Stříhání srsti a drápků u psa prospívá i jeho zdraví
Úprava vzhledu domácích mazlíčků se v dnešní době stala velmi populární. Majitelé se svými psy chodí na výstavy, na kterých porotci hodnotí téměř každý chloupek či drápek. Upravený pes je vizitkou svého pána. Konkrétní sestřihy a délka chlupů se liší u jednotlivých plemen, zkracování drápků se však týká téměř každého psa.
Srst u psů plní termoregulační funkci
V letních měsících by se majitelům psů mohlo zdát, že je jejich čtyřnohým přátelům v kožichu horko. Srst je však rozdělená na takzvanou podsadu a krycí chlupy. Podsadu tvoří trsy kratších chloupků, které udržují tělesnou teplotu a odvádějí teplo při námaze. Krycí chloupky jsou dvakrát delší než podsada a je jich méně. Psi přirozeně línají a v létě i v zimě vypadá jejich srst jinak. Právě nepřiměřené stříhání plemene, které nemá srst ke střihu uzpůsobenou, může způsobit pozdější podchlazení.
Druhy srsti se různí strukturou, hustotou i hrubostí
Nejvíce jsou k prochladnutí náchylní malí psi s hladkou srstí, která má téměř nulové izolační vlastnosti. Stříhání jezevčíků a pinčů se nedoporučuje. Hedvábnou srstí se pyšní jorkšírský teriér nebo shi-tzu. Chlupy se podobají lidským vlasům a mohou se bez problému upravit střihem. Nejčastěji, každých šest až osm týdnů, se stříhají pudli nebo kerry blue teriéři, kteří mají kudrnaté krycí chloupky. Jejich srst pravidelně dorůstá a zkracování se považuje za nutnost. Ostatní psi, například český fousek nebo border teriér, s běžnou hrubou srstí se nestříhají vůbec.
Vhodný sestřih zvolte podle ročního období nebo fyzické zátěže psa
Rozhodnutí, zda ostříhat či neostříhat čtyřnohého kamaráda, výrazně ovlivní jeho život na několik měsíců. Kromě zamýšlené úlevy od horka v parném létě může dojít také k přehřátí. Společně s provzdušněním jeho kožíšku totiž odstraníte i vrstvu krycích chlupů, které především odrážejí sluneční paprsky. Kůže psa tedy přijde o svůj přirozený termoregulační charakter.
Strojek na stříhání psů jejich majitelům ušetří peníze za salón
Profesionálové dokážou středně velkého psa ostříhat za méně než hodinu, ale i do salónu se pes musí přivést čistý a vyčesaný. Pro snazší a rychlejší stříhání použijte strojek na stříhání psů. Ze začátku může pomoci nechat strojek zapnutý několik minut, aby si pes zvyknul na zvuk elektrického motorku. Někteří psi se jich však bojí příliš a na řadu přicházejí speciální nůžky.
Při stříhání psů nešetřete pamlsky, abyste vytvořili příjemnou atmosféru
Technik samotného stříhání existuje mnoho. Kolem očí, uší a čumáku se postupuje velmi opatrně a trpělivě, abyste psovi neublížili. Pro nezkušeného chovatele může celá procedura zabrat i několik hodin. Pejsek je obvykle velmi neposedný a pomoc druhého člověka velmi oceníte, aby mohl psa podržet.
Pravidelné stříhání drápků u psa by se mělo stát samozřejmostí
Příliš dlouhé drápky mohou psům i jejich pánům působit nepříjemnosti, od poškrábané podlahy až po nestabilitu při chůzi nebo potíže s kotníky. Nezastřižený drápek, který se přirozeně neobrousí chůzí na tvrdém povrchu, se začne kroutit a psovi překáží. Zanedbané psí drápy se snáze zraní, zanítí a způsobí problém, kterému lze snadno předejít.
Drápky správné délky by se neměly dotýkat země
Velikost zastřiženého drápu se různí u jednotlivých plemen. Stojící pes by měl mít drápky přibližně dva milimetry nad povrchem podlahy. Při jemném stisknutí tlapky se drápky vysunou, aby byla vidět jejich skutečná délka. V místě průřezu ustřiženého drápku se objeví tečka, což představuje hranici, kdy se musí přestat, aby pes nezačal krvácet.
Stříhání drápků není psům příjemné
Frekvence stříhání drápků je individuální, někteří psi ho potřebují každý měsíc, jiným stačí dvakrát ročně nebo na jaře. Čím je drápek větší, tím méně ho lze zkrátit, neboť do jeho špičky prorůstá cévka s nervovými zakončeními. Některá plemena mají drápky bíle a živou část drápu lze zřetelně rozpoznat. Stříhání černých drápků se provádí naslepo, proto se odstřihují opatrně po několikamilimetrových kouscích.
Krvácející drápek se ošetří, například kamencovou tyčinkou
Psi velmi dobře vycítí stres jejich majitele, proto při zasažení žilky v drápu nepanikařte. Bolestivý a traumatizující zážitek psovi pouze prodloužíte a ten by si mohl vyvinout fobii na stříhání. Krvácení by se mělo do několika minut zastavit. Pokud se pes bojí, nejprve ho zvykněte na doteky na tlapkách, později jej seznamte s kleštěmi, aby pro něho nebyly cizí. Za každý ustřižený drápek mu dejte odměnu, bude se na pamlsky těšit a uklidní ho.
Vytisknout stránku Stáhnout v PDF
-
kluson@propeople.cz13. 8. 2018 | 09:07Dobrý den, paní Bričová, pravděpodobně myslíte paspárek, ten pejsci někdy mívají právě na zadních končetinách. Někteří zvěrolékaři doporučují paspárek odstranit, ten však může pejskům i pomáhat při běhu či lezení. Určitě se poraďte s veterinářem, který vám řekne, co je konkrétně pro vašeho pejska nejlepší. Pokud však budete pejskovi drápek odstraňovat, je potřeba neotálet a udělat to, dokud je ještě štěňátko. Můžete se s dotazem obrátit i na naší poradnu na veterinářku Zdeňku Dvořákovou, která se na pejsky specializuje :-) https://www.spektrumzdravi.cz/poradna/poradci/mvdr.-zdenka-dvorakova Redakce Spektra Mazlíčků
-
Bričová11. 8. 2018 | 21:33Dobrý den, prosím o odpověď co to je když má narozené štěndo na zadní nožičce o drápek více, něco jako dva palečky?Děkuji JB
-
Milena26. 3. 2018 | 08:14Péče o hafíky je opravdu důležitá.
-
Monika P.18. 12. 2017 | 12:51Dobrý den, mám pejska, (pouliční směska, 14 let), který má poměrně dlouhou srst. Na zimu mu ale vždy ale částečně vypadá - třeba v oblasti páteře, a to hodně nerovnoměrně. Co byste mi doporučili za postup? Děkuji, Monika
Diskuze k mazlíčkům: 4