Každá kočka si zaslouží pohodlný a spokojený život.
06. 12. 2019 Přečteno: 8546x

Zabydlela se u nás blecha kočičí? Účinné tipy, jak odblešit kočku

Kočičí blechy nejsou nic příjemného. Kromě toho, že trápí samotnou kočku, zadělávají na pořádný problém i nám. Není totiž výjimkou, že i po důkladném odblešení se blechy zase objeví. Blecha kočičí se totiž nevzdává bez boje. Ale naštěstí existují způsoby, jak se s blechami nadobro vypořádat. Přinášíme vám proto osvědčené tipy, jak odblešit kočku opravdu účinně.

Blecha kočičí naklade až 30 vajíček za den

Blech je řada druhů, ale blecha kočičí je nejrozšířenější blechou na světě. Živí se zvířecí krví, hlavně tou kočičí. To ale neznamená, že ohrožuje pouze kočky! Napadnout může třeba i psa. A kousnout může i nás, lidi. Co bychom měli o bleše vědět, aby byl náš boj proti ní co nejúčinnější?

Čtěte také:

Jak poznat, že je kočka nemocná? Zjistěte, co mají nemoci koček za příznaky

Blecha kočičí je možná malá, ale na rozdíl od jiných parazitů ji můžeme na kůži vidět. Měří několik milimetrů. Má ploché tělo a černou, oranžovou nebo tmavě oranžovou barvu. Občas můžeme i zahlédnout, jak blecha v mazlíčkově kožichu skáče.

Jedna blecha kočičí dokáže za den naklást až 30 vajíček. Ta ovšem nejsou k srsti nijak přichycená a z kožichu vypadávají do okolí. Nákaza je proto velmi snadná. Dokonce se většina života blechy odehrává mimo kožich kočky.

Z vajíček se líhnou larvy, které si potravu hledají v okolí. Vypadají jako malí světlí červíci s tmavou hlavičkou. Larvy se živí zbytky kůže zvířete a trusem blech, který se přenesl do okolí. Trus kočičí blechy totiž obsahuje nestrávenou krev. Ale larva vydrží bez potravy až rok.

Zhruba za měsíc se z blechy stává dospělý jedinec, který hledá svého hostitele. Bohužel, bez krve dokáže blecha kočičí přežít opravdu dlouho. Klidně i několik měsíců. Proto je těžké se blech zbavit.

Jak poznat, že mazlíčka trápí kočičí blechy?

Zablešení poznáme celkem snadno. Kočka se stále škrábe a na její kůži můžeme najít zarudlé flíčky. To jsou kousance od kočičí blechy.

Hodně mazlíčků má navíc na kočičí blechy alergickou reakci a na kůži jim vyskočí velké rudé skvrny.

Někdy najdeme dokonce i holá místa bez srsti, nejčastěji v oblasti hlavy.

Všimnout si v kožichu můžeme i malých tmavých zrnek.  Můžeme si ji splést s obyčejnou špínou. Ve skutečnosti je to ale bleší trus, nestrávená krev. Pokud je dáme do kontaktu s vodou a zčervenají, mazlíček má kočičí blechy.

Jak odblešit kočku v 8 krocích

1. Nejprve musíme blech zbavit samotnou kočku. Na rozdíl od většiny zvířat se způsob, jak odblešit kočku, trochu liší. Jako nejjednodušší řešení se může zdát antiparazitní šampon. Bohužel, pro kočku to příliš vhodné není, většinou mají nízkou účinnost.

2. Nyní je na řadě přípravek, který blechy zahubí. Ideální jsou spot on kapky. Ale pozor, klasické kapky na prevenci, nám v tom, jak odblešit kočku, nepomůžou. Přípravek musí být určený přímo pro léčbu po napadení blechami. Ideálně by měl být účinný nejen na dospělé blechy, ale na všechna vývojová stádia. Tedy i larvy a vajíčka. Kapky by měly mít co nejdelší dobu účinnosti.

3. Pro bezpečné odblešení kočky používejme přípravky doporučené veterinářem. Zvěrolékař má nejlepší zkušenosti s tím, co na kočičí blechy opravdu funguje. Produkty z drogerie nemusí účinkovat. K odblešení kočky mazlíkovi nikdy nepodávejme prostředky určené psům. Jsou pro ně vysoce toxické. U koťat vhodné přípravky vždy konzultujme s veterinářem.

4. Nezapomeňme antiparazitikum pro kočky podávat opakovaně. Aplikaci alespoň ještě dvakrát zopakujme. Ačkoli se uvádí délka účinnosti většinou jeden měsíc, vždy záleží na metabolismu našeho zvířete. Proto další antiparazitikum podejme už za 20 dnů.

5. Hlavní úkol v tom, jak odblešit kočku, nás ale teprve čeká.  A to odblešení celého okolí, kde se kočka pohybovala. Protože larvy a vajíčka jsou v pelíšcích, dekách, hračkách a ve všem, s čím kočka přichází do styku.  Pokud to neuděláme, odblešená kočka se hned nakazí znovu. Navíc může blecha kočičí přejít i na jiné členy domácnosti. Všechny látkové předměty vypereme na 60°C.

6. Co nejvíce předmětů a ploch vyčistěme speciálním dezinfekčním přípravkem. Vše důkladně vysajme. Sáček z vysavače okamžitě vyhoďme do popelnice. Na tkaniny i podlahy použijme insekticid prostor. Nevynechejme žádné rohy či škvíry. Při dezinfekci ale kočka nesmí být v dosahu. Do míst může, až přípravek zaschne. Tento krok opravdu nepodceňme, jinak se u nás kočičí blechy objeví znovu. Celý úklid nám zabere tak 3 hodiny.

7. Celý proces dezinfekce prostředí pravidelně opakujme. Budeme mít jistotu, že nám žádná blecha neunikla. Větší úklid zopakujme za 4 týdny. Zkusme několik týdnů každý druhý den pečlivě vysávat společně s menším úklidem a průběžným praním tkanin. Také se doporučuje prostředky střídat. Kočičí blechy by jinak proti němu mohly začít být odolné.

8. Kočičí blechy mohou přenášet i jiné parazity. Například jsou mezihostitelem tasemnice kočičí. Proto je vhodné všechny kočky v domácnosti odčervit!

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF



Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Dobrý kontakt

Vyberte pro ně vhodné krmivo