Výživa kotěte: Jaký vliv má strava na správný vývoj kotěte?
21. 02. 2020 Přečteno: 6450x

Ušní svrab u koček poznáte i podle toho, že kočka třepe hlavou. Jaké jsou příznaky?

Kočka je oblíbeným mazlíčkem, který se obvykle dle libosti může roztahovat po celém bytě, včetně naší postele. K tomu je ale samozřejmě zapotřebí, aby byla naše kočička zdravá. Pokud střídavě chodí ven, leckdy si může přinést nejeden nepříjemný problém či vetřelce v podobě vnějších nebo vnitřních parazitů. K nim také patří ušní svrab, který se u koček vyskytuje poměrně často. Jak s ním zatočit?

Ušní svrab u kočky – jaké jsou příznaky?

Pokud si vaše kočička často velmi úporně škrábe uši nebo podivně a prudce potřepává hlavou, mohlo by se jednat o kočičí svrab. Je potřeba, abyste kočce nahlédli do uší a přesvědčili se, že se v nich nacházejí další příznaky ušního svrabu. Poznáte to podle toho, že vnitřní část ucha kočky bývá obvykle pokryta černými tečkami, které připomínají kávovou sedlinu. Ve zvukovodu ale také může být zapáchající ušní maz a celé ucho může být i druhotně zanícené a pokryté strupy.

Čtěte také:

Zabydlela se u nás blecha kočičí? Účinné tipy, jak odblešit kočku

Ušní svrab u koček je velmi nepříjemné onemocnění, které se často vrací. Pro kočku představuje svrab úporné svědění a zpravidla už podle chování kočky u ní ušní svrab poznáte. Mnohdy je potřeba léčit nejen původce onemocnění, ale i druhotný bakteriální zánět v uchu kočky. Ten se obvykle léčí antibiotiky, která se aplikují v masti či jiném přípravku přímo do postiženého ucha.

Kočičí svrab - ušní prašivina u koček a její původce

Ušní svrab u kočky, které mu se říká také ušní prašivina, způsobují roztoči. U malých šelem je původcem svrabu strupovka ušní - Otodectes, proto se nazývá otodektový svrab. U králíků a větších hospodářských zvířat, jako jsou ovce, kozy nebo koně, je původcem zase jiný druh roztoče - prašivka Psoroptes. Příznaky a projevy svrabu jsou ale u všech zvířat stejné.

U vaší kočky tedy půjde o otodektový svrab. Inkubační doba trvá obvykle dva až tři týdny a často také u kočky dochází k projevům alergie na roztoče. Problémy se mohou objevit už u koťátek!

Otodectes cynotis, strupovka ušní, je parazit, který měří sotva půl milimetru. Má kulaté tělo s osmi přísavkovitými končetinami. Nejčastěji parazituje ve vnějším zvukovodu zvířete. Tento druh svrabu nevytváří žádné chodbičky pod kůží. Oplodněná samička strupovky klade jedno vajíčko denně. Z něj se po pár dnech vyvine nymfa. Od vylíhnutí do dosažení pohlavní dospělosti uběhnou obvykle jen tři týdny. Roztoči se rozmnožují poměrně rychle a jedinec žije asi dva měsíce. Je tedy jasné, že svrabu u koček se jen tak nezbavíte. Navíc strupovka ušní bez svého hostitele přežije až dvanáct dní.

Je svrab u kočky přenosný na člověka?

Ušní svrab se mezi zvířaty šíří rychle, a pokud máte doma více koček, je jisté, že budete muset proti svrabu ošetřit všechny, případně také další zvířata ve vaší domácnosti. Roztoči se totiž neobjevují pouze v uchu, ale pochodují si po celém těle kočky.

Kočičí svrab je samozřejmě také přenosný i na člověka, proto byste měli zabránit jeho přenosu především na malé děti. I když se většinou u člověka ušní svrab nijak zvlášť neprojevuje, někteří majitele koček mohou v průběhu onemocnění kočky ušním svrabem trpět vyrážkou na rukou.

Léčba ušního svrabu u kočky

Léčení svrabu  kočky by mělo být pečlivé a dlouhodobé. Bez návštěvy veterináře a aplikace dezinfekčních a léčivých přípravků kočce do ucha se neobejdete. Nejprve je třeba kočce vyčistit uši, a poté aplikovat antiparazitární přípravky. Obvykle se nanášejí na vatové tyčince přímo do ucha, anebo existují spot - on kapky přímo za krk zvířete, které jsou koncentrované a účinkují na celý organismus zvířete. Obvykle také působí i proti jiným vnějším parazitům.

Vždy dbejte rad veterináře a nikdy to s přípravky nepřehánějte, abyste kočce neublížili! Zároveň není vůbec vhodné aplikovat kočce přípravky, které pro kočky nejsou určené, například antiparazitika pro psy. Mohli byste svému mazlíčkovi vážně uškodit!

Pokud už dojde i k hnisavému zánětu zvukovodu a napadení ucha bakteriemi, je potřeba ucho kočky přeléčit antibiotiky. Antibiotika pro vaší kočku vám doporučí a předepíše váš veterinární lékař, se kterým se také můžete poradit o vhodném způsobu jejich podání. Někdy stačí vnější natírání zvukovodu, jindy celková antibiotická léčba.

U vážnějších případů a dlouhodobém napadení kočky ušním svrabem, může mít kočka do krve rozškrábanou a zhnisanou skoro celou hlavu. U neléčeného vážného zánětu také hrozí postižení sluchu vaší kočičky. Důležité je rozpoznat ušní svrab u kočky včas a ihned začít s vhodnou léčbou

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF



Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Dobrý kontakt

Vyberte pro ně vhodné krmivo