Přezubování u psů alias výměna mléčných zubů. Jak se na období připravit?
Výměna mléčného chrupu za trvalý není procházka růžovým sadem ani u pejsků. Pejsek se může cítit nesvůj a neklidný. Je to období, které trvá sice chvíli, ale může být nepříjemné. Poradíme, na co se připravit, jak přezubování poznat a jak chlupáčkovi ulehčit. Ne vždy lidé vědí, jak se zachovat a co vše období přezubování obnáší.
Kdy přezubování u psů začíná?
Vypadávání psích zubů probíhá zhruba okolo 2. až 7. měsíce psího života. Záleží hlavně na velikosti psa i na rase. U malého psa k tomu dochází později než u velkého. Štěně má 28 zubů, dospělý pes již 42. Mléčné zuby se u psa prořezávají mezi 3. až 8. týdnem. Je důležité, aby v této době bylo štěně ještě u matky, aby mohlo pít mateřské mléko. Bez zubů totiž není štěně schopné se samo najíst.
Vypadávání psích zubů doprovází neklid
Někdy snadno poznáte, že vypadávání zubů již začalo, někdy si toho nemusíte ani všimnout. Často lidé nacházejí zoubky v pelíšku nebo všude možně po bytě. Jindy se stává, že pejsek zuby polkne a vy ani nezjistíte, že mu postupně vypadávají.
Přezubování není ale pro psa žádná legrace. Mohou ho doprovázet bolesti, neklid, ale dokonce i zvracení nebo nechutenství. Proto je vhodné krmit v tomto období štěně spíše měkčí stravou jako jsou konzervy pro psy nebo granule pro štěňata navlhčit.
Co ještě můžete u přezubování očekávat?
- Zápach z tlamičky
- Drobné krvácení
- Nadměrné slinění
- Bolesti dásní
Jak podpořit přezubování?
Může se stát, že nový zub roste podél mléčného zubu, čímž dojde ke zdvojení. Trvalý zub pak neroste správným směrem a vychyluje se. Mluvíme o tzv. zadržení mléčného zubu. V tom případě je potřeba mléčný zub psovi vytrhnout. Nemůžeme čekat, zda zub vypadne. Je nutné zajít k veterináři, který v celkové anestezii zub vytrhne.
Zuby štěněte je dobré pravidelně kontrolovat, abyste odhalili problém včas. Ideální je psa naučit zuby ukazovat na povel. Když řeknete povel „zuby“, pes ví, že chcete zkontrolovat štěněti dutinu ústní. Pejsek si zvykne na manipulaci, což se vám bude hodit hlavně u veterináře nebo také při čištění zubů.
O psí zuby je nutné pečovat
Taktéž o psí chrup je potřeba pečovat, aby byl zdravý a abychom předešli nepříjemnostem v podobě zubního kazu či kamene. Již od malička zvykejte psa na speciální kartáček na zuby . Vždy použijte speciální pastu pro psy, nikdy ne pastu určenou pro lidi.
A jak často zuby čistit? Nejlepší by bylo každý den, ale ruku na srdce. Kdo zvládne psovi každý den čistit zuby? Zkuste si proto nastavit pravidelně dny, kdy budete čištění zubů věnovat čas. Minimálně 2krát týdně si psa vezměte na klidné místo a pomalu a jemně mu zuby vyčistěte.
Přečtěte si také: Tipy a rady jak na čištění zubů u psa: buďte trpěliví a psa odměňte
Vypadávání psích zubů u her je běžná věc
Jestliže si se svým pejskem rádi hrajete a přetahujete o různé hračky, může se snadno stát, že během hry zub vypadne. Nelekejte se. Zub byl pravděpodobně již uvolněný a vy jste mu jen dopomohli ven. Dáseň může chvíli mírně krvácet. Hlídejte každý den, zda se místo po vypadnutí zubu nezanítí. Pokud byste měli podezření, pak vezměte psa k veterináři. Většinou je ale mléčný zub po chvíli nahrazen zubem trvalým.
Vytisknout stránku Stáhnout v PDF
Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků