Nadměné línání koček mohou způsobovat také nekvalitní granule pro kočky.
10. 10. 2018 Přečteno: 12892x

Socializace, růst a hraní. Víte, jaký je správný vývoj kotěte v druhém měsíci?

Pozorování kočičího růstu je nezapomenutelný zážitek. Z bezbranných koťátek se rychle stávají obratní lovci. Koťata začínají na konci prvního měsíce s návyky dospělé kočky. Ochutnávají kočičí krmivo a více si hrají jak se sourozenci, tak s lidmi. Řekneme, jaký je vývoj kotěte v druhém měsíci a jak má taková péče o kotě vypadat. Také poradíme, kdy je dobré podporovat odstavení koťat.

Vývoj kotěte ve druhém měsíci týden po týdnu

Vývoj kotěte je celkem rychlý. V pátém týdnu života už koťata dokážou bez problému chodit a začínají si hrát se svými sourozenci. Jsou i více nezávislá. Koťata by měla vážit zhruba 550 až 650 gramů.

Čtěte také:

Vývoj kotěte v 1. měsíci: Jak se starat o kotě, které se právě narodilo?

V šestém týdnu je socializace v plném proudu. Zrak i sluch jsou už plně vyvinuté, oči prozatím zůstávají modré. Během vývoje kotěte v druhém měsíci přihází i nová schopnost, a to vyskočit na nábytek. Kotě už si také vyčistí srst. Váží mezi 650 až 750 gramy.

Vývoj kotěte v sedmém týdnu zahrnuje změnu barvy očí. U kocourů sestupují varlata. Kotě by mělo vážit mezi 750 až 850 gramy.

V osmém týdnu už má kotě vyrostlé všechny mléčné zuby. Oči už mají svou končenou podobu, stejně tak i uši. Kotě váží mezi 850 až 950 gramy.

Jaká je péče o kotě v pátém týdnu?

Koťata si už na začátku druhého měsíce začínají hrát se svým okolím. Rády prozkoumávají nové věci, dovádí se sourozenci a sbližují se s lidmi. Právě proces socializace je v tomto období nejdůležitější. Naše péče o kotě by ho měla podpořit. Dokážeme ovlivnit, jestli budou kočky v dospělosti spíše bojácné anebo přátelské. Učme je, že se nás nemusí bát a podporujme jejich hry s ostatními koťátky.

Koťatům už můžeme začít podávat speciální krmivo. Důležité je kvalitní, koťata potřebují získávat dostatek živin ke svému růstu, například s kuřecím masem. Velmi vhodné je třeba Purina Pro Plan Junior Chicken, které smícháme s vodou. O správnou stravu se musí postarat jak maminka, tak my. Koťátka totiž budou dostávat první krmení a stále i mléko. Kočičí maminka bude pokračovat v krmení minimálně do konce druhého měsíce.

Vývoj kotěte už umožňuje, aby se začalo učit chodit na kočičí toaletu. Potřebuje menší, oddělenou krabici, do které bude mít snadný přístup. Můžeme k tomu použít například plastovou krabici, ale dobře postačí i krabice od bot. Dovnitř dejme stelivo. Použijme ale to na přírodní bázi. Koťata mají, stejně jako batolata, sklon vše ochutnávat.

Vývoj kotěte v pátém týdnu

Speciální krmivo, suché smícháme s vodou

Mléko od kočky

Kočičí toaleta s přírodním stelivem

Socializace

Voda

Jaká je péče o kotě v šestém týdnu?

Koťata se stávají stále aktivnějšími. Podporujme je v tom. Odstraňme z jejich blízkosti všechny předměty, o které by se mohla zranit. Stejně tak i jedovaté látky, které by mohly sníst. Například čisticí prostředky. Pozor si dejme i na pokojové rostliny, které by mohly být pro kočky jedovaté.

Péče o kotě je podobná, jako v pátém týdnu. Pokračujme v krmení a nadále umožňujme kočičí mamince, aby koťata kojila.

Stejně tak pokračujme v socializaci. Pokud si do tohoto týdne koťata nepřivyknou na lidský kontakt, bude jejich pozdější proces socializace o mnoho náročnější.Koťata se při hraní snadno unaví. Snažme se je nepřetěžovat. Kotě by v šestém týdnů mělo absolvovat očkování vakcínou FVRCP.

Vývoj kotěte v šestém týdnu

Bezpečné prostory pro hraní

Mléko od kočky

Kočičí toaleta s přírodním stelivem

Socializace

Voda

Očkování FVRCP

Speciální krmivo, suché smícháme s vodou

Jaká je péče o kotě v sedmém týdnu?

Koťatům v sedmém týdnu začne přibývat energie. Proto si dejme ještě větší pozor na jejich bezpečnost. Už jsou schopné běhat, šplhat na stromy a skákat po nábytku.

Péče o kotě má v sedmém týdnu novinku, a to, že jim už můžeme podávat suché krmivo.

Vývoj kotěte v sedmém týdnu

Bezpečné prostory pro hraní

Mléko od kočky

Kočičí toaleta s přírodním stelivem

Socializace

Voda

Speciální suché krmivo

Jaká je péče o kotě v osmém týdnu?

Kotě by mělo dostávat krmivo třikrát až čtyřikrát denně. Potřebuje dostatek kalorií, proto buďme při výběru krmiva pečliví. Samozřejmostí péče o kotě je celodenní přístup k vodě a ke kočičí toaletě. Koťata by měla mít také odčervení.

Pokud koťata váží kolem jednoho kila a jsou zdravá, můžou už jít do nových domovů. Pokud si ale chceme být jistí, že koťata se od matky naučila vše potřebné a budou na nové podmínky dobře připravená, počkejme až do dvanáctého týdne. V osmém týdnu můžou podstoupit kastraci a dostat mikročip.

Vývoj kotěte v osmém týdnu

Bezpečné prostory pro hraní

Mléko od kočky

Kočičí toaleta s přírodním stelivem

Socializace

Voda

Odčervení

Speciální suché krmivo, třikrát až čtyřikrát denně

Na odstavení koťat nespěchejme

Bez maminky a kočičího mléka může kotě bez problémů žít už v osmi týdnech. Ale mezi chovateli se pro odstavení koťat doporučuje stáří alespoň dvanácti týdnů. Kotě se ve dvou měsících stále socializuje a od kočičí maminky se může ještě leccos naučit. Oproti tomu je ve třech měsících už na nový domov úplně připravené.

Jaká je následná péče o kotě? Poznejte vývoj kotěte od 2. měsíce:

Vývoj kotěte - 3. měsíc

Vývoj kotěte - od 4. měsíce

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF



Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Co znamená zdravá izolace a proč jí dávat přednost?

Je skvělé, že se zde probírá téma zdravé izolace a důraz na zdravé prostředí. Pokud hledáte efektivní ochranu ...

Dobrý kontakt

Vyberte pro ně vhodné krmivo