Papoušek kakariki je přátelský zvědavec nenáročný na chov
Papoušci jsou krásní a milí společníci. Nejinak je na tom i papoušek kakariki. Kromě toho, že je péče o něj jednoduchá, je velmi přátelský a zvídavý. Přesto u nás nepatří mezi obecně rozšířený chov papoušků. Což je škoda, protože je kakariki také dobrý domácí mazlíček. Řekneme, co je papoušek kakariki rudočelý zač a poradíme, jak se o něj správně postarat.
Papoušek kakariki rudočelý byl málem vyhubený
Papoušek kakariki pochází z Nového Zélandu. Dříve zde byl velmi rozšířený, nicméně volně v přírodě byl málem vyhubený. Naštěstí se díky odchovům a vypouštění do přírody, stejně jako díky snižování počtu vačnatců a lasicovitých šelem, opět vrací do svého přirozeného prostředí. Přesto je zařazený mezi ohrožené druhy. Co je papoušek kakariki rudočelý zač?
Měří zhruba 25 centimetrů. Na čele má charakteristické červené skvrnky. Odtud také pochází jeho název. Živí se hlavně rostlinnou složkou, ale nepohrdne i tou živočišnou.
Kromě klasického zeleného zbarvení se žlutou náprsenkou, bříškem a koncem per, najdeme i papoušky kakariki se strakatým žlutozeleným a skořicovým zbarvením. Papoušek kakariki může být zbarvený také čistě skořicově, pastelově neboli žlutě a plavě. Dokonce někteří chovatelé hlásí i modré zbarvení.
Samečci jsou větší, stejně tak mají i větší oči a zobák. Od samiček se liší i tvarem hlavy, který je hranatější. V přírodě kromě dutin stromů hnízdí kakariki rudočelý také v tunelech a norách v zemi.
Kakariki rudočelý se dožívá 12 až 15 let. Vždy ale záleží na péči, stravě a životních podmínkách, které má. Papoušek kakariki je přátelský a velmi zvídavý. S lidmi dokáže mít podobný vztah, jako jiné druhy papoušků. Bohužel, řada chovatelů ho má pouze ve voliéře a jako mazlíčka si ho neochočují. Přitom je papoušek kakariki za lidskou náklonnost rád a s trochou naší trpělivosti ho naučíme i mluvit.
Co potřebuje chov papoušků kakariki?
Papoušek kakariki potřebuje k životu hlavně dobře vybavenou voliéru a správné krmení. Jinak by se mu u nás příliš nedařilo. Jak na chov papoušků kakariki?
1. Voliéra: Papoušek kakariki potřebuje dostatečně velkou voliéru hlavně na šířku. Většinou se tito papoušci drží spíše při zemi, i tak by ale měli mít možnost se proletět. Proto by na jeden pár papoušků měla připadat voliéra o velikosti 120x50x50 centimetrů. Na jednoho papouška pak voliéra o délce alespoň 80 centimetrů. Jelikož má papoušek kakariki slabý zobák, klidně může mít voliéru z pletiva pro králíky. Někteří chovatelé sice papoušky chovají i v klecích, ale voliéra je vhodnější.
2. Krmení: Kakariki rudočelý má rád vše, co ostatní papoušci. Ze speciálních směsí pro papoušky se vyhýbejme těm s tučnými semínky, jako jsou konopná anebo slunečnicová. Naopak se pro ně hodí oves, proso, pšenice nebo čirok. Z ovoce si pochutnají na jablkách, kiwi, mandarinkách i pomerančích. Mají rádi také mrkev. Na novou stravu chov papoušků kakariki zvykejme postupně, zpočátku mohou být k novotám v misce nedůvěřiví.
3. Koupelničky: Papoušek kakariki miluje vodu a koupele. Koupe se dokonce i v zimě. Proto mu do voliéry určitě pořiďme koupelničku. Můžeme papoušky i kropit. Mají rádi vlhkost.
4. Boudičky: V budkách se papoušci schovávají a také zde hnízdí. Ideálně jim dejme jednu na zem a druhou zavěsme výše. Sami si vyberou, která jim vyhovuje lépe. Pokud máme větší chov papoušků, nezapomeňme na dostatečný počet budek. Velikost může být různá, vhodná je například boudička 27x39x57 centimetrů. Nejdelší rozměr by měla být výška. Vletový otvor by měl mít průměr asi 6 centimetrů.
5. Zemina: Papoušek kakariki potřebuje přístup k zemině. Získává z ní cenné látky. Proto do voliéry pro chov papoušků dejme drny hlíny s trávou.
Kakariki rudočelý potřebuje při hnízdění speciální péči
Naštěstí není vyvedení mladých pro tento chov papoušků problém. Stačí jim poskytnout potřebné podmínky a se zbytkem si už poradí sami. Naopak si musíme dávat pozor, aby nehnízdili až moc často.
Kakariki rudočelý sice může hnízdit již v brzkém věku, ale nejlepší věk je pro něj až od 10 měsíců. Jinak by samička mohla být snášením i péčí o mladé zbytečně vysílená.
Hnízdit by měl kakariki rudočelý dvakrát, maximálně třikrát do roka. Jinak by se papoušci zbytečně vysilovali. Zároveň se četnou snůškou rapidně snižuje délka života samiček.
Kakariki rudočelý potřebuje při hnízdění velmi pestrou stravu. Když papoušci hnízdí, krmme je zrním, které dáme namočit na celých 24 hodin. Přidejme jim do máčeného zrní také ovoce a zeleninu. Můžeme zeleň nakrájet na kousky anebo nastrouhat. Papouškům se bude lépe jíst. V době hnízdění je velmi užitečné podávat míchaná vejce či uvařené vejce, které rozmixujeme i se skořápkou. Neuškodí jim ani suchý rohlík, usušené kopřivy, piškoty, mrkev anebo trochu jablek. A také speciální vitamíny.
Samička snáší jedno vejce po dvou dnech. Nastává situace, kdy se dva dny po snesení vylíhne mládě, ale samička ještě snáší další vejce. Dejme pozor, aby starší sourozenci neutiskovali ty mladší.
Problém také nastává, když kakariki rudočelý snáší další várku vajec, ale dřívější mláďata ještě nevylétla z hnízda. Samička se pak může rozhodnout starší mláďata z hnízda vyhodit. Pak je z hnízda vezměme a dejme je do otevřené bedničky, která zůstane ve voliéře. Sameček je zde bude krmit.
Vytisknout stránku Stáhnout v PDF
Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků