Chov strašilek naučí děti odpovědnosti.
29. 04. 2019 Přečteno: 2596x

Králičí hop je nejen soutěž, ale i zábava. Jak vytrénovat ušatého šampiona?

Na králíky skákající přes překážky je radost se dívat. Samotné soutěži ale předchází důkladná příprava. Králičí hop není jen o tréninku, ale také o vzájemné důvěře králíka a jeho majitele. Důležitou roli hraje i povaha našeho králíčka. Poradíme, jak našeho ušatého kamaráda na králičí hop trénovat, jak si opatřit překážky na králičí hop a co soutěžní chov králíků celkově obnáší.

Králičí hop chce trpělivost, odměny a vzájemnou důvěru

Pro řadu lidí je králík zvířátko, které stačí dvakrát denně nakrmit. Chovatelé ale vědí, že králík je velmi chytrý, učenlivý a vnímavý. Nejenom, že se naučí nejrůznější povely, ale dokonce ho to i baví. Stejně jako psa, i králíka lze dobře vycvičit. Proto je králík ideálním kandidátem na soutěže. Králičí hop ale obnáší víc, než zvládání několika povelů.

Čtěte také:

Jaké jsou nejčastější nemoci králíků? Králičí mor nebo kokcidióza mohou způsobit úhyn celého chovu

Princip tréninku je jednoduchý. Když se králíčkovi povel podaří, odměňme ho. Pochopí, že za daný trik obdrží pamlsek. Pak bude povely na králičí hop plnit jedna radost.

Zvažme možnosti našeho králíčka. Pokud se snadno nechá rozptýlit, králičí hop pro něj nebude to pravé. Králík musí být soustředěný. Bude v cizím prostředí plném tleskajících lidí. Snadno by se mohlo stát, že ačkoli bude doma zvládat povely perfektně, na závodech si postaví hlavu.

Základem je důvěra mezi námi a králíkem. Pak se od nás nechá vést. Věnujme králíčkovi dostatek času, nejenom při tréninku na králičí hop.

Králíka rozhodně netrestejme. Účinek výcviku by byl naprosto opačný. Začne se bát a přestane nás poslouchat úplně. Na králíka vždy platí pouze pozitivní motivace.

Buďme trpěliví. Pokud králík hned nepochopí, co od něj chceme, dejme mu čas.

Vždy ho na králičí hop učme nejprve menší, a pak až větší kousky. Například ve skoku přes překážky začínejme vždy od nejnižšího stupně.

Co je to králičí hop?

Králičí hop má celkem 4 disciplíny.

První je rovinná dráha, jinak také rovinka. Hodnotí se čas a počet shozených překážek. Velmi záleží na pořadí, pokud je králík splete, je diskvalifikovaný.

Druhou disciplínou je křížená dráha, jinak parkúr. Stejně jako u první disciplíny, i zde králičí hop hodnotí shozené překážky a celkový čas. Pořadí překážek je velmi důležité, pokud je spleteme, jsme ze soutěže vyloučení.

Třetí závodní disciplínou je skok daleký. Králičí hop nabízí mazlíčkovi celkem tři pokusy na překonání dané dálky. Když se to králíkovi podaří, náročnost se zvýší. Dánskému rekordmanu se podařilo doskočit do dálky tří metrů.

Čtvrtou soutěží je skok vysoký. Králík má na skok celkem tři pokusy. Jakmile se mu to povede, překážka se zvedá o pět centimetrů. Rekord drží švédský králík, který vyskočil do neuvěřitelné výšky jeden metr.

Trénink na králičí hop krok za krokem

Stejně jako děti, i králík se musí nejprve naučit menší triky a až potom ty větší. Nemůžeme od něj čekat, že hned napoprvé přeskočí vysokou překážku nebo doskočí dva metry. Nejlepší je začít trénovat kolem tří měsíců věku.

1. Králíka by při výcviku nemělo nic rozptylovat. V místnosti, kde ho budeme cvičit, by mělo být co nejméně vjemů. Pak se bude soustředit jen na nás a na výcvik na králičí hop.

2. Řada králíků přes den spí a aktivní jsou hlavně ráno a večer. Využijme na trénink čas, kdy překypují energií. Pokud máme doma spíše spáče, nebude mít přes den na výcvik náladu.

3. Pokud králíčka chováme v kleci, před výcvikem ho nechme proběhnout. Až si všechno prozkoumá, bude se soustředit jen na trénink na králičí hop.

4. Navnaďme králíčka na pamlsek a povzbuďme ho k přeskočení překážky. Nejlépe dejme ruku s pamlskem těsně za překážku. Povzbuzujme ho povelem „hop.“ Pokud se mu do skoku nechce, můžeme ho lehce postrčit. Časem pochopí, co po něm chceme. Nedávejme králíčkovi pamlsek, dokud překážku nepřeskočí. Až se mu to povede, chvalme ho a odměňme ho. Měl by se naučit, že na povel „hop,“ má překážku přeskočit.

5. Až bude nižší překážku s přehledem zvládat, zvyšme ji.

6. Začněme cvičit na překážkách vysokých asi pět centimetrů. Dobré je časem umístit různé překážky na králičí hop za sebe.

7. Vždy trénujme kratší dobu a pak dejme králíkovi pauzu. Za nějakou dobu se k tréninku můžeme vrátit.

8. Povely s králíkem pravidelně procvičujme. I na králičí hop platí rčení, že opakování je matka moudrosti.

9. Aby byl králík co nejvíce fit a v plném zdraví, dobře ho krmme. Vyhněme se krmivům s obilovinami. Jsou pro králíka velmi škodlivé. Podobně, pamlsky s barvivy, kukuřicí anebo semínky nejsou pro králíka rozhodně vhodné. Nejlepším pamlskem je zelenina, může být i usušená.

10. Pokud si s tréninkem nevíme rady, v České republice existují centra, která se specializují právě na výcvik králíčků na králičí hop. S tréninkem nám poradí a povedou nás krok za krokem.

Králičí hop má teprve 30 let

Králičí hop vznikl teprve před třiceti lety ve skandinávských zemích. Od té doby stále více nabývá na popularitě. Patří mezi jeden z nejmladších sportů se zvířaty vůbec. I čeští králíci dobývají svět. Pár našich králíků zvítězilo už i na evropské úrovni.

Chov králíků na sport: Postroj, vodítko a překážky na králičí hop

Na tento sport potřebujeme několik pomůcek, například překážky na králičí hop. Kromě toho i očkovací průkaz s potřebným očkováním, proti králičímu moru a myxomatóze. To abychom nenakazili jiný chov králíků. Průkaz přivezme s sebou na králičí hop.

Králík musí absolvovat králičí hop s postrojem na vodítku. Měl by být na postroj zvyklý, cvičme i s ním. Ze začátku králíka můžeme zkusit vodit na procházky, aby si na postroj zvykl co nejlépe. Vodítko by mělo být dlouhé dva až tři metry.

Překážky na králičí hop vypadají podobně, jako pro koně co skáčou parkúr. Samozřejmě ale mnohem menší. Překážky na králičí hop si buďto můžeme koupit nebo si je vyrobit. Měly by mít bočnice a zarážky na laťky v několika výškách. Pokud známe šikovného truhláře, určitě je nám rád vyrobí. Ušetříme nějakou tu korunu. Ze začátku trénování nám určitě bude stačit tyč položená na dva předměty. Časem si překážky na králičí hop můžeme dokoupit.

Na soutěž králíka převezme v přepravce. S sebou sbalme pamlsky, seno, vodu a krmivo.

Nejlepším zdrojem soutěží je internet. Ale pozvánky najdeme i v odborných časopisech. U každé soutěže je potřeba vyplnit přihlášku. Zde se také dozvíme, co daná soutěž přesně obnáší.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF



Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Dobrý kontaktDobrý kontakt

Agro Hochstaffl, s.r.o.: chov a prodej koní ve stáji Venus v Mysletíně

Agro Hochstaffl, s.r.o.: chov a prodej koní ve stáji Venus v Mysletíně

Upejska.cz: kvalitní krmiva pro psy s vysokým obsahem masa

Upejska.cz: kvalitní krmiva pro psy s vysokým obsahem masa

Kvalitní krmivo K-9 pro spokojený psí život plný energie

Kvalitní krmivo pro psy K-9 je komplexní strava s…

Vyberte pro ně vhodné krmivo

PURINA®: kvalitní…