Sova pálená jako domácí mazlíček aneb jak vyzrát na chov sov
Máte rádi výzvy a láká vás chov neobvyklých domácích mazlíčků? Pokud přemýšlíte nad tím, že byste začali chovat sovy, myslete na to, že jejich chov s sebou nese mnohá úskalí a je vhodný pouze pro zkušené chovatele. Pro případ, že jsou sovy i přesto vaším favoritem, vám přinášíme několik tipů, na co se při chovu sov zaměřit.
Sova pálená - charakteristika
Sova pálená je jediný zástupce čeledi sovovitých, na kterého můžete ve volné přírodě u nás narazit. Sovy pálené patří k sovám střední velikosti, jsou štíhlé s poměrně dlouhými nohami a váží v průměru 200 g až 400 g. Rozpětí křídel se u sov pálených pohybuje v rozmezí od 80 cm až po 95 cm. Peří sov pálených je jemně nadýchané.
Díky zvláštním morfologickým znakům, které se u sovy pálené během vývoje objevily a kterými se odlišuje od ostatních sov, tvoří tato sova samostatnou čeleď. Na chov nejsou sovy pálené příliš náročné, k hnízdění potřebují temný kout či budku, kterou si vystele vlastními vývržky.
Sova pálená – chov
Pokud jste se rozhodli pro chov sovy pálené, myslete na to, že se jí musíte patřičně věnovat a také na to, že je sovy vhodné chovat v páru. Chov sov v zajetí podléhá povinné legislativě, proto je nezbytné pořídit si sovu s potřebnými doklady a označenou pevným kroužkem. Při koupi sovy pro chov je nezbytná registrace na daném krajském úřadě.
Na co při chovu sovy pálené nezapomenout?
Kromě administrativních záležitostí je nutné připravit se na chov sovy také po technické stránce. Myslet byste měli na to, že kromě voliér a ubikací pro sovy je nezbytné mít také prostor pro přechovávání potravy pro našeho mazlíčka, ať už se rozhodneme pro živé drobné hlodavce, bez kterých se soví jídelníček neobejde, nebo mražené biologické krmení, které je nezbytné uchovávat v mrazicím boxu.
Čím sovu pálenou krmit?
Ve volné přírodě sovy patří k dravcům, proto jejich potravu tvoří převážně drobní hlodavci, v menší míře potom plazi, obojživelníci či drobní ptáci. V domácích podmínkách sovám podávejte jako krmivo myši či jejich holata, jednodenní kuřata, malé králíky nebo moučné červy. Pro zpestření stravy můžete sově koupit také vitamíny či doplňky stravy určené pro sovy v chovatelských potřebách.
Jak zařídit voliéru pro chov sovy pálené?
Na ubytování jsou sovy nenáročné, stačí jim dřevěná budka v dostatečné prostorné voliéře umístěná na stinném místě. Voliéra může být klasická nebo komorová, která díky tomu, že je většina její plochy dřevěná, poskytuje sovám dostatečný klid a soukromí.
Při zařizování vnitřních prostor voliéry byste měli myslet na to, aby se co nejvěrněji podobala přirozenému prostředí, ve kterém sovy žijí. Voliéru nezapomínejte pravidelně čistit, a to nejen od trusu, ale také od zbytků potravy.
V momentě, kdy je sova dostatečně ochočená a navyklá na domov, může být volně na zahradě, kde musí mít k dispozici dřevěnou hnízdní budku. Ta by měla být vysoká 60 cm a její základna by měla mít rozměry 30 x 30 cm. V budce by měl být kulatý vletový otvor o průměru 14 cm. Ideální umístění pro hnízdní budku je v minimální výšce 8 metrů na starém stromě. Vletový otvor orientujte na jih nebo východ a postarejte se, aby sova měla dostatečný rozhled.
Vytisknout stránku Stáhnout v PDF
-
Barbara11. 9. 2023 | 10:23Článek dobrý, škoda že jen reklama, která je přes něj nejde zavřít, tudíž první dva odstavce si člověk nepřečte... 🤦🏽♀️
Diskuze k mazlíčkům: 1