CITES: ohrožená zvířata můžete při splnění podmínek chovat i doma.
02. 04. 2019 Přečteno: 3519x

Nenáročný a roztomilý. Jak se chová křeček syrský?

Křeček syrský je milý společník. Chovatelé si ho často vybírají pro jeho krásnou zlatou srst a nenáročný chov. Má ale řadu jiných předností. Křeček syrský, jinak také křeček zlatý, je zvídavý, miluje šplhání a běhání v kole. Poradíme, jak na chov křečka syrského, co všechno pro něj budete potřebovat, jaká klec pro křečka je nejlepší a na co se připravit. Také řekneme, jaké mívá křeček syrský nemoci.

Křeček syrský: Noční tvor se skvělým čichem

Křeček syrský má velmi špatný zrak a orientuje se hlavně čichem. Tak pozná nejen svůj domov, ale i potravu a jiné křeččí kamarády. Pach je proto pro křečka jedním z nejdůležitějších smyslů.

Čtěte také:

Činčila – tvor s velkýma očima a lesklým kožíškem je roztomilým mazlíčkem do bytu

Křeček je noční zvíře. Pokud hledáme společníka, který nás zabaví po celý den, křeček syrský není tou nejlepší volbou. Probouzí se za soumraku a v noci vyráží za potravou. Přes den v drtivé většině případů spí v bezpečí svého pelíšku.

Křeček syrský je samotář. V jedné kleci vždy chováme pouze jednoho křečka. Křeček si chrání své teritorium a mohl by jinému křečkovi ublížit. Výjimku samozřejmě tvoří samičky se svými mláďaty.

Jaký má křeček syrský chov?

Křeček syrský je nenáročné zvířátko. Přesto se vyplatí na jeho příchod do domácnosti dobře připravit. Budeme potřebovat hlavně klec pro křečka nebo terárium, kolo na běhání, pítko, misku na jídlo, podestýlku, kvalitní krmivo, zdravé pamlsky a domeček. Jak na chov křečka syrského?

Klec pro křečka: Klec by neměla být příliš malá. Ačkoli je to drobnější zvířátko, má rádo hodně pohybu. Klec pro křečka syrského je vhodnější, než terárium. Křeček totiž rád šplhá, v teráriu moc příležitostí ke své oblíbené aktivitě nemá. Klec by měla mít vodorovné dráty, aby se mu po nich dobře lezlo. Klec sice dobře větrá, ale nečistoty z ní se mohou dostat i ven.

Domeček pro křečka: Křeček syrský je většinu dne zalezlý v domečku, kde spí. Aby se mu u nás dobře bydlelo, je domeček nezbytností. Lepší než plastový je dřevěný. Křeček bude domeček ohlodávat a plast pro něho není zrovna zdravý. Svůj domeček si bude chtít vystlat. Proto mu do klece dejme vhodný materiál, jako je seno, kousky bílého papíru nebo hobliny. O zbytek se křeček postará sám.

Podestýlka: Nejlepší jsou klasické dřevěné hobliny. Křeček syrský je čistotné zvíře a rád chodí na toaletu pouze do jednoho rohu klece. Až jeho oblíbené místo vypozorujeme, můžeme mu do rohu zkusit dát toaletu pro hlodavce s přírodním stelivem. Čištění klece bude hned snazší.

Kolo na běhání: Křeček syrský je rád v pohybu. Kolo na běhání ocení. Mělo by být dostatečně velké, aby bylo pro křečka pohodlné. Raději volme kovové nežli to plastové. Rád hlodá vše, co je v dosahu a plastové kolo by tak byla krátkodobá investice. Navíc by plast mohl být pro křečka škodlivý.

Napáječka na vodu: Je lepší než miska. Do vody v misce se dostanou piliny a jiné nečistoty z klece. V napáječce bude mít křeček přístup ke stále čerstvé vodě.

Větvičky na obrušování zubů: Ideální jsou větvičky z dubu, olše, topolu, lípy anebo jabloně. Tvrdé pečivo na obrušování zubů není dobré. Je to jídlo určené pro lidi, ne pro křečky.

Solný kámen: Křeček syrský z něj získává minerální látky. Kámen se pouze připevní na dráty klece.

Čím se křeček syrský krmí?

Na trhu existuje řada směsí pro křečky. Abychom ho krmili zdravě, měli bychom vědět základní informace o jeho stravování.

Je to býložravec a živí se převážně zrním. Strava založená hlavně na obilovinách, jako je pšenice, oves nebo kukuřice, pro něj není vhodná. Křeček bude nezdravě přibírat a zkracuje si život.

Levné krmení má obiloviny i umělá barviva. Ideální je směs semínek a zrní, dále travní a vojtěškové granule a také zelenina a ovoce.

Na 100 gramů křečka připadá zhruba 10 až 12 gramů krmiva. Zeleniny a ovoce můžeme podávat více.

Krmení mu dávejme navečer. Zeleninu, ovoce a zelené krmení klidně několikrát během dne.

Můžeme mu podat i vařená vejce, trochu tvarohu, mléčné výrobky nebo sýr. Samozřejmě bez umělých barviv, sladidel a příchutí. Z toho získá živočišné bílkoviny.

Občas si křeček syrský pochutná také na moučných červech.

Křeček syrský má rád i sušené ovoce. Ale vždy bez přidaného cukru a siřičitanů.

Jaké může mít křeček syrský nemoci?

Onemocnění, která můžou trápit našeho křečka, je celá řada. Pokud si s nějakou zdravotní obtíží nevíme rady, navštivme pro jistotu zvěrolékaře. Jaké jsou nejčastější nemoci křečků syrských?

Průjem: Většinou je průjem krátkodobý. Například když jsme křečkovi dali něco, co mu nesedlo. Pokud nemoc přetrvává, může za ní stát závažnější příčina.

Chybějící srst: Pokud jsme si na křečkovi všimli holých míst, pravděpodobně bude mít roztoče.

Uvízlý kus jídla: Křečkovi v lícní tvorbě může uvíznout kus jídla. Poznáme to podle odulé tváře, slzících oči a nechutenství. Veterinář křečkovi pomůže.

Nádory: Pokud jsme na křeččím těle nahmatali nepravidelné útvary, které jsou na dotek tvrdé, bohužel může jít o nádory. Nejčastěji se objevují u starších křečků. Pak je nejlepší zvířátku ušetřit trápení a nechat je uspat. Pokud jsou na ohmat měkčí, jde pravděpodobně jen o hnis. Zvěrolékař hnis odstraní a křeček bude zase zdravý.

Mokrý ocásek: Pro křečka je tato nemoc velmi nebezpečná. Zvíře je malátné, má měkký trus a mokrý ocásek. Ihned navštivme veterináře.

Ušní paraziti: Když se křeček hodně škrábe v oblasti uší, má problémy s rovnováhou a špatně slyší, pravděpodobně ho trápí ušní parazité.

Infekce plic: Křeček se třese, špatně se mu dýchá a je letargický. Můžeme zaznamenat i hubnutí. Je potřeba navštívit veterináře.

Nevíte jaké domácí zvířátko pořídit pro děti, aby se naučili odpovědnosti? Inspirujte se také v našem článku o výběru netradičních domácích mazlíčků.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF



Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Co znamená zdravá izolace a proč jí dávat přednost?

Je skvělé, že se zde probírá téma zdravé izolace a důraz na zdravé prostředí. Pokud hledáte efektivní ochranu ...

Dobrý kontakt

Agro Hochstaffl, s.r.o.: chov a prodej koní ve stáji Venus v Mysletíně

Upejska.cz: kvalitní krmiva pro psy s vysokým obsahem masa

Kvalitní krmivo K-9 pro spokojený psí život plný energie

Kvalitní krmivo pro psy K-9 je komplexní strava s…

Vyberte pro ně vhodné krmivo

PURINA®: kvalitní…