Zebřička pestrá – drobný ptáček plný radosti
Malý, ale velmi aktivní ptáček zebřička pestrá se považuje za skvělého domácího „mazlíčka“ díky své nenáročnosti a vysoké adaptabilitě. Dokážou zpestřit den svou živostí a veselým štěbetáním. Hodí se do domácností všeho druhu, i pro naprosté začátečníky. I když není zebřička pestrá z hlediska chovu náročná, měli byste dodržet určitá pravidla. Teprve pak se u nás bude cítit v bezpečí.
Zebřička pestrá – charakteristika
Zebřičky se v Evropě vyskytují přibližně od poloviny 19. století. Jsou to drobnější velmi živí ptáčci, kterým je nejlépe v hejnech. Svůj název získaly díky typickému černému zebrování, které se jim táhne od zobáku až na prsa. V současné době můžete potkat řadu nových vyšlechtěných typů, například stříbrné, smetanové, mramorové nebo černolící. Samečci jsou celkem slušní zpěváci, přičemž každý z nich má jiný tón hlasu a zpívá jinou píseň. Samce poznáte právě podle zpěvu a také podle výrazně červeného zobáku. Pokud zebřičkám dopřejete dobré podmínky, dožijí se až 6 let.
Zebřičky chov – základní pravidla chovu
Vždy chovat v páru! Jsou velmi společenské, nejsou samotáři. Pokud například jedna zebřička uhyne, je nutné co nejrychleji pořídit novou. V ideálním případě je dobré zebřičky chovat v hejnu i s jinými ptáky (například s rýžovníky nebo chůvičkami).
Chov v hejnu: Tři páry lepší než dva. Stejně jako v lidském kolektivu, i v tom ptačím dochází k různým rozepřím. Doporučením od zkušených chovatelů je pořídit tedy ne dva páry, ale minimálně tři od každého druhu. Jinak se mohou vzájemně zlobit.
Venkovní odchov možný do 10 °C. Venkovní voliéra je pro zebřičky rájem. Jako minimální teplota se uvádí 15 °C, ale není výjimkou, že spokojeně fungují i při teplotách do 10 °C, a někdo je schopen je odchovat i při teplotách kolem 0 °C. To však už vyžaduje trochu příprav.
Zebřičky rády odpočívají v hnízdě. Může být půlkulaté nebo kukaň.
Koupelna s vodou. Zebřičky milují vodu, ocení tedy zejména v letních měsících nejen pítko, ale také „koupelnu“.
Zebřička pestrá chov – obydlí
Zebřičky můžete chovat v kleci uvnitř nebo i ve venkovní voliéře. Minimální rozměr klece pro jeden pár se doporučuje 60x40x60 cm (zvládnou to i ve 40x40x50 cm), avšak čím věší prostorové možnosti máte, tím spokojenější zebřičky budou. Klec pro zebřičky je třeba umístit na světlé a klidné místo. Pozor na průvan, který jim velmi škodí. Neocení ani přímé „polední“ slunce. Mnoho chovatelů doporučuje klec s plastovou vanou, která se lépe čistí a tím se zachová vysoký hygienický standard. Jako podestýlka se často používají noviny, písečné pláty pro ptáky nebo ptačí „kočkolit“. Pokud zvolíte venkovní voliéru, vybudujte zde i úkryt před deštěm, větrem a zimou. Protože ve voliéře se předpokládá „celoroční“ odchov, měli by zde mít dostatečný rozlet.
Zebřička pestrá – krmení
Ve volné přírodě se stále vyskytují na území Austrálie, kde je můžete potkat na travnatých pláních s řídkým křovinatým porostem a několika stromy. Zde se živí zejména drobnými semeny travin. Domestikovaná zebřička pestrá též ocení semenné směsi. Pokud jí budete chtít přilepšit, vsaďte na senegalské proso v klasech, lesknici nebo mohár. Zebřička pestrá má ráda také ovoce: jablka, hrušky, meruňky, třešně a ze zeleniny nastrouhanou mrkev nebo salát. Ze zelené stravy nepohrdnou ani pampeliškami, sedmikráskami, šťovíkem a pochoutkou je ptačinec žabinec. Samozřejmostí je přístup k čisté vodě. I ve stravě je však zebřička pestrá velmi nenáročná. Větší důraz na živiny byste měli klást v okamžiku, kdy se rozhodnete pro odchov mladých.
Zebřičky chov – tipy na chov
- Vedle běžného krmení by zebřička pestrá měla mít k dispozici krmítko s gritem (písek pro papoušky), který zlepšuje jejich trávení.
- Přidejte do klece také sépiovou kost a minerální kámen – to zajišťuje dostatek vápníku, zlepšuje trávení i obrušování zobáku.
- Zebřička pestrá miluje přírodní materiály. Na rozdíl od andulek si nehraje se zrcátky a zvonečky, ale spíš ocení přítomnost větví (ideálně z ovocných stromů) a důmyslnou členitost prostoru.
- Zábava je pro zebřičky neustálé skákání z větve na větev a přenášení věcí. Dopřejte jim tedy dost přírodního materiálu na přenášení.
Vytisknout stránku Stáhnout v PDF
Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků