Jak poznat, že je kočka nemocná? Zjistěte, co mají nemoci koček za příznaky
Zdraví naší kočky by pro nás vždy mělo být na prvním místě. I když ji však budeme neustále kontrolovat, některé nemoci koček bohužel nemusí být na první pohled poznat. Jak tedy zjistit, že je naše kočka nemocná? Poradíme vám, čeho si u kočky všímat, jaké jsou varovné signály a jak kočku vyšetřit doma. Kočičí nemoci a jejich příznaky díky tomu zachytíte včas.
Naše kočka se chová zvláštně. Jedná se o projev choroby anebo jen špatnou náladu? Některé změny chování opravdu můžou signalizovat nemoci koček. Je proto dobré jejich příznaky znát, naší kočce tím můžeme ušetřit trápení anebo snad i zachránit zdraví.
Kočičí nemoci a jejich příznaky: 10 signálů, že kočka není v pořádku
Základem je, že známe chování naší kočky. Víme, jaké má zvyky, kolik času prospí anebo kolik toho sní. Pokud se najednou chová jinak, třeba začne být agresivní anebo samotářská, zpozorněme a všímejme si dalších změn. Jaké jsou hlavní fyzické příznaky?
Delší spánek
Pokud se kočka ukládá k spánku na delší dobu, než je u ní obvyklé, může to znamenat, že je nemocná. Nemocné kočky jsou více unavené a vyčerpané. Všímejme si také , jestli netrpí i dalšími symptomy, jako je třeba průjem anebo ztráta chuti. Pokud by se nám ale zdála unavená několik dní v kuse, navštivme zvěrolékaře.
Zacuchaná srst
Kvalita srsti nám může o nemoci koček hodně napovědět. Pokud je z ničeho nic pocuchaná, trčí do různých směrů a vypadá neudržovaně, může se jednat o příznaky nemocí dutiny ústní, ať už zánětů anebo výrůstků. U starších koček může značit také onemocnění štítné žlázy. Anebo kočka kvůli únavě z jiné nemoci nemá energii o srst pečovat.
Pokud se kočka naopak o srst začne starat až horlivě, může to být známka stresu, nervozity anebo, že má bolestivý zánět.
Špatné trávení
Mezi běžnější nemoci koček patří průjem anebo naopak zácpa. V obou případech navštivme zvěrolékaře, dá nám potřebná léčiva. Rozhodně také není v pořádku, pokud se kočce v trusu anebo moči objeví krev či hlen. Zejména kocouři mají sklon k zánětům močového měchýře. Pokud kočka zvrací několikrát za den anebo po požití vody, navštivme zvěrolékaře.
Nechuť k jídlu
Ztráta chuti k jídlu je významným signálem toho, že je kočka nemocná. Může mít v tlamě zánět anebo trpět paradentózou. V tlamě může mít také nádorové onemocnění. Anebo cítí nevolnost, má zažívací potíže nebo problémy s ledvinami. Bez jídla by neměla být déle jak 24 hodin.
Ujistěme se, že to není z jiných důvodů. Krmivo, co jí dáváme, jí nemusí chutnat a za potravou může chodit jinam. Vždy proto zajistěme, aby měla kvalitní granule. Velmi vhodné jsou například granule pro kočky Pro Plan.
Obtížné dýchání
Pokud kočka rychle a plytce dýchá, určitě zpozorněme. Může mít onemocnění dýchací anebo oběhové soustavy. Kočce zkontrolujme barvu sliznic, pokud mají fialové zabarvení, kočku neprodleně odvezme k veterináři. Pokud dýchá zrychleně, ale jinak normálně, může být pouze ve stresu. Nemoci koček může značit také dýchání tlamou.
Dech a dásně
Špatná kvalita dásní a zapáchající dech také ukazují na nemoci koček. Pokud jsou dásně bledé, může se jednat o onemocnění ledvin. Pokud jsou zuby zbarvené a dásně krvavé, pravděpodobně způsobil kočce zubní kámen paradentózu. Špatný dech značí zánět v tlamě anebo také paradentózu.
Zorničky
Neobvyklé chování zorniček může ukazovat na onemocnění nervové soustavy. Zorničky by měly být stejně velké a dobře reagovat na světlo.
Změna váhy
Změna hmotnosti je jedním z nejčastějších příznaků nemoci koček. A to ať už jde o přibírání, anebo hubnutí. Pokud tedy něčím podobným naše kočka prochází, navštivme raději zvěrolékaře. Opatrnosti není nikdy nazbyt.
Pokud kočka hubne, možností nejrůznějších nemocí je mnoho. Nejčastěji je ale důvodem parazitóza, tedy začervení. Dále může mít zánět močového traktu, trávicího traktu anebo jí selhávají ledviny.
Tvar těla
Nečekané hrboly pod kůží anebo výrůstky mezi chlupy bychom měli konzultovat se zvěrolékařem. Může jít o nádorové nemoci koček.
Malátnost a dezorientace
Pokud kočka naráží do okolních předmětů, vypadá zmateně, dezorientovaně a je malátná, může to signalizovat onemocnění nervové soustavy anebo zánět ucha.
Jak nemoci koček zachytit co nejdřív? Vyšetřete kočku doma!
Může se stát, že se nám na kočce něco nezdá, ačkoli nemá žádné viditelné příznaky nemocí. Anebo ji chceme vyšetřit jen pro jistotu. Určitě platí, že prevence žádné kočce ještě neublížila. Když budeme pravidelně ověřovat její zdravotní kondici, jenom jí tím prospějeme.
Změřme teplotu
Změřme teplotu rektálním teploměrem. Běžná teplota je 37,5 °C až 39,5 °C. Pokud by se nám domácí měření nedařilo, raději to nechejme na veterináři.
Zjistěme, zda kočka není dehydratovaná
Velmi jemně uchopme kůži mezi lopatkami a lehce potáhněme nahoru. Pokud se zpátky nenapíná okamžitě, ale pozvolna, je kočka pravděpodobně dehydratovaná.
Prověřme srst a tělo kočky
Srst by měla být hladká a vést jedním směrem. Hmatem zjistěme, jestli někde nemá neobvyklé výrůstky. Prohmatáním kočičího těla také odhalíme nečekané změny, například nádorové nemoci koček.
Zkontrolujme dásně a zuby
Ačkoli to může být náročnější proces, pokud nám ho kočka dovolí, určitě se vyplatí. Všímejme si barvy dásní, zejména v okolí zubů, a známek zubního kamene. Kontrolujme také jazyk.
Vytisknout stránku Stáhnout v PDF
Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků