Ladný pohyb a vznešená krása. Skalára amazonská bude ozdobou vašeho akvária
Majestátná, klidná a především okouzlující. To je skalára amazonská, která se běžně vyskytuje v jižní Americe v povodí Amazonky. Tyto akvarijní rybičky patří mezí jedny z nejkrásnějších a nejžádanějších. Ve vašem akváriu bude skalára dozajista zářit. Rádi vám poradíme, jak chovat skaláry tak, aby byly spokojené, zdravé a byly ve vašem akváriu tou pravou ozdobou.
Skalára amazonská se pyšní svým vzhledem
Proč skalára amazonská? Jelikož se nachází především v povodí řeky Amazonky v jižní Americe, ale také třeba v Brazílii. Ve volné přírodě žijí ve volné přírodě v hejnech, doporučuje se je proto také chovat v malém hejnu, a to třeba po šesti.
Skalára amazonská vás zaujme krásným zbarvením. Pyšní se několika černými proužky na stříbřitém těle, které může házet barevné odlesky červené, modré i žluté. Díky dlouhým ploutvím se ladně pohybují. Rybičky mohou dosáhnout délky až 20 cm. Proto potřebují v akváriu dostatek prostoru.
Jak chovat skaláry - vysoké a prostorné akvárium je základem
Pro mnoho ryb je u akvária důležitá hlavně délka. Skaláry však potřebují spíše vysoké akvárium. Ideální rozměr je minimálně 50 cm, nejlépe však 80 cm. A jelikož potřebují kvůli dlouhým ploutvím i dostatek prostoru pro plavání, doporučuje se pro pár rybek nádrž o velikosti nejméně 150 l. Pokud však budete chovat 4 až 8 skalár, měli byste si pořídit akvárium větší než 300 litrů. Teplota vody by se měla pohybovat okolo 24-28 °C. Pokud klesne pod 24, mohou skaláry onemocnět.
A jaké rybky budou se skalárou dobře vycházet?
- Tetry
- Cichlidy
- Krunýřovci
- Pancéřníci
Rozhodně se nedoporučují:
- Sekernatky
- Neonky
- Parmičky
A co by mělo akvárium ještě obsahovat? Především hodně rostlinek, kořeny, kousky dřeva, kamínky i umělé jeskyňky.
Klidná skalára amazonská je v období tření agresivní
I když jsou skaláry velmi klidné, v období tření se mění v agresivní rybky. V čase námluv se u nich zvyšuje agresivita, která může vyústit až v likvidaci jiných akvarijních rybiček. Skaláry si začnou hledat místo ke kladení jiker, a právě v tu chvíli je potřeba chránit zbylé spolubydlící. Přesuňte dočasně skaláry do jiného akvária, které bude pro tření vyhrazené. Jen tak zabráníte rybí válce. Navíc, pokud jsou skaláry ve stresu, mohou dokonce začít požírat i své mladé.
A kde se skaláry třou? K vytření dochází během 2 až 3 týdnů od data, kdy začnou skaláry v akváriu čistit místo pro jikry. Vytírají se především na listy rostlinek, kousky dřeva nebo také stěny nádrže. Jikry jsou velké, šedohnědé a jejich počet je zhruba 300 až 1000.
Jak chovat skaláry- pestrá strava i kousek salátu je potěší
Při otázce, jak chovat skaláry, vás určitě napadne, čím rybičky krmit. Skaláry amazonské jsou všežravci, tudíž jim zachutná suché krmivo, živá nebo mražená potrava. Smlsnou si třeba na nitěnkách anebo dafniích. Mláďatům je vhodné podávat ze začátku živočišnou potravu jako jsou žábronožky solné i buchanky. Mladé je potřeba krmit dostatečně, nebo si budou navzájem okusovat ploutvičky.
Jejich jídelníček by měl být pestrý, a proto byste měli druhy krmení střídat. Možná vás překvapí, že skaláry si také pochutnají na zelenině. Kousky hlávkového salátu jim udělá radost.
Skaláry může potrápí virové onemocnění
I skaláry mohou někdy onemocnět. Nejčastěji je trápí virové onemocnění, které se poměrně těžce odhaluje, jelikož má vir infekční dobu asi 3 týdny. Když se objeví první příznaky, ryba bohužel rychle umírá, a to do cca 4 dnů. Příznakem jsou:
- stažené ploutve
- nadměrné množství slizu
- polehávání na dně akvária
- apatie
Léčba bohužel neexistuje. Jediné, co můžete dělat pro ostatní ryby, je nemocné skaláry přesunout do karanténní nádrže a akvárium okamžitě dezinfikovat. K tomu postačí methylenová modř a častá kontrola ostatních rybek, jelikož je nemoc vysoce nakažlivá.
Vytisknout stránku Stáhnout v PDF
Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků