Pes a myšky
30. 06. 2021 Přečteno: 8016x

Pes chytá myši. Proč by to (ne)měl dělat?

Pes a lov k sobě patří od nepaměti – některá plemena byla dokonce pro lov speciálně vyšlechtěna. A lov myší k tomu může patřit také. Zvířetem, které domácnost zbavuje škůdců, jsou tradičně kočky. Psi za kořistí běhají, proto pomáhají lovcům s lesní zvěří. Instinkty psa však také táhnou k lovu drobnějších zvířat včetně myší.

Lov myší v domácnosti: I pes se dokáže přičinit

Jsou lidé, kteří psa v lovu myší i podporují. Kočky totiž nejsou jedinými myšilovy. Existují plemena psů uzpůsobená k chytání myší a potkanů, například papilloni, čivavy a krysaříci neboli „ratlíci”. Jde většinou o menší pejsky, kteří jsou nejen hbití, ale také se vejdou do menších prostor.

Máte-li kolem chalupy myši, můžete psa vytrénovat, aby vás jich zbavoval. Bude to přírodnější i levnější než nastražit na ně jed. Má to však i stinné stránky související s tím, že mnoho psů tyto úlovky žere.

Čtěte také:

Lovecký pes je aktivní, silný a oddaný. Poznejte lovecká plemena psů!

Pes a lov myší rovná se riziko nákazy parazity

Jeden z problémů, které mohou nastat, když pes loví myši, jsou střevní parazité. Nejčastěji jde o tasemnice. Hlodavci jsou mezihostiteli tasemnic kočičích. Kočičí tasemnice se uchytí jen ve střevě kočky. Tasemnice psí však trápí psy i kočky. Jejím mezihostitelem jsou blechy a všenky, které mohou hlodavci mít.

Tasemnice je často neškodná. Problémem však je svědění v řitní oblasti, které způsobuje. V některých případech může způsobovat také podvýživu a hubnutí. Psovi by mělo stačit podat odčervovací prášek.

Leptospirózu může chytit i člověk

Nemoc zvaná leptospiróza je bakteriálního původu. Jejím hlavním zdrojem je moč hrabošů a potkanů. Pes se může nakazit, pokud hlodavce sežere, nebo pitím z přírodní stojaté vody. Leptospiróza může probíhat různými způsoby:

  1. většina případů: nemoc se neprojeví, ale může skrytě poškozovat ledviny
  2. občasná horečka, slabost, angína
  3. akutní forma: zvracení, nechutenství, třes, hnisání očí, krvavá moč
  4. vzácná perakutní forma: leptospiry psa zabijí velmi rychle

Bohužel jde o smrtelné onemocnění, které odrovná ledviny, a ještě horší je, že se může nakazit i člověk. Naštěstí existuje léčba i očkování.

Toxoplazmóza se netýká pouze koček

O toxoplazmóze se mluví v souvislosti s kočkami. Kokcidie kočičí, která nemoc způsobuje, se dokáže rozmnožit jen v trávicím traktu kočkovité šelmy. Dělat neplechu však může v těle všech savců. Nakažení hlodavci se stávají nejen kořistí koček, což se kokcidiím zamlouvá, ale i psů. Většinou nezpůsobí příznaky, u březích fen a těhotných žen však hrozí poškození plodů.

Sekundární otrava je méně častá, ne však nemožná.

Paraziti a nemoci od myší nejsou jediným nebezpečím. Pro úplnost uvádíme ještě riziko otravy. Jistě víte, že pes nemusí být tak vybíravý, aby pohrdl zdechlinou. Otrávená myš nemusí mít dost silnou dávku, aby to psovi ublížilo. Zdravé to však také není.

Přečtěte si také: Toxoplazmóza u koček - co dělat, aby byla zdravá kočka i vy

Jsou nemoci od myší důvod, proč lovu bránit?

Ultimátní odpověď vám nedáme, jde totiž o kontroverzní téma. Je třeba zvážit plusy a mínusy.

Většinou by se nemělo nic stát, když pes či kočka sežere myš. Jsou to přece jen zvířata, která loví jiná zvířata. Proteinová svačinka jim neuškodí, navíc když je získaná zábavnou cestou. Loveckých instinktů a schopností psů se dá naopak využít…

Na druhou stranu má-li někdo domácí zvíře, je jasné, že by se o ně měl co nejlépe starat. K tomu patří i prevence nemocí. Tudíž dává smysl, když vyhrabávání myší zatrhnete a nahradíte ho nějakou zajímavou psí hračkou.  Pokud vám pes venku sežere nějakou myš, nepanikařte a psa začněte pečlivě pozorovat. Má-li příznaky nějaké nemoci, okamžitě to řešte s veterinářem.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF



Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Kdy odstavit štěně od mámy?

Štěně k odstavu má zákonem pevně daný věk a každý chovatel se zavazuje k dodržování tohoto termínu. Jak staré štěně si tedy můžete od chovatele odvést? Podívejme se nejprve, jak to umí příroda sama a co lze z chování psů vypozorovat?

jít na článek

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Dobrý kontakt

Agro Hochstaffl, s.r.o.: chov a prodej koní ve stáji Venus v Mysletíně

Upejska.cz: kvalitní krmiva pro psy s vysokým obsahem masa

Kvalitní krmivo K-9 pro spokojený psí život plný energie

Kvalitní krmivo pro psy K-9 je komplexní strava s…

Vyberte pro ně vhodné krmivo

PURINA®: kvalitní…