Vhodný domeček pro činčilu
Činčila je malý ušatý hlodavec, který bohužel u člověka doplatil na svou hebkou srst. Ne jedna lidská hvězdička toužila po kožichu činčily. V současné době jsou naštěstí činčily zpravidla chovány jako domácí mazlíčci. Co potřebujete vědět, aby u Vás byla činčila spokojená? Jakou klec pro činčilu zvolit?
Činčila chov: Hodí se i pro alergiky
Činčila je noční tvor, který většinu dne obvykle prospí. Hodí se spíše ke starším dětem, neboť v rukou malých lidských mláďat by pro svou křehkost mohla dojít k úhoně. Činčila je učenlivé a přítulné zvíře, které lze při správné péči i dobře ochočit. Některé dokáží přiběhnout i na zavolání. Paradoxem je, že hustý kožich činčil nedovoluje pobyt roztočů, proto je chov činčil vhodný i pro alergiky. Výhodou také je, že činčila postrádá klasický odér hlodavců. To je dáno tím, že její kůže je bez mazových žláz a také méně močí. Činčila se obvykle dožívá přibližně 10 let, ale často to dotáhne i k 15 a více rokům života.
Chov činčily: Raději ve dvou
Činčila je relativně akční tvor. Ke své spokojenosti však místo plochy potřebuje spíš výšku. Nicméně i zde s mírou, přeci jen to není veverka. V přírodě činčila žije ve společenství desítek zvířat, kdy dominantním vůdcem je samice. V domácnostech se chová zpravidla ve dvou kusech stejného pohlaví. Mnoho zdrojů uvádí, že není problém je chovat samostatně, avšak spokojená bude činčila spíše ve společnosti. Pokud neplánujete mladé, ideálem jsou sourozenci stejného pohlaví. Pakliže zvolíte jedináčka, je nutné se mu věnovat každý večer (ano, jsou noční tvorové) minimálně několik hodin.
Klec pro činčilu: Cesta vzhůru na rozhlednu
Při chovu činčil je třeba si uvědomit, že jsou náchylné na vysokou vlhkost vzduchu. Nedělá jim dobře přímé sluneční světlo ani velké vedro. Přeci jen jejích přirozeným prostředím jsou hory, kde je suché, téměř pouštní klima s malým množstvím srážek a navíc vycházejí v noci, kdy není takové horko. Ocení tedy drátěnou klec s dostatkem místa, nikoli v průvanu, ale spíš s ochranou zdi, ve staré skříni nebo alespoň vedle skříně. Naprostým minimem pro dvě činčily je klec o rozměrech 100×50×150 cm (délka, šířka, výška). Žádný výběh pak není dost velký. Činčily rády šplhají a pozorují z výšek, proto je třeba, aby v kleci pro činčilu bylo dost „poliček“, větví a zajímavostí, na které lze bezpečně vylézt a zase slézt.
Klec pro činčilu: Čím ji vybavit?
- Dostatek úkrytů (tunely, trubky, domečky (ideálně ve zvýšené poloze) – pozor však na nekvalitní materiály. Činčila ráda věci ochutnává. Nevhodné jsou například věci z překližky, která se drolí a hrozí zadušení zvířete.
- krmítko
- větve na okusování
- pítko a seníky v různých výškách
- podestýlka (obvykle hobliny, kukuřičná drť nebo peletky)
- zpestřit klec pro činčily můžete hračkami
- písek pro činčilu
Přečtěte si také: 9 nejčastějších chyb chovatelů činčil: Jaký by neměla mít činčila chov?
Písek pro činčily: Písková koupel
Činčila je velmi čistotná. Pro svou „koupel“ však využívá písek. Omývá ze sebe nejen nečistoty, ale i případný strach nebo stres. Písek pro činčily je tedy velmi důležitý. Nestačí však vyrazit na stavbu či pískoviště, jedná se o speciální druh písku pro činčily. Je třeba ho umístit v dostatečně velké misce, přičemž je třeba jej pravidelně měnit. Měl by být vždy suchý a čistý.
Vytisknout stránku Stáhnout v PDF
Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků