05. 04. 2018 Přečteno: 7646x

Znalost anatomie psa může vašemu mazlíčkovi ochránit zdraví

Anatomie psa je jedinečná a v řadě věcí se liší od té lidské. Pokud budeme vědět, jak tělo psa pracuje, tak se o něj také můžeme lépe starat. Nejenže potom snadněji vyřešíme jeho zdravotní problémy, ale budeme jim rovnou předcházet. Poradíme vám, co všechno je o psí anatomii potřeba vědět, abychom o mazlíčka mohli lépe pečovat. Vyvrátíme i některé mýty, které o psí stravě přetrvávají. Také ukážeme, podle čeho vybírat granule pro psy. Vědět, jaká je anatomie psa, jak pracují jeho orgány a co potřebují, pomůže nejen pejskovi, ale i nám. Je-li zdravý a šťastný pes, je spokojený i páníček.

O zdraví našeho pejska se snažíme starat co nejlépe. Hodně nám v tom může pomoci znalost jeho těla. Anatomie psa je důležitá, ale také složitá. Proto se zaměříme na to, co přímo můžeme ovlivnit k lepšímu. A to je především trávicí soustava. Je jednou z nejdůležitějších částí psího těla. Jejím úkolem je vstřebávat potravu a získané živiny, vitamíny a minerály předávat dál. Pes potřebuje k životu bílkoviny, cukry, tuky, vitamíny a minerální látky.

Anatomie psa: Jak funguje trávicí soustava?

1. Psí tlama: Rozkouše kosti a zabije bakterie

Psí tlama se může pohybovat nahoru a dolů, nikoli však do stran. Anatomie psa je uzpůsobená spíše hltavému jedení větších kusů potravy. My lidé oproti tomu musíme v ústech potravu dobře rozžvýkat. I psi mají mléčný chrup, vypadávání mléčných zubů začíná dvouměsíčním štěňatům. Psí zuby hravě zvládnou rozkousat i kosti.  Na patře má pes takzvané patrové stupně, tedy vroubky, které zabraňují vypadávání potravy z tlamy. Pes má dokonce více zubů než člověk. Celkem jich je 42. Psí sliny obsahují antibakteriální složku, proto se psovi při požití zkažené potravy málokdy udělá špatně. Psí sliny jednoduše zabijí škodlivé bakterie.

2. Žaludek: Potravu si nechává dlouho

Z tlamy putuje jídlo jícnem přímo do žaludku. Vstupu do žaludku se říká česlo. Protože psí tlama umí kousat, ale už ne tolik žvýkat, psí trávení si musí poradit s velkými kusy potravy a kousky kostí. Proto zde potrava zůstává poměrně dlouho, než se dobře stráví. Psům tak stačí žrát klidně jen jednou denně. Zatímco my bychom měli už prázdný žaludek, pes ho má stále plný jídla. Potrava je zde stravována kyselinou chlorovodíkovou a větším množstvím enzymů.

3. Střeva: Krátká, ale účinná

Anatomie psa má úplně jiná střeva, než jsou ta lidská. Kvůli tomu řada látek, které jíme my, jsou pro psí trakt zbytečné a zatěžující. Nejdříve potrava ze žaludku putuje do tenkého střeva a hned pak do střeva tlustého. Zatímco žaludek si ponechává stravu delší dobu, střeva právě naopak. Jelikož je pes původně masožravec a rostlinné složky se tráví podstatně déle, doba trávení potravy ve střevech je rychlejší u psů než u lidí. Pes má také oproti lidem střeva kratší.

4. Řitní otvor: Paranální váčky ke značkování

U řitního otvoru psa jsou umístěné takzvané paranální váčky. Předtím, než byl pes domestikovaný, sloužily ke značkování. Při vyměšování se z nich do psího trusu uvolňuje páchnoucí sekret a pes tím značil své teritorium. Jak šel čas a pokračovala domestikace, značkování teritoria ztrácelo význam, váčky však mají psi pořád. Bohužel se mohou ucpat, zanítit a pejskovi způsobit problémy.

Psí a lidské trávení mají odlišné potřeby

Psí trávicí soustava pracuje úplně jinak, než ta lidská. Občas na to v naší péči můžeme zapomenout. Co o ní musíme vědět?

  • Člověk je všežravec, pes je oproti tomu masožravec. Občas mu zeleninu dát můžeme, ale je to pouze doplnění jeho stravy.
  • Pes potřebuje jiný podíl minerálů a vitamínů, než člověk.
  • Spousta potravin, co je pro nás prospěšná, je pro psa jedovatá.
  • Pes má o polovinu méně chuťových pohárků než člověk. Proto se mu máloco přejí.
  • Pro pejska je ideální stabilní potrava, jeho trávení je citlivé na jakékoli změny. Pokud chceme nějakou změnu v psím jídelníčku provést, dělejme ji pozvolna.
  • Pestrá strava je pro lidi, ne pro psy. U pejsků je naopak jednotvárné stravování velmi žádoucí.

Základem zdraví jsou správné granule pro psy anebo dobrá domácí strava

Látky, které pes z potravy získá, slouží celému tělu, ať už se jedná o zrak, svaly anebo srdce. Nedostatek živin se podepisuje na psím zdraví. Nepodceňujme ani přísun energie. Pokud je strava příliš kalorická, psa snadno přivede k obezitě. Na druhou stranu, psi jsou většinou aktivní zvířata, nedostatečný přísun energie je pro ně nezdravý. Proto bychom měli obzvlášť dbát na výběr potravy, kterou psovi dáváme, s ohledem na velikost, stáří, rasu a aktivitu psa. Špatná strava se nepodepisuje jenom na fyzické kondici, ale může se projevit i v poruchách chování. Krmivo můžeme buďto připravovat, anebo kupovat. 

Domácí stravu dobře promysleme

Připravovat psí potravu znamená dobře vědět, jaké látky anatomie psa potřebuje a jaké množství musí denně dostat. Podle toho taky potraviny vybrat a krmivo z nich připravit. Pokud se rozhodneme našeho miláčka krmit vlastnoručně připravenou potravou, neberme to na lehkou váhu. Když něco zanedbáme, hazardujeme s psím zdravím. Vyžaduje to nejen dobré znalosti, ale také dostatek času. Většinou je to i finančně náročnější varianta. Na druhou stranu je výhodou, že budeme přesně vědět, co do sebe náš pes dostává. V psím jídelníčku by něměly chybět vnitřnosti, rýže, svalovina, těstoviny, určité druhy zeleniny a psí doplňky stravy.

Vždy vybírejme kvalitní granule pro psy

Kvalitní granule pro psy, resp. jejich složení, je sestavované přesně podle psích nároků. Navíc trh nabízí granule pro psy se specifickými potřebami, jako jsou štěňata a staří psi anebo velcí a malí psi. Granule pro psy jsou nejen bezpečnější a ekonomičtější variantou, ale i pohodlnější. 

Psa nekrmme zbytky od oběda

Na krmení lidskou stravou raději zapomeňme. Často pejskovi s dobrým úmyslem dáváme kus našeho oběda anebo ho krmíme zbytky z talíře. Lidské jídlo je ale pro psa opravdovou kalorickou bombou a může mu způsobit nadváhu. Navíc také obsahuje velké množství koření a soli, které psovi škodí. Pejsek není náš odpadkový koš. To, že jídlo pes sní a chutná mu, neznamená, že mu také prospívá.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF



Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 1

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Dobrý kontakt

Kvalitní krmivo K-9 pro spokojený psí život plný energie

Kvalitní krmivo pro psy K-9 je komplexní strava s…