený proužek za oknem. Vyniká odolností a rychlým růstem.
Mezi další druhy, které můžete chovat, patří:
Želva žlutolící (Trachemys scripta scripta): postrádá červený proužek, je pruhovaná výrazně zeleno-žlutě, dorůstá stejné velikosti jako želva nádherná. Jde o barevnou variantu želvy nádherné.
Klapavka obecná (Sternotherus odoratus): patří mezi menší želvy, dorůstá maximálně 10 – 15 cm.
Chov vodních želv: Jak vytvořit jezírko vhodné pro želvu?
Máte-li dostatečně velké, již zaběhnuté jezírko, kolem 4 čtverečných metrů, můžete postupně dospět k naprosto bezúdržbovému chovu vodních želviček (pro cca 2 želvy). Nutností je však přirozený chov drobných plevelných krmných rybek, případně obnova rostlinstva, kterým se želvy také živí.
DŮLEŽITÉ: Jezírkové rybky - koi kapři a jiné okrasné druhy ryb - a želvy nikdy nepatří dohromady. Vždy jen jedno, nebo druhé.
I větší druhy ryb pak trpí zraněním nebo okousanými ploutvemi. I když nejsou želvy schopné rychlejší druhy rybek ulovit, mohou je poranit.
Podmínky pro jezírkový chov želv: Dobré dno pro přezimování a plůtek
Pokud chcete mít želvy v jezírku celoročně, je dobré mít jezírko hlubší, min. 1, 5 m, aby se želvy mohly pro přezimování pohodlně zavrtat do bahnitého dna. Při mělčích jezírkách vzniká problém oteplování v zimě, kdy se želvy budí a po ochlazení se již nestíhají znovu zavrtat, nevhodná jsou také jezírka, která celkově promrzají až ke dnu. V těchto případech můžete využít jezírko jen pro letní chov vodních želv a želvu zazimovat jiným způsobem.
Želvy z jezírka vylézají, povětšinou se nikam na daleké poutě nevydávají, přesto je ale vhodné mít jezírko oploceno nízkým plůtkem či jinak zabezpečené, aby se želvy zase bezpečně vrátily do vody. Ale někteří chovatelé takto dávají všanc želvám celou zahradu a pravdou je, že škody na zahrádkářské úrodě želvy nedělají.
Chov vodních želv: Čím krmit?
Zcela bezpečně můžete želvy přikrmovat granulemi pro vodní želvy, milují také granule pro kočky nebo vodní raky a velké ryby. I když si část potravy přirozeně naloví želvy sami z toho, co se v jezeře vyskytne, je vhodné jim čas od času přilepšit: žížaly, slimáci, hlemýždi, kousky syrového masa nebo jater. Vhodné jsou na přikrmení také zelené saláty, zralé ovoce a zelenina. Tuto potravu nechávejme na břehu, ať se voda zbytečně neznečišťuje. A želvy budou krásně prospívat.
Úprava břehu pro chov vodních želv
Na břehu by měly mít želvy dostatek prostoru pro slunění, jižní nebo západní svah je pro ně ideální. Milují slunění zejména ráno a k večeru. Dobře poslouží kameny nebo kusy kmenů nejen na břehu, ale třeba i ostrůvky uprostřed jezírka. Stejně důležité je zajistit i stín, třeba pomocí keřů a stromů, stříškou nebo trsem vodních rostlin.
Vytisknout stránku Stáhnout v PDF
Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků