Kýla u psa se nejčastěji řeší operací.
17. 06. 2020 Přečteno: 14573x

Nechutenství u psa: co dělat, když pes nežere?

Nechce pes jíst? Většinou psi zpravidla sní vše, na co přijdou. Takže nechutenství, ač není vzácné, je pro majitele psa varujícím příznakem. Co se může dít? Příčiny mohou být banální i vážné. Zaměříme se také na nechutenství, které je spojováno s psí nedůvěrou v nové krmivo. Někteří psi také nežerou, jsou-li sužováni strachem nebo úzkostí. Menší apetit mají i některá plemena psů, jako je například blooddhound, jiní psi jsou doslova „popelnicemi“.

Nechutenství není jedno vynechané jídlo – definujeme ho jako situaci, kdy pes nežere 24 hodin a déle.

Čtěte také:

Poznáte nejčastější nemoci psů?

Když pes nechce žrát: možné příčiny i malých odmítnutí jídla

První v úvahu připadá možnost, že je pejsek jenom vybíravý. Tohle mu opravdu nechutná, nebo „už“ nechutná. To se může stát ve chvíli, kdy příliš často pejska krmíme jednotvárnou potravou, nebo naopak, když ho zkoušíme zvyknout na novou chuť nebo novou strukturu krmiva. Pamlsky mu ale chutnají.

Důležité je také určit, jestli pes není najedený a my o tom jenom nevíme. Nechodí se někam dojídat, nekrmí ho jiný člen rodiny, není přejedený pamlsky?

Drobné nechutenství mívají i psi utahaní, uhonění – jednoduše po nezvyklém výrazném fyzickém výkonu. Vše se za pár hodin srovná samo.

Další příčiny nechutenství u psa: proč pes nežere?

Nezažívá pes nějakou úzkost nebo strach? Často přechodným nechutenstvím trpí psi, kteří přichází do nového domova nebo razantně mění svůj životní styl a prostředí, kde žijí.  Specialitou u psů je fixace chutí a situací, takže máte-li třeba útulkového pejska a naservírujete mu nevědomky jídlo, u kterého zažíval stres nebo ho má spojené s bolestivou situací, nebude jíst. Pamlsku může podlehnout, ale nemusí.

Pokud pes nepodlehne ani pamlskům, může mít nechutenství vážnější příčinu:

  • Zánět žaludku nebo střevní problémy, viróza – někdy pes i výrazně sliní
  • Zažívá fyzickou bolest, prozatím skrytou – nemoci jako je například zánět dělohy u feny, zánět prostaty, vnitřní onemocnění, vnitřní úraz
  • Onemocnění zubů nebo dásní – zánět, kaz, zubní kámen, zapíchnutá kost v dásních
  • Závažná metabolická onemocnění

Kdy je nechutenství u psa důvodem k návštěvě veterináře?

Trpí váš pes nechutenstvím a vypadá to na nějakou střevní nebo žaludeční virózu? Pokud je přítomen zároveň průjem nebo zvracení, zkuste nejprve 24hodinovou hladovku, organismus pejska si odpočine. Nepodávejte psovi žádné léky určené pro lidi, protože mohou zažívací problémy ještě zvýšit, poraďte se s veterinářem. Důležitý je stav po 24 hodinách a hladovce. Lepší se? Pokud ne, je načase navštívit veterináře, stejně jako v případě, že pes nežere jen občas, ale páchne mu z tlamy – může mít problémy se zuby nebo dásněmi. Neodkladně zvěrolékaře navštivte, pokud jsou zažívací problémy výrazné, spojené s křečemi nebo neustávajícím zvracením.

Jak řešit nechutenství u psa a podpořit chuť k jídlu?

Je váš miláček vybíravý, zvykáte ho na novou značku krmiva nebo na jiný typ jídla, například barf? Nebo potřebuje lépe jíst, aby přibral či se zotavil po nemoci.  Na klasické podpoření chuti k jídlu existuje jeden doslova zázračný prostředek – pivovarské kvasnice – lze je přimíchávat do jídla, navíc psovi doplní vitamíny skupiny B.

Nechutenství u psa: přechod na nové krmivo

Jak co nejvíce ulehčit psům přechod na nové krmivo? Důvody mohou být různé, od zavádění nealergizujícího krmiva až po veterinární diety nebo zkrátka chcete jednoduše přejít na jiné krmivo kvůli ceně, kvalitě či praktičnosti.

Postup je následující: Pomalu přimícháváme nové krmivo do starého, postupně zvyšujeme dávky a poměr nového krmiva. Začínáme čtvrtinou nového krmiva a během sedmi dnů se postupně dostáváme na plnou dávku.

Během této doby sledujeme, zda-li pes netrpí plynatostí nebo průjmem. Stolice je ukazatelem toho, jestli se pokus daří. V případě zažívacích problémů ubereme dávku nového krmiva a počkáme, až se pes stabilizuje. Pokud se tak nestane, je možné, že nové krmivo mu nesedí. Pejska také může trápit citlivé zažívání, funkci střev vylepší psí probiotika.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF



Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Dobrý kontaktDobrý kontakt

Vyberte pro ně vhodné krmivo

Vyberte pro ně vhodné krmivo