Jak naučit morče trikům?
Mezi typické domácí mazlíčky patří vedle psů a koček také křeček nebo morče. A právě morče může v mnohém překvapit. Nejedná se totiž o žádného „hloupého tvora“, ale učenlivé zvířátko. To, co ho však naučíme je na nás. Zkusíme pro vás shrnout tipy a rady, jak ochočit morče a navíc, jak ho cvičit, aby zvládlo pár triků.
Morče zpravidla pořizují rodiče dětem, aby se děti naučily o někoho pečovat. Péče o morče není tak náročná a morče je zároveň kamarád, který může dítě mnohé naučit. Ano, nespletli jsme se. Stejně jako my můžeme morče naučit řadě triků, morče nás na oplátku naučí, že kamarádství nelze nahrát, co všechno je k životu potřeba a zejména zodpovědnosti (vždyť jeho život máme najednou ve svých rukách a konání). V prvé řadě bychom tedy měli morčeti dopřát důstojné bydlení.
Jak chovat morče
Morče se zpravidla dožívá 6-8 let, proto bychom si měli dobře naplánovat, kde jej ubytujeme. Morče je společenské, proto by nemělo být někde v koutě bytu, ale naopak v místě, kde je živo. Dospělé morče dorůstá přibližně 35 cm a váží dle druhu od 0,7 kg do téměř 2 kg. Nejčastějším obydlím je pro morče klec, případně plastový box nebo terárium. Minimální velikost klece je 80x50x40 cm, přičemž spodní část by měla být vysoká maximálně cca 15 cm. Morče je také zvědavé a potřebuje vidět, co se kolem děje.
Většina chovatelů upřednostňuje právě klece, neboť jejich údržba je rychlá a snadno se přenášejí. Nevýhodou však je, že si musíte pohlídat, aby klec nestála v průvanu. Ten morče příliš dobře nenese. Také morče s oblibou okusuje mříže, což citlivějším jedincům může doslova trhat uši. Také počítejte s tím, že podestýlka nebude „jen“ v kleci.
Čím morčeti vybavit dům?
Vedle samotné klece/terária je třeba také pořídit nějaké vybavení. Základem je podestýlka. Nejvhodnější verzí jsou hobliny, případně dřevěné pelety či kukuřičná drť. Pilinám se spíše vyhněte, neboť práší a mohou vám i morčeti způsobit nepříjemné dýchací obtíže. Podestýlkou také není seno, protože to je krmení! Na otázku, jak chovat morče, tedy získáte jednoduchou odpověď: Udělejte mu pohodlí. V kleci nesmí chybět napáječka (misku morčata převrhnout), těžší miska na žrádlo a domeček jako úkryt. O obydlí je třeba pečovat, v případě morčete by se mělo vyčistit minimálně 2x týdně.
Tipy a rady, jak ochočit morče
Morče je přirozeně hravé a aktivní zvířátko. Miluje i běhání, proto si dejte pozor při jeho vypuštění, zda máte zavřené dveře. Protože morče rádo hlodá a kouše, odstraňte mu z dosahu také kabely. Zejména nabíječky jsou pro něj výzvou. Morče můžete zabavit řadou hraček, ale abyste si vytvořili vztah, musíte se mu věnovat pravidelně. Miluje mazlení, proto si na něj skutečně udělejte čas každý den. Ono se vám odvděčí láskou a důvěrou. Líbí se mu i pročesávání srsti, u dlouhosrstých variant je to i povinnost, jinak bude mít nevzhledné dredy. Párkrát do roka se ho nebojte ani vykoupat. Morče je pro každou „špatnost“, obzvlášť, pokud jej v tom podpoříte. Takže, co můžeme morče naučit?
Jaké chyby dělají chovatelé morčat? Přečtěte si náš článek a vyhněte se jim: Chov morčat a nejčastější chyby: co dělat, aby bylo morče domácí zdravé a v pohodě?
Co můžeme morče naučit?
Podobně jako u mnohem větších zvířat – psů a koní, i u morčat záleží vždy na povaze konkrétního zvířete. Všeobecně lze říci, že jsou hravá a ráda se učí. Většinou zvládnou základní úkony, obzvlášť, jsou-li následně oceněni pamlskem. Někdy však morče nemá náladu, necítí se ve své kůži a nebo prostě jen nechce. Abyste jeho důvěru neztratili, nenuťte ho. Veškerý „výcvik“ nemá mít charakter výkonů, ale zpestření jeho dne. Takže jaké triky se může morče naučit?
1. Přeskok přes překážku – Nejlepší je začít s nějakou tyčkou, případně malou obručí. Nechte morče nejprve věc očuchat a prozkoumat. Poté postavte překážku na zem a na druhou stranu dejte pamlsek. Ukažte mu, jak se k němu dostat. Postupně překážku zvedejte.
2. Běh v kolečku – další z variant může být i běh v malých kroužcích. Zkuste pamlskem točit kolem něho a nechte morčátko chvilku dobrotu následovat. Pak jej odměňte.
3. Chůze po mostě – podobně jako při přeskoku, zkuste nyní překážku v podobě nějakého prkénka položit na zem a nechte morče přejít, postupně podkládejte až vznikne most.
4. Překážkový běh – pokud si chcete opravdu užít, zkuste vytvořit jednoduchou sadu překážek (proběhnout užším prostorem, tunelem, přes most, někde se otočit …) a natrénujte sérii za sebou.
Vytisknout stránku Stáhnout v PDF
Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků