Kočičí blechy se mohou přenést i na člověka a potrápit ho různými nemocemi, jako je třeba bartonelóza.
13. 07. 2018 Přečteno: 2509x

Nemoc kočičího škrábnutí neboli bartonelóza může potkat i vás. Pozor si dejte na kočičí blechy a klíšťata

Bartonelóza je onemocnění, které se často pojí s klíšťaty nebo blechami, které na sobě může mít váš chlupatý kočičí mazlíček. Člověk se může snadno nakazit právě tak, že ho nakažená kočka škrábne. V místě škrábnutí vnikají kožní léze, dostavit se může horečka nebo necitlivost končetin. Poradíme, jaká je léčba a na co si dávat pozor, abyste se s touto nemocí nemuseli prát zrovna vy.

Kočičí škrábnutí může být nebezpečné

Znají to všichni majitelé koček. Nevinná hra se může rychle zvrtnout v poškrábané ruce, nohy i obličej. Problém nastává, když má vaše kočka blechy a je infikována bakterií jménem Bartonella henselae. Potom se kočičí škrábnutí mění ve způsob, jak se může majitel kočky snadno nakazit a onemocnět. Proto je také bartonelóza přezdívána jako nemoc z kočičího škrábnutí.

Čtěte také:

Blecha kočičí dokáže potrápit nejen vašeho mazlíčka, ale i vás. Může totiž přenášet různé zákeřné nemoci

Nemoc kočičího škrábnutí a její příznaky

V místě škrábnutí od infikované kočky anebo po kousnutí se mohou po zhruba 3 až 10 dnech objevit kožní potíže, konkrétně papulární léze neboli hnisavé trhlinky. Mohou vám připomínat těhotenské strie. I když se tváří dosti nevinně, měli byste zbystřit. A to především v těch případech, kdy se budou příznaky nemoci hromadit a hromadit.

Mezi další projevy totiž také patří:

  • zvětšení krčních a šíjových uzlin
  • malátnost
  • bolest hlavy
  • horečky
  • bolest svalů a kloubů
  • nechutenství
  • necitlivost končetin
  • rozostřené vidění
  • třes
  • zvětšení jater

Jestli se u vás objeví tyto příznaky, raději navštivte svého ošetřujícího lékaře. A především také pečlivě prozkoumejte kočku, která má s největší pravděpodobností blechy. I s nimi musíte zatočit a začít kočku léčit.

Nemoc kočičího škrábnutí se léči antibiotiky

Včasné zachycení nemoci je důležité, proto nepodceňujte žádné příznaky. Nemoc kočičího škrábnutí nemůžete zvládnout bez řádné léčby. Jen tak lze předcházet dlouhodobějším problémům. Pokud léčení podceníte, riskujete, že se vám tato nemoc bude opakovaně vracet.

Pokud se nemoc neléči včas, může napadnout důležité orgány v těle, jako třeba srdce. K potvrzení diagnózy je potřeba laboratorní vyšetření. K léčení pomáhají antibiotika. Často se ale stává, že se žádné příznaky nedostaví a nemoc není vůbec odhalena.

Jak bartonelóze předcházet?

Nejprve musíme chránit kočičího miláčka, aby neměl blechy nebo klíšťata, která ho mohou nakazit. Blechám předejdete jednoduše. Dávejte si pozor na to, kam vaše kočka chodí a kde tráví svůj čas. Zamezit byste jí měli styk hlavně s venkovními toulavými kočkami, které nejsou často ani očkované a jejich kožíšek je pro blechy útulným domovem.

Pokud se u kočky blechy přeci jen vyskytnou, kočku ihned odblešte a vyčistěte celý dům. Základem je vyprat kočičí pelíšek. Vyčistěte koberce a všechna místa, kde kočka polehávala a pečlivě vyluxuje všechny pokoje.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF



Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Dobrý kontaktDobrý kontakt

Vyberte pro ně vhodné krmivo

Vyberte pro ně vhodné krmivo