Skalára amazonská vás učaruje elegancí a vzhledem. Ozdobou akvária může být až 10 let
Krásná a elegantní. Tak by se dala stručně a výstižně popsat skalára, která se řadí mezi oblíbené akvarijní rybičky mnoha akvaristů. Upoutá vás zbarvením, ale i tvarem ploutví. Budete na ni milovat vše. Dobře se snese s ostatními rybkami a velmi pečlivě se stará o mladé. Vyžaduje pouze poměrně prostornou nádrž, kterou je nezbytné osázet. Ani s krmením nebude trápení. Pestrá a pravidelná strava jí postačí. Pokud přemýšlíte, že o skaláru obohatíte své akvárium, pak pro vás máme užitečné rady a tipy.
Skalára je kráska mezi rybami
Málokde byste hledali elegantnější a krásnější akvarijní rybičku. Skalára je prostě a jednoduše nádherná, a to jak svým zbarvením, tak celkově i tvarem těla. Díky dlouhým ploutvým dorůstá i přes 15 cm. Pokud se o ni budete dobře starat, ozdobí vaše akvárium až na 10 let.
Rybka patří do čeledi Cichlid a jejím domovem jsou jihoamerické řeky. Nejčastěji se v akváriích chová skalára amazonská. Je to hejnová rybka, takže nikdy nekupujte jen jednu. V akváriu by jí bylo smutno.
Skalára amazonská potřebuje vysoké a prostorné akvárium
Nejdůležitější je správná velikost a vybavení akvária. Skalára amazonská potřebuje opravdu prostorné akvárium, kde si bude moci elegantně proplouvat a chlubit se svým tělem. V akváriu o objemu 150 l můžete chovat jen 1 pár. Pokud se rozhodnete pro větší počet, pak si musíte pořídit i větší akvárium.
Důležitá je také výška nádrže. Skalára potřebuje minimálně 50 cm vodního sloupce. Na rozdíl od ostatních rybek, které vyžadují spíše dlouhé nádrže, skalára uvítá i pořádnou výšku. To mějte na paměti při výběru vhodného akvária.
Co dělat, aby se skalára cítila v nádrži jako doma?
Správné rozměry akvária máme, nyní je na řadě ho vybavit tak, aby se v něm rybka cítila jako doma. Jaké jsou hlavní zásady, aby byla skalára amazonská spokojená?
Osázejte akvárium vzplývavými vodními rostlinami - ideální jsou třeba zárkutichy, do popředí dejte šípatkovce, které nepotřebují tolik světla. Skaláry nemají rády příliš denního světla ani přímé osvětlení.
Nezapomínejte na dekorace - skvělé jsou pro skaláry kořeny, kamínky, různé schovávačky a úkryty. Skalára se ráda pohybuje pomalu a elegantně, miluje proplouvání mezi rostlinkami i kořeny.
Substrát je lepší tmavý - na dno vyskládejte vrstvu říčního písku. Tmavý substrát je pro skaláry lepší, protože jsou zvyklé na přítmí tropických vod.
Co skalára nejraději jí? Pestrá strava je základem
Skalára je nenáročná akvarijní rybička. Je všežravá a stačit ji bude pestrá strava. Její jídelníček může obsahovat:
- Suché krmivo - granule i vločky
- Živé i rozmrzlé - dafnie, buchanky, žábronožky solné
Nezapomínejte na to, že do nádrže je vhodné nasypat pouze tolik potravy, kolik skaláry spořádají. Pokud rybky vše nesní, akvárium se zbytečně špiní.
Jaké rybičky do akvária ke skaláře pořídit?
Skaláry jsou klidné a vycházejí s ostatními rybkami skvěle. Nemají tendence je trápit, prohánět nebo okusovat. Ryby ale musejí skaláry nechat v klidu. Aktivní rybičky se k nim tedy příliš nehodí.
Ideálním společníkem ke skalárám jsou:
- Krunýřovci
- Pancéřníčci
- Tetry
- Cichlidy
Skalára amazonská je při tření agresivní
I když je skalára velmi mírumilovná akvarijní rybka, v době tření se mění v agresivního tvora. Když si v akváriu rybky najdou místo určené pro kladení jiker, začnou si ho pečlivě čistit. V tom případě byste měli být na pozoru. V této době zvyšuje skalára amazonská svou agresivitu a může dokonce likvidovat ostatní rybičky.
Co dělat? Přesunout skaláry do speciální nádrže pro tření, kde budou mít klid a nebudou ohrožovat další rybky. O své jikry se však starají velmi pečlivě a patří mezi starostlivé rodiče. Po snesení jiker se za 2 až 4 dny vylíhne potěr a ještě pár dnů se drží na listu rostlin.
Vytisknout stránku Stáhnout v PDF
Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků